Volkswagen Passat Sürüş İzlenimleri

1
2829
Volkswagen Passat

Volkswagen Passat (B6)

* ‘70’li yılların ortasında Golf serisiyle birlikte yola çıkan Passat’ın görevi mali zorluklar yaşayan Alman üreticiyi düzlüğe çıkarmaktı.
* Türk tüketicisi Volkswagen Passat ile resmi olarak dördüncü jenerasyondan itibaren tanıştı. Bu seri tam 40 bin Türk ailesinin tercihi oldu.
* Passat, Trendline, Comfortline ve Highline donanım seçenekleriyle pazarlanıyor.
* Motor seçenekleri arasında 1.6 litre 102 ve 115 HP, 2.0 litre 150 HP benzinli, 2.0 litre 140 HP dizel versiyonları bulunuyor.
* Otomatik şanzımanı 102 HP’lik motor versiyonu dışında satın alabilmek mümkün.

Konfor, İşlevsellik ve donanım
* Otomobilin işçilik kalitesi lüks sınıfla karşılaştırılacak kadar iddialı. Ancak bir önceki serinin malzeme kalitesi daha başarılıydı.
* Kokpitte kullanımı sorunlu bir öğe bulmak güç. Orta konsoldaki kumandaların kullanımı pratik.
* Müzik sisteminin butonları büyük tasarlanmış. Ayrıca direksiyon üzerinden kontrol edilebiliyor olması güvenlik açısından avantaj.

Güvenlik
Euro-NCAP testlerine tabi tutulan Passat beş yıldızla ödüllendirildi. İlk test randevusunda Euro-NCAP tarafından eksikleri bulunan Passat, yapılan modifikasyonlar ardından beş yıldız sonucunu almaya hak kazandı. Otomobilin şasisi sağlam bulunurken, minimum deformasyon gösteri. Çocuk korumasındaysa karışık sonuçlar elde edildi. Yaya güvenliğindeyse kabul edilebilir bir nota ulaştı.

 

Sürüş İzlenimleri


Passat heybetli görünümüyle kullanıcısını daha ilk görüşte etkileyen bir otomobil. İç mekan bu görünümü destekliyor. İşçilik kalitesi kesinlikle sınıfının ötesinde. Bunun yanı sıra sürücünün oturma pozisyonu ve kokpit ergonomisi Volkswagen mühendislerinin iyi iş çıkardığını gösteriyor. Sürücü koltuğu maksimum kullanım pozisyondayken, uzun boylu sürücülerin bile ayağı pedal setine yetişmeyebilir. Ayrıca arka diz mesafesi bir hayli etkileyici. Dört yetişkinin konforlu yolculuk gerçekleştirmesi adına yeterli kullanım alanı yaratılmış.

Müzik sistemi ve klima kumanda butonları kokpitin üzerinde toplanmış. ESP, Auto Hold sistemi vites kolunun etrafında bulunuyor. Sürücünün bu butonları kullanımıyla ilgili bir sorun yok. Passat selefinden 10 litre (485 lt) daha fazla bagaj hacmi sunuyor.

Test ettiğimiz Passat 1.6’nın otomatik vitesli versiyonunda VW Grubu’nun pek çok modelinde görev yapan FSI teknolojisiyle donatılmış 1.6 litrelik bir motor görev yapıyordu. Direkt enjeksiyonlu motor 6000 d/d’de 115 HP güç, 4000 d/d’de 155 Nm tork üretiyor. Otomatik şanzımanın ardından motorun bu otomobil için yaratılıp yaratılmadığı tartışılır hale gelmiş. Nitekim performansı pek çok kullanıcıyı tatmin etmeyecektir. Fakat sakin kullanım halinde otomatik şanzımanın getirdiği konfor da unutulmamalı. Gaz pedalıyla agresif geçinmeniz halinde hem iç mekandaki motor sesi dayanılmaz hale geliyor, hem de yakıt tüketimi coşuyor. Manuel kullanıma imkan tanıyan otomatik  şanzıman, ‘sport’ pozisyonun da Passat’ı rahatlıkla sırtlıyor.

Düşük yakıt tüketimi için Passat’ın testini gerçekleştirdiğimiz versiyonunu sakin kullanmanızı öneriyoruz.

Passat’ın yol tutuş dinamiklerini sizlere anlatmaya fazla gerek duymuyoruz. Nitekim böylesine iri ve ağırlık dağılımı limitte bir otomobil için gayet başarılı. ESP sisteminin Passat’ın önden ve arkadan kayma sıkıntısına ilaç olduğu da ortada. Fren sistemiyse diğer kardeşleri gibi güven veriyor.

 

Sonuç
Volkswagen Passat serisiyle her zamanki rakipleri yerine bir üst sınıfa göz kırpıyor. Otomobilin boyutları, kalitesi ve donanımı BMW ve Mercedes ile karşılaştırılacak kadar başarılı. Boyutlarıysa onların ürünlerinden bile daha büyük. Keşke fiyatı biraz daha rekabetçi olsaydı.

Genel Değerlendirme

İşçilik  8         Sınıf standartlarında
Görüş        Park sensörü C direğinin ilacı
Performans  6         Parlak değil
Tüketim          Şehir içinde bonkör
Konfor  9         Kesinlikle rakipsiz
Frenler  8         Etkileyici
Yalıtım  6         Motor sesi iç mekana sızıyor
Donanım  9          Eksiği yok fazlası var
Fiyat          Hak ediyor
Sonuç  7.2  Rüştünü ispat etmiş bir model. Vergi avantajını otomatik vites konforuyla pekiştirdi.
İkinciel  8  VW ürün gamının ikinci eldeki başarılı modeli. Rakiplerinden daha yüksek performans sunuyor.

Test ve Teknik Verileri

STANDART DONANIM

FABRİKA VERİLERİ TEST VERİLERİ
Motor:  Önde enlemesine yerleştirilmiş 4 silindirli benzinli motor  Hızlanma
Motor Hacmi:  1598 cc 0-50 km/s :
0-100 km/s : 12.7sn
Motor Gücü:  115 HP – 6000 d/d 0-130 km/s :  
Hız
Max. Tork:  155 Nm – 4000 d/d Max. hız :  195 km/s
Frenler:  Önde ve arkada disk
Bagaj:  485 litre İç gürültü
Boyutlar:  4765/1820/1472 mm Rölanti  
Ağırlık:  1350 kg
Lastikler:  205/55 R16 100 – 0 km/s  38 metre
Test tüketimi:             8.7 lt
Depo kapasitesi:    70 litre
Menzil:

 

2.El Volkswagen Passat İlanları

1 YORUM

  1. yakıt biraz yüksek ama oturaklı bir araç olduğunu düşnünce kabul edilebilir. ama bu kadar volkswagen çılgınlığını anlamış değilim.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here