2019 Ford Edge 2.0 TDCİ 8 İleri Powershift Detaylı İnceleme

2
37254
Ford Kuga Testi

Murat Tosun’un Ford Edge test sürüş izlenimleri ile arazide de şehir içinde de güçlü performans sunan bu aracı değerlendirebilirsiniz. Keyifli bir Ford Edge testi

Murat Tosun, Amerikan SUV tasarımla sunulan Ford Edge 2019 testi yaptı. Tosun, Ford Edge yorumu “neresinden bakarsanız bakın çok iyi görünüyor” şeklinde.

“SUV modası ondan sorulur”

Ford Edge güçlü görünen tasarımıyla otomobillerin modasında SUV sınıfının tasarım anlayışına öncülük ediyor. Ford Edge tasarım özelliklerine baktığımızda aracın her yönden güzel görünmesi önemli bir detay. Gerçekten de ona nereden bakarsanız bakın iyi görünen bir SUV sizleri karşılıyor.

Amerikan Tarzı SUV…

Ford Kuga TestiBu sınıfta Amerikan hatlarını seven yani Amerikan tarzı SUV seven kullanıcılardansanız Ford Edge her özelliğiyle size hitap eden bir SUV olmayı zorlanmadan başarıyor. Ford Edge’nın ön tasarımına baktığımızda bizi geniş ve gösterişli büyük ızgarası ile karşılıyor. Sade tasarımlı ancak dikkat çekici far yapısına LED ve BİXEON özellikleri standart.

Tampon yapısına geçtiğimiz zaman birbirinden bağımsızmış gibi durduğunu görüyoruz. Yan profilden baktığımızda ise 19 inçlik lastikler ve alttan geçen siyah parça SUV olduğunu belli ediyor. Tavan yapısının biraz alçak olması, dinamik görünümüne katkıda bulunmuş. Kaputun büyük ve şişkin yapısı profil tarafından da şık duruş sergiliyor.

Ford Kuga Ön Görünüm

Ford Edge’nin arkadan görünümü ise diğer taraflarına göre daha havalı duruyor. Estetiğin en çok ön planda olduğu kısım burası diyebiliriz. Cam üstüne koyulan rüzgarlık sayesinde olduğundan daha büyük gözüküyor. Başka Ford modellerinden de tanıdık gelen stop grubu gerçekten güzel duruyor. Farlar bir bütün olarak Ford ambleminden birleşiyor. Buda bir Amerikan klasiği olarak ön plana çıkan önemli detaylardan biri. Siyah difüzör üstünde, çift çıkışlı egzoz grubu için krom başlıklar yapılmış. Ford Edge’in yaptığı en önemli tasarım başarılarından biri ön ve arka taraf tasarımının iddialı görünüyor olması. Yani bir tarafı dikkat çekici yaparken bir tarafın tasarımından vazgeçmemişler. Şimdi biraz da 2019 model Ford Edge’nin iç mekan özelliklerine bakalım…

Ford Edge İç Mekan Özellikleri

Bu iddialı SUV olan Edge’nin iç mekan özellikleri de beklentilerimizi karşıladı. Onun dış tasarımına olduğu gibi yaşam alanı tasarımına bakarken de keyif aldık. Yüksek malzeme kalitesi ve sadeliği ile her zaman ki gibi şık duruyor. Ford Edge’nin koltukları nubuk ve deri karışımı yapılarak konforlu bir yapıda duruyor. Koltukların ısıtma ve soğutma özellikleri de ekstra olarak eklenmiş.

Edge’nin arka koltuklarda ısıtma özelliği de verilmiş. Sürüşe duyarlı ısıtmalı direksiyon, sürüşünüze ve yol koşullarına göre hareketlerinizi talep edebiliyor.

Çok dikkatimizi çeken bir özelliği ise Ford Edge aktif gürültü kontrol sistemi. Zekice düşünülmüş bu sistem, kabin içerisindeki kulağa rahatsız gelen tüm sesleri beyaz gürültü adı altında dalgalar yayarak daimi konsantre sağlıyor. Bu rahatsız edici ses dalgaları da Edge’nin birçok noktasına yerleştirilmiş mikrofonlar tarafından tespit ediliyor.

Ford Edge’de Dokunmatik Ekran ve Konsol

Orta kısma doğru geçtiğimiz zaman Ford SYNC 2 dokunmatik ekran olduğunu görüyoruz. 8 inç büyüklüğe sahip bu ekran, araç önüne yerleştirilmiş kamera sayesinde ön tarafta aldığı 180 derece açılı görüntüleri izleyebiliyorsunuz. Ekranın diğer bir özellikleri ise telefonunuzu bağlayıp tüm fonksiyonlarını kullanabilmeniz. Ayrıca havalandırma kontrolü, ses kontrolü ve navigasyon kontrolünü yapabiliyor olmanız. Yaşam alanı olarak baktığımızda ise oldukça ferah bir ortama sahip. Önde ve arkada yaptığımız yolculuklarda rahat ve konfor sunuyor bize Edge. Bu konfora bir de açılır tavan eklediğinde daha çok keyif alıyorsunuz.

