Yeni Hyundai i30

4
48

Tasarım

Hyundai i30 tasarım anlamında ne yazık ki özgün olamayan bir model oldu hep. İlk neslinde BMW 1 Serisi’nin izleri görülen modelin 3. neslinde ise farklı modellerden çizgiler görmek mümkün.

 

 

 

Araç ilk tanıtıldığı anda Kia’dan Opel’e kadar pek çok markaya ait tasarım unsurlarının araçta kullanılması nedeniyle eleştirilmişti. Bu eleştirilerin bir kısmı haksız olsa da bazılarının ne yazık ki gerçeklik payı yüksek.

 

 

Örneğin önden bakıldığında i30 yeni bir yüze kavuşmuş. Aracın bu öne doğru hamle yapmak isteyen tasarımı ona çekicilik sağlarken pürüzsüz hatlarıyla yaya güvenliği konusunda da başarılı olmasını sağlayacaktır. Ancak arkaya doğru geçildiğinde modelde yoğun olarak Fiat Egea çizgileri görmek özgünlük arayanların hoşuna gitmeyecektir. Keşke öndeki cesur ve özgün hatlar arkada da devam etseydi. Araca profilden bakıldığında ise ona güçlü görünme imkanı sağlayan omuz çizgisi ve şişkin çamurluklar fark ediliyor. Araçta donanıma bağlı olarak 17 inçlik jantlar da sunuluyor ve geniş çamurluklarda bu jant bile olduğundan daha küçük görünüyor. Profilden bakıldığında büyük camların kullanıldığı fark edildiği için iç mekanda ışık alma konusunda sorun olmayacağı da belli oluyor. 

 

İç Mekan

Hyundai İ30’un dış tasarımında neredeyse elden geçirilmeyen nokta kalmazken iç mekanda da durum farklı değil. Öncüsünden tamamen ayrılan iç mekanda kullanılan malzeme kalitesinin güncel nesilden iyi olduğu hemen fark ediliyor. Ayrıca işçilik seviyesi de yükseltilmiş. 

Sürücü odaklı hazırlanan iç mekanda ilk anda ortada konumlandırılan multimedya ekranı dikkat çekiyor. Donanım paketine bağlı olarak bu ekranın ölçüsü 8 inçe kadar büyütülebilirken navigasyon, akıllı telefon uygulamaları, geri görüş kamerası gibi eklentiler de hep bu ekranla uyumlu.  Ekranın altında ise donanıma bağlı olarak kablosuz telefon şarj sistemi yer alıyor. 

Öncüsünden daha büyük bir otomobil olan i30, bu sayede daha geniş bir iç mekan sunar hale gelmiş. Aracın koltuklarının da tasarımının değişmesi sayesinde hem önde hem de arkadaki yaşam alanı kayda değer biçimde artmış. Bununla birlikte artık aracın arkasında 395 litrelik geniş ve kullanışlı bir yükleme alanı yer alıyor. 

Genel olarak koyu renklerin hakimiyetindeki iç mekanda camların geniş kullanılması ve açılabilir cam tavanın olması sayesinde iç mekana giren ışık oldukça fazla. Bu sayede de ferahlık hissi konusunda en ufak bir sıkıntı yaşanmıyor.

Motor

Hyundai i30 motor konusunda, yeni neslinde iki yeni benzinli motorla tüketicilerle buluşuyor. Bunlardan ilki 1.4 litrelik atmosferik ve 100 HP güç üreten motor iken bu modelin turbo destekli versiyonu 140 HP üretiyor. Dizel motor cephesinde ise yine 1.6 litrelik CRDi motor görev yapmaya devam ediyor. 

 

 

İlk çalıştırılmasıyla sarsıntısız yapının dikkat çektiği benzinli güç ünitesinde 4 silindir görev yapıyor. Tek turbolu motor gücünü ön tekerlekler üzerinden yola aktarıyor.

 

1.4 litrelik turbo motor tüketicilere hem manuel hem de 7 ileri DCT vites kutusu ile sunuluyor. İlk andan itibaren güç üretme konusunda oldukça etkili olan motorun tork bandı da çok dengeli ayarlanmış. Kullanma fırsatı bulduğumuz DCT otomatik vites kutusu ile uyumu yüksek olan şanzıman özellikle orta devirlerde çok homojen bir sürüş imkanı sağlıyor. Mümkün olan en üst viteste ilerleyen ve vites geçişlerini sarsıntısız yapan vites kutusu sayesinde iç mekandaki konfor seviyesi de yüksek. 

