mini cooper

BMW tarafından üretilen Mini Cooper ‘ın 2001 yılında yollara çıkmasıyla yeni bir dönem başladı. Kalite seviyesi artan, fiyatı yükselen ve adı MINI (büyük harflerle) olarak değiştirilen otomobilin hedef kitlesi de değişti. Önceden düşük fiyatlı bir halk otomobili olan otomobil, “lifestyle” otomobili hale gelerek özellikle gençler ve kadınlar arasında kabul gördü.

 

MINI tasarımcıları, retro tasarımlı otomobiller arasında en başarılı örnek olarak gösterilen otomobilin hatlarını haklı nedenlerden dolayı bu sayfalarda görülen ikinci nesil MINI’de de devam ettirmişler.

 

Gövde panellerinin tamamen değiştiği yeni MINI’nin uzunluğu eskisine göre 60 mm artmış. Fakat bu büyüme arka koltuk yolcuları tarafından hissedilmiyor. Çünkü Dingil mesafesi aynı kalmış. Yenilenen MINI’yi eskisinden ayırabilmenin en kolay yolu, otomobilin burun kısmına ve arka camına bakmak. Eski MINI’de ön tamponda plakalığın hemen üstünde krom bir çıta bulunurken yenisinde bu detay yok. Sis farlarının yerleşimleri de farklı. Ayrıca eski MINI’de arka yan cam C sütununu sararak arkaya uzanırken, yenisinde bu bölümde plastik bir kaplama bulunuyor.

 

Renkli İç Mekan

 

İç mekana geçildiğindeyse renkli bir ortam sizi karşılıyor. Tamamen yenilenen iç mekanda gövde rengiyle uyumlu kokpit kaplaması ve koltuk döşemelerinin yanı sıra 5 farklı renkte ayarlanabilen ambiyans ışıkları iç mekanı sıra dışı kılan etkenlerden. Aynanın ön tarafında tavanda bulunan aydınlatma düğmesi sayesinde kapı kolu ve tavan aydınlatmalarının yanı sıra B sütunu içlerindeki ışıklar farklı renklerde (turuncu, koyu pembe, mavi) ayarlanabiliyor.

mini cooper
Gri iç mekan

 

Klasik Mini tarzındaki ön konsolun ortasında devasa hız göstergesi bulunuyor. Müzik sistemi kumandaları da hız göstergesinin dairesel çerçevesine entegre şekilde duruyor. İnce bir satır halindeki dijital ekrandan müzik sistemi ve yol bilgisayarıyla ilgili bilgiler görülebiliyor. Bu noktada orta konsolda bulunan yol bilgisayarı kumandasını kullanmak biraz alışkanlık gerektiriyor.

 

Sürücüye Özel

Mini Cooper ‘ın en keyifli yeri kuşkusuz sürücü koltuğu. İleri doğru bombeli camıyla başarılı görüş açıları sunan otomobilde Peugeot ile birlikte geliştirilmiş. 1.6 litrelik 16 supaplı motor 6000 d/d’de ürettiği 120 HP güç ve 4250 d/d’de ürettiği 160 Nm ile kağıt üzerinde son derece başarılı bir ön izlenim veriyor. İlginç tasarımlı anahtarı yuvasına takıp start/stop düğmesine bastıktan sonra yola çıktığınızda bu gücün gerçekten keyifli kullanımlara imkan verdiğini anlıyorsunuz. Alt devirlerde yeterli çekişi sunan motor, üst devirleri çevirmekte de zorlanmıyor. Vites yolları kısa olan şanzıman da net geçişleriyle beğeni topluyor.

 

Daha Konforlu

 

Yenilenen MINI eskisiyle aynı platformda üretilmiş olsa da, süspansiyon sisteminde değişiklikler yapılmış. Eskisine göre daha yumuşak ve konforlu olan süspansiyon sistemi MINI’yi diğer otomobillerden ayıran “go-kart” hissinin biraz azalmasına neden olmuş.

Bu durum eski MINI kullanıcıları tarafından daha rahat hissedilecek olsa da yeni MINI’nin yönlendirmesinin halen çok net ve direkt olduğunu belirtelim. Ayrıca süspansiyon sistemi bu haliyle bile birçok kişiye sıkı gelecektir. Yüksek hızlarda stabil olan Mini Cooper hızlı virajlarda arkasını bırakma eğilimiyle eğlenceli kullanımlar sunuyor. Bu gibi durumlar için elektronik sürüş destek sistemlerinin standart olarak sunulduğunu belirtelim.

   

Sonuç

 

MINI eskisinden daha konforlu ve daha tok bir izlenim veriyor. Yumuşayan süspansiyon sistemi “go-kart” hissini hafif derecede azaltmış olmasına rağmen, canlı motor ve tepkili direksiyonuyla halen çok keyifli kullanıma sahip. Nostaljik öğelere sahip iç mekansa çok şık.

 

Tarık Akagün

Genel Değerlendirme
İşçilik  8 Başarılı
Görüş  8 Ön ve arka görüş sorunsuz
Performans  7 120 HP’lik motor performans sıkıntısı yaşatmıyor
Tüketim  6 Daha düşük olmasını beklerdik
Konfor  6 Eskisinden daha konforlu, fakat süspansiyon sistemi ilk kez binenler için biraz sıkı gelecektir
Frenler  8 Güvenli
Yalıtım  7 Gürültülü sayılmaz
Donanım  7 Donanım seviyesi iyi
Fiyat  6 Biraz yüksek
Sonuç  7  MINI eskisinden daha konforlu ve daha tok bir izlenim veriyor. Yumuşayan süspansiyon sistemi “go-kart” hissini hafif derecede azaltmış olmasına rağmen, canlı motor ve tepkili direksiyonuyla halen çok keyifli kullanıma sahip. Nostaljik öğelere sahip iç mekansa çok şık.
İkinciel Fiyatları görmek için Tıklayınız

Teknik Özellikler

STANDART DONANIM
ABS, EBD, çekiş kontrol sistemi, DSC, viraj fren kontrol sistemi (CBC), sürücü-yolcu hava yastıkları, yan hava yastıkları, perde hava yastıkları, yol bilgisayarı, klima, yağmur sensörü, lastik basınç kontrol sistemi, yükseklik ve derinlik ayarlı elektro hidrolik direksiyon, elektrikli ve ısıtmalı yan aynalar, elektrikli ön camlar.
FABRİKA VERİLERİ TEST VERİLERİ
Motor: Sıralı 4 silindirli, 16V Hızlanma
Motor Hacmi: 1598 cc 0-50 km/s :  2.9 sn
0-100 km/s :  9.3 sn
Motor Gücü:  

 120 HP –6000 d/d

0-120 km/s :  13.0 sn
Fren mesafesi
Max. Tork:  160 Nm – 4250 d/d 100-0 km/s:  39 m
Frenler:  Hava kanallı disk/disk
Bagaj:  160/680 lt Ara hızlanma / Tüketim
Boyutlar:  3.699 / 1.683 / 1.407 mm 60-100 km/s : (4. / 5. viteste)  8.9 / 12.2 sn
Ağırlık:  1140 kg 80-120 km/s : (5. / 6. viteste)  12.3 / 14.5 sn
Lastikler:  175 / 65 R 15 Menzil:  435 km
0-100 km/s:  9.1 sn Test tüketimi:  9.2 lt/100 km
Maksimum hız: 203 km/s
Depo kapasitesi: 40 lt

 

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here