Focus’un kalbini almış

‘ ’70’ yıllarda tanıştığımız Fiesta serisi Ford’u mini sınıfta temsil ediyor. 1989 ve 1995 yıllarında yenilenen Ford Fiesta 1.6 güncel görüntüsüne 2002 yılında kavuştu.
‘ Fiesta Türkiye’ye 1.4 litre 80 HP, 1.6 litre 100 HP benzinli ve 1.4 litre 68 HP dizel motor seçenekleriyle ithal ediliyor.
‘ Comfort ve Ghia olmak üzere iki farklı donanım seçeneğine sahipolan Fiesta’nın 1.4 litrelik motor seçeneklerinde Durashift ASM, 1.6litrelik versiyondaysa Durashift otomatik şanzıman opsiyon olarak satın alınabiliyor.

Ford Fiesta 1.6 Konfor, İşlevsellik ve Donanım

‘ İç mekan kalitesi sınıf standartlarını karşılıyor. Çift renkli kokpit hoş bir görününüm oluşturmuş. Ayrıca açık renkli döşeme kumaşı da kalite hissini artırıyor.
‘ Kokpitte ergonomi problemi yaratacak bir buton bulunmuyor. Müzik sisteminin direksiyonun solundaki kol yardımıyla kontrol edilmesi güvenliği artırıyor
‘ Sökülebilen küllük sigara kullanmayanları memnun edecek bir detay.

ford fiesta durashif özellikler

Güvenlik

2002 yılında Euro-NCAP testlerine giren Fiesta beş üzerinden dört yıldız aldı. Fiesta bütün alanlarda iyi koruma sağlarken sadece emniyet kemer sisteminin sürücünün göğsüne ağırlık yapması nedeniyle eleştiri aldı. Yan çarpmalara karşı koruma makul orandaydı. Göğüs hizasında hava yastığı olmamasına rağmen bu disiplinde başarılı olundu. Yayalar için sağlanan korumaysa ortalamanın üzerindeydi.

Sürüş İzlenimi

Geçen üç yıla karşın Fiesta’nın tasarımı hala güncel. Büyük farlar ön bölümün dikkat çeken öğesi. Tavan seviyesindeki stop grubu Focus’tan tanıdık.
Fiesta’nın iç mekanı hayli ferah. Dış boyutların bunda büyük rolüvar. Kullanılan malzeme kalitesi çok yüksek olmamasına karşın herhangi bir işçilik problemine rastlanmıyor. Otomobilin iç mekanındaki tüm kontrol butonları yerli yerinde. Kullanımı sorunlu hiç bir öğe bulunmuyor. Direksiyon sisteminin tepkileri çok net. Ancak park manevralarında ağır kaldığını söylemeden geçemeyeceğiz. Fiesta’da herhangi bir görüş problemi bulunmuyor. Fakat çift açılı yan ayna kullanılmamasını yadırgadık. 284 litrelik bagaj hacmi sınıf ortalamasında. Arka koltukların yatırılmasıyla bu hacmi 950 litreye kadar yükseltmek mümkün.

Genel Değerlendirme
İşçilik 8 Probleme rastlamadık
Görüş 7 Çift açılı aynalar tek eksiği
Performans 7 Otomatik şanzıman gücü törpülüyor
Tüketim 8 Makul karşılanabilir
Konfor 8 Darbe emişi yeterli
Frenler 6 40 metre sınırını aşıyor
Yalıtım 5 Yüksek devirlerde gürültülü
Donanım 8 Donanımı bir hayli zengin
Fiyat 8 Rakiplerinden daha uygun
26.850 YTL
Sonuç Fiesta başarılı yol tutuşuyla dikkat çeken bir otomobil. 1.6 litrelik motorun güç çıkışı yeterli. Bunun yanı sıra otomatik şanzıman bu gücü bir miktar kesintiye uğratıyor. Fiyat konusunda Ford bonkör davranmış. Rakipleri bu fiyatı 1.4litrelik versiyonlarda kullanıyor.
İkinciel Bir önceki Fiesta’nın ikinci el performansı hakkında iyi şeyler söylemek mümkün değildi. Bunun yanı sıra yeni Fiesta bu alanda bir atağa kalktı. Fiesta ikinci elde rağbet görüyor, prim düzeyiyle kullanıcısını üzmüyor.

Fiesta’da Focus modelinden de tanıdığımız 1.6 litrelik bir motor görev yapıyor. Duratec olarak isimlendirilen bu motor 6000 d/d’de 100 HP güç, 4000d/d’de 146 Nm tork üretiyor. Klasik yapıdaki bir otomatik şanzımanla tekerleklere iletilen gücün bir miktar kesintiye uğradığı belirtmemiz gerekiyor. Yaptığımız testte 0’dan 100 km/s hıza 12 saniyede ulaştık. Otomatik şanzıman ani hızlanma isteğinde vites düşürmekte nazlı davranıyor.
Fiesta 1.6 testimiz süresince 100 km’de ortalama 7.5 litre tüketti.45 litrelik deposuyla menzili 600 km. Ford mühendisleri geleneği bozmamışlar ve sınıfının en iddialı yol tutuşa sahip otomobilini geliştirmişler. Sert yapıdaki süspansiyon sistemi sayesinde Fiesta’nın stabilitesini bozmak güç. Çok zorlandığındaysa önden hafif miktarda kayabiliyor. Otomobilin ABS destekli frenleri ortalama bir performans gösterdi. Yaptığımız testte 100 km/s hızdan durma konumuna 40.5 metrede geldik.

İkinci El Otomobil İlanları

Tulu DARICAN 17/04/2005

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here