 

Ancak fabrika verisi DCT şanzımanla 5.5 lt

 

Güvenlik

İlk kez 2007 yılında Euro NCAP çarpışma testine alınan i30, o yıl 4, 2008 yılındaki yeni testten ise 5 yıldız almaya hak kazanmıştı. 2. nesli ile 2012 yılında 5 yıldız alan modelin 3. nesline ilişkin henüz test sonucu açıklanmadı. Ancak Hyundai yetkilileri bu aracın da 5 yıldız almasına kesin gözüyle bakıyor.

Araçta sürücü ve ön yolcu için ön-yan-perde havayastıkları, ESP, ABS başta olmak üzere aktif ve pasif pek çok donanımı sunuyor. Otomatik Acil Fren Sistemi, Akıllı Hız Sabitleyici, Aktif Şerit Takip Sistemi gibi en son aktif güvenlik özellikler donanım versiyonuna bağlı olarak araçta sunuluyor. i30’da Sürücü Dikkat Uyarı Sistemi ve Kör Nokta Algılama Sistemi de opsiyonel olarak alınabiliyor.

Konfor & Yol Tutuş

Hyundai i30 şu anda satılmakta olan neslinde de ne çok sportif ne de çok konforu bir otomobildi. Her ikisinin homojen bir kombinasyonu olan otomobilin yol tutuş karakteri yeni nesilde de aynen korunmuş. Ancak süspansiyonlarda yeni ayarlamalar yapılmış. Bu da daha çok konfor seviyesini artırmak için.

Sert engel geçişlerinde darbeyi oldukça başarılı absorbe eden amortisörler, kısa ve sert tümseklerde ise öncüsüne kıyasla çok daha iyi bir iş çıkartıyor. Öncü nesilde özellikle 17 inçlik jantlarda arkada yüksek olan zıplama hissi yeni modelde yerini daha fazla konfora bırakmış. Bu durum onun en önemli artılarından birisi olarak ön plana çıkıyor. Öncü modelden farklı olarak artık direksiyonunda sürüş modları bulunmayan i30’da vitesin yanında sürüş modları düğmesi eklenmiş. Normal, sportif ve ekonomik sürüş seçeneklerine bağlı olarak gaz ve direksiyon tepkileri değiştiriliyor. Aracın yenilenmesiyle birlikte yalıtımı da elden geçirilmiş. Daha önce özellikle sürücü kısmından gelen rüzgar uğultusu yeni nesilde çok daha az hissediliyor. Bu da konfora olumlu şekilde yansıyor.

Teknik Özellik

Yeni Hyundai i30 1.4 Motor Yakıt Tüketimi

Yakıt Türü Benzin
Şehir İçi Yakıt Tüketimi

6.4 lt/100 km 

Şehir Dışı Yakıt Tüketimi 5.0 lt/100 km
Karma Yakıt Tüketimi

5.5 lt/100 km

Test Yakıt Tüketimi 8.2 lt/100 km
CO2 Emisyonu

125 gr/km

Hyundai i30 Performans

Motor Hacmi

1353 cc

0-100 km/s Hızlanma

9.2 sn

Maksimum Hız

205 km/s

Ön Frenler Hava kanallı disk
Arka Frenler Disk

Hyundai i30 Boyutları

Uzunluk

4340 mm

Genişlik 1795 mm
Yükseklik

1455 mm

Dingil Mesafesi 2650 mm
Bagaj Hacmi

395 lt

Yakıt Depo Kapasitesi 50 lt
Boş Ağırlık 1315
Lastik Boyutu

225/45 R17

4 YORUMLAR

  1. “Hyundai i30 tasarım anlamında ne yazık ki özgün olamayan bir model oldu hep. İlk neslinde BMW 1 Serisi’nin izleri görülen modelin 3. neslinde ise farklı modellerden çizgiler görmek mümkün.” diye yazmışsınız. Katılıyorum ama 2. nesil için ne diyeceksiniz? Bence özgün bir tasarımı vardı.

  2. 2015 model makyajlı kasa i30 kullanıcısı olarak keske 3. nesili yapmasalarmıs diyecegim, o guzelim araba gitmiş baska bisey gelmiş. Ayrıca bahsettiğiniz yandan ruzgar sesi filan da yok aracta, suan 33000 km deyim. DCT, surus dınamikleri ve yol tutuş açısından cok basarılı bir araç. 25 Krs/km de cabası.

  3. Bir araba özgün tasarımdan nasıl çıkarılır kenara atılır işte böyle bir çöküş . efsane tasarım vw golf e rakip olupta bu kadar kötü bir hamle ile araç tasarım olarak eskisinden daha kötü hale gelmiş . Almayı düşünüyordum tasarımı görünce vazgeçtim sanırım 2012-2016 kasa alacağım .

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here