Modern araç erişim sistemleri sayesinde sürücülerin arabalarına ulaşımı daha rahat ve konforlu hale geldi. Bu sistemler içerisinde yer alan araba anahtarları, radyo verici ve alıcılarından oluşarak uzaktan kontrolü mümkün kıldı. Fakat araçların yaşlanması veya kullanım sıklığının getirdiği süreçle birlikte anahtarda yer alan pil bitebiliyor. Bu yüzden sizler için araba anahtarı pilinin nasıl değiştirildiğinden bahsedeceğiz.

Araba anahtarları, ECU‘ya uzaktan kumanda sinyalleri aracılığıyla konfor sistemindeki erişim ve ateşleme sürecine dair bilgi gönderir. Eğer kimlik kabul edilirse araca biniş izni verilir. Örneğin Volkswagen anahtarları hem mekanik hem de radyo sinyalleri ile kilitlenebilir. Fakat zamanla anahtarlarda yer alan pilin enerjisinde azalma olduğu için doğru çalışmayabilir. Bununla beraber anahtar pilinin azaldığını gösteren bazı işaretler vardır. Bu işaretlerden bazıları ise aşağıdaki gibidir:

  • Araba anahtarının menzilinde azalma yaşanması
  • Tuşlarına verilen aç ve kapa konutlarının yanıt vermemesi
  • Araç yakınlığını tanımlama sorun yaşanması

Araba Anahtarı Pilinin Değiştirilmesi

araba anahtarı

Anahtar pilini yenilemek sanılanın aksine oldukça kolay bir işlemdir. Arabadan arabaya pil değiştirme süreci değişse bile temelde aynı adımları izlemeniz yeterli olacaktır. Bu değişim esnasında size yardımcı olabilmesi için yanınızda düz uçlu ve küçük bir tornavida bulundurmanızda fayda vardır. Daha net anlaşılabilmesi için araba anahtarı pilinin değiştirilmesini maddeler halinde sıralayalım:

1- Çentiği Bulun

Öncelikle anahtarın çentiği bulun. Fakat çentik açık olmayabilir, bu yüzden biraz zorlanabilirsiniz. Kimi anahtarların üst kısmında boşluk bulunurken diğerleri için acil durum anahtarının dışarı çıktığı irtibat alanını gözden geçirmeniz gerekebilir.

2- Tornavidayı Kullanın

Anahtar üzerinde yer alan ufak boşluğa düz uçlu tornavidayı yerleştirin. Ardından hafif bir güç uygulayarak üniteyi ikiye ayırın. Bu süreçte de pili görmüş olacaksınız.

3- Yeni Pili Takın

Araba anahtarına, her yuvarlak pili takamayacağınız için anahtardaki pilin türünü belirleyin ve üzerinde yer alan modeli temin edin. Ardından eski pili parmağınız ya da bir cımbız yardımı ile çıkarın. Burada cımbız kullanmak daha faydalı olacaktır çünkü yeni pili takarken parmaklarınızdaki nem, kısa devreye neden olabilir. Bu durum, pilin ömrünü kısaltabilir. Ardında yeni pili alana yerleştirerek hafifçe bastırıp oturtun.

4- Anahtarın Kapağını Yerine Oturtun

Bütün parçaları yerine yerleştirdikten sonra iki üniteyi birbirine denk getirin ve elinizle sıkıp oturtun. Yeni taktığınız pilin kalitesi ya da kullanım ömrüne göre tekrardan kolayca değiştirebilirsiniz.

3 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here