Araç Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

0
9193
Sıfır Araç Kredisi

Araç kredisi nasıl alınır, ikinci el araç kredisi nereden alınır,  sıfır araç kredisi için geri ödemeler nasıl oluyor….Araç kredisi hakkında bilinmesi gerekenleri yazdık.

Araç Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Günümüzde araç satın almak için en çok tercih edilen ödeme yöntemlerinden biri de araba kredisi. Özellikle de sıfır km araba alırken kredi kullanmak çok yaygın. Pek çok avantaja sahip olmasının yanında kolay ve ulaşılabilir olması da araç kredilerini ayrıca çekici ve tercih sebebi yapıyor. Peki, otomobil kredisi alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Sıfır Araç Kredisi

Sıfır km yani yeni bir araç alacaksanız öncelikle aracı satın alacağınız şirketin verdiği finansman ve destek sistemlerini incelemelisiniz. Ciddi anlamda avantajları olabildiği gibi hemen orada, o anda işinizi halledebilme kolaylığı da tanıyabiliyorlar.

Uzun vadeli taksit seçenekleri ile bazı sıfır araba kampanya dönemlerinde yapılan faizsiz geri ödeme seçenekleri gerçekten dikkate değer. Yine de reel faiz oranından daha yüksek bir faizle borç altına girmemek için dikkatli bir inceleme yapmanızı şiddetle öneririz. Kredi tahsis ücreti olarak adlandırılan ödemelerin bulunmadığına da dikkat etmelisiniz.

Diğer yandan, şirketlerin sağladıkları finansman ve destek sistemi ile ilgilenmeyip banka yoluyla araç kredinizi de alma şansınız var. Ayrıntıları, zaten çalıştığınız veya krediyi kullanmak istediğiniz banka ile görüşmelisiniz. Faiz oranlarını, ara ödeme olup olmadığını, farklı ücretlendirmelerin bulun bulunmadığını dikkatle kontrol edeceğinize eminiz.

Her iki tip finansman seçeneğinde de yapmanız gerekenler şöyle: sözleşmeyi tüm detaylarını anlayarak incelemek, taksit ödemeleri dışında herhangi bir ek masrafla karşılaşmayacağınızı bilmek ve elbette size en uygun kredi vade süresini seçmek.

2.El Araç Kredisi

İkinci el araç kredisi konusunda banka dışında bir seçeneğinizin olmadığını belirterek başlayalım. Sabit geliriniz kredi taksitlerini karşılayabilecek düzeydeyse ve önceki dönemleri kapsayan kredi sicilinizde herhangi bir problem yoksa yüksek ihtimalle taşıt kredisi alabiliyorsunuz. Bu konuda küçük bir ihtimali silmeden bırakmak istedik, zira, bankalarda bazen bazı uygulamalar değişiklik gösterebiliyor.

Bankalardan alacağınız 2.el araç kredisi için de dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunuyor. Belgeleyebildiğiniz sabit gelir ve kredi siciliniz temiz ise bankanın onayı tamamen onlara kalmış bir şey. Fakat, öncesinde siz sabit gelirinizi, ihtiyaçlarınızı ve kredi dönemi boyunca karşınıza çıkabilecek sorunları dikkatle belirlemelisiniz. Kredi taksitlerini öderken sıkıntı yaşamamak adına kararınızı dikkatli incelemelerden sonra vermenizi öneriyoruz. Bu noktada uzun vadeli kredilerden kaçınmanız gerektiğini de söyleyelim. Neredeyse aracın ederinin üstüne çıkan bir taksitlendirmeyle satın aldığınız aracın astarı yüzünden pahalıya gelecektir, unutmayın!

Banka kredisi kullanırken kredi tahsis ücreti, dosya masrafı gibi isimlerle anılan ve ihtiyacınız olan kredinin dışında sizden talep edilen ek masraf ücretleri konusunda da dikkatli olmanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here