2019 Ford Edge Motor özellikleri

Keşke küçük hacimli bir motoru olsa ve ülkemizdeki vergilendirme sisteminin avantajından yararlanabilse demeden edemedik. Ancak bu tip bir motor yerine araçta kullanılan motor seçeneğini de her zaman öncelikli olarak tercih edeceğimizi bilmenizi isteriz.

İddialı tasarım detaylarının hakkını veren bir motor seçeneği motor kaputunun altında yatıyor. Ford Edge’nin motor gücüne baktığımızda ise, 2.0 litrelik dizel üniteye sahip. Bu üniteye 238 HP güç, 500 Nm tork ve 8 ileri otomatik PowerShift şanzıman eşlik ediyor. SUV olmasına rağmen 9.6 saniyede 0-100 km/s hıza ulaşabiliyor ve 216 km/s maksimum hıza çıkabiliyor. Ford Edge performans ve güç bakımından tatmin edici. Ford Edge’nin ortalama yakıt tüketimi ise 7.5 litre.

İstenen performansı her zaman bulmamızı sağlayan bu motor seçeneğiyle Ford Edge performans testlerimizden başarıyla ayrıldı. Edge’deki akıllı 4×4 çekiş (AWD) sistemi buzlu yollarda ıslak, kuru zemine ve hatta değişkenlik gösterebilen engebeli arazilerde dahi ileri seviye yol tutuşu ve tepki hassasiyeti sağlıyor.

Konfor ve Yol Tutuş Özellikleri

Ford Edge yorumları nasıl diye bakanlar daha çok sürüş ve yolculuk konforuna odaklanıyor. konfor konusunda gerçekten üzerine düşeni çok iyi bir şekilde yerine getiriyor. Ülkemizin bol çukurlu yollarında 19 inç jantlara sahip olması sert darbelerin biraz hissedilmesini sağlasa bile konfor yine de beğeni kazanıyor. Kullanışlı ve rahat yaşam alanı ile aracın içinde yolculuk yapan herkesin konforlu ve güvenli yolculuklar yapmasını sağlıyor. Yol tutuş konusunda marka genlerinden gelen artı bu araçta da çok rahat bir şekilde hissediliyor. Heybetli yapısına rağmen onu kullanıyorken çoğu zaman olduğundan daha küçük bir araç kullanıyormuş gibi hissettik. Güvenlikten ödün vermeyen Ford Edge sürüş keyfini alabileceğiniz SUV modellerden birisi olarak adını ön sıralara yazdırıyor.

Ford Edge Euro NCAP ve Ford Edge Güvenlik Özellikleri

Ford Edge Euro NCAP çarpışma testinden en yüksek puan olan 5 yıldızı alırken, yolcu güvenliğinde yüzde 85, çocuk güvenliğinde yüzde 76 ve yaya güvenliğinde yüzde 67 puan almayı başardı. Güvenlik yardımcılarından aldığı puansa yüzde 89 ile ön plana çıktı.

Ford Edge Yorumları Nasıl?

Murat Tosun’un Ford Edge yorumları şöyle: Ford Edge Amerikan tasarım çizgilerine sahip olmasıyla bir adım ön plana çıkmayı başarıyor. Sahip olduğu özellikler ve donanımlarla premium rakiplerini zorluyor, hatta bazılarının rahatlıkla önüne geçiyor. Özetle bu otomobili tanımlamak gerekirse geniş, sessiz ve bol donanımlı diyebiliriz. Asıl olarak onun ön plana çıkma nedeni heybetli Amerikan tasarımını ülkemize getirmiş olması. Fiyatı konusunda diyecek bir şey yok. Vergilendirme sistemi onu üst seviyeye çıkarıyor.

Sıfır Ford Edge Fiyat Özellikleri

Ford Edge fiyat konusununda söz konusu olunca meraklı gözlerin farklı yerlere dönmesi kaçınılmaz oluyor. Motor seçeneğinin getirdiği vergilendirme sisteminin de önemli etkisiyle Ford Edge fiyatı 500 bin TL civarında. Durum böyle olunca sıfır km Edge fiyatı maalesef rekabetçi olamıyor. Ama bu tip bir araç arayanlar ve cebinde böyle bir bütçesi olanlar için iyi bir seçenek.

Ford Edge Teknik Özellikleri

 • Motor: 2.0 lt
 • Motor Hacmi: 1998 cc
 • Silindir Adedi: 4 /
 • Maksimum Güç: 238 HP
 • Maksimum Tork: 500 Nm

Performans Verileri

 • 0-100 km/s Hızlanma: 9.6 sn
 • Maksimum Hız: 216 km/s

Frenleri

 • Ön: Hava kanallı disk
 • Arka: Disk

Yakıt Tüketimi Miktarı

 • Yakıt Türü: Dizel
 • Şehir İçi: 9.0 lt/100 km
 • Şehir Dışı: 6.1 lt/100 km
 • Karma: 7.5 lt/100 km
 • Test: 8.9 lt/ 100 km
 • CO2 Emisyonu: 187 gr/km

Ford Edge Boyutlar

 • Uzunluk: 4808 mm
 • Genişlik: 1928 mm
 • Yükseklik: 1686 mm
 • Dingil Mesafesi: 2848 mm

Bagaj Kapasitesi

 • 800 lt
 • Yakıt Depo Kapasitesi: 64 lt
 • Boş Ağırlık: 2116 kg
 • Lastik Boyutu: 235/55 R19

2 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here