Fiat Doblo Combi ile Bir Taşla İki…

‘ 2000 yılında üretim bantlarıyla tanışan Fiat Doblo geçtiğimiz yılın sonunda minik bir operasyon geçirdi. Fiat Doblo Combi olarak isimlendirilen ailenin binek üyesi 1.4 litre77 HP benzinli, 1.3 litre 75 HP ve 1.9 litre 105 HP dizel motor seçenekleriyle ticarileştiriliyor.
‘ Daha dinamik bir tasarıma kavuşan otomobil Tofaş’ın Bursa Fabrikası’nda üretiliyor.
‘ Active ve Dynamic isminde iki farklı donanım paketi bulunan otomobilde klima, güvenlik ve görüş paketleri ekstra opsiyon olarak satın alınabiliyor.

İşlevsellik ve donanım

‘ Doblo’ya yönelik operasyon dış mekanla sınırlı kalmış. Kokpitin malzeme kalitesinden tasarımına kadar hiçbir yenilik yok.
‘ Palio ve Albea modellerinden tanıdığımız müzik sisteminin butonları küçük ve kullanımı zor. Ayrıca direksiyondan kontrol sistemi kullanılmamış.
‘ Orta konsolla bütünleşik tasarlanan vites kolunun kullanımı kolay. Cam açma kumandalarıysa kapı koluna taşınmış. Tavandaki raf bölümü hacmi büyük eşyaları bile alabilecek kadar geniş.

Sürüş İzlenim

Aradan geçen beş yılın ardından Doblo yaşlılık sinyalleri vermeye başlamıştı. Fiat mühendisleri bu dezavantaja rağmen öylesine iyibir iş çıkardılar ki Doblo ile ‘Yılın Ticari Aracı’ ödülünü geçte olsa kaptılar. Selefinde tampon şeridi tarafından ikiye bölünen farlar terk edilirken, yuvarlak formlu bir far tasarımı tercih edilmiş. Farların dışında tampon ve radyatör ızgarası da yeniden tasarlanmış. Yan ve arka bölümde belirgin bir değişim gözlenmiyor. Köşeli stop grubuysa büyütülerek daha yuvarlak bir şekil almış.
Testini gerçekleştirdiğimiz Doblo ailesinin üyesi binek sınıfta olmasına rağmen ideal bir yükleme alanı sunuyor. 750 litrelik hacmi potansiyelini daha net anlatıyor. Diğer bir etkileyici rakamsa aracın735 kg’lık yükleme kapasitesi. Bu değerle bir aile otomobili olmanın yanı sıra iyi bir iş arkadaşı olabileceğini de kanıtlıyor.

fiat doblo combi
Doblo Combi’nin kalbide geçtiğimiz yıl kendi sınıfında dünyanın en iyi motoru seçilen bir ünite görev yapıyor. General Motors ve Fiat’ın ortaklaşa geliştirdiği 1.3 litrelik motor 4000 d/d’de 75HP güç, 1750 d/d’de 190 Nm tork üretiyor. Aracın boş ağırlığının1.3 tonu geçmesinden dolayı çok canlı bir karakter göstermedi. 0’dan100 km/s hıza ulaşmak için harcadığımız 14.4 saniye bunu daha net anlatıyor. Multijet motor düşük performansına karşın ekonomik bir tüketim ortalaması sunuyor. 100 km’de elde ettiğimiz 5.8 litrelik tüketim değeri daha önce testini gerçekleştirdiğimiz Corgo versiyonundan0.2 litre daha yüksek. 58 litrelik deposuyla menzili 1000 km.
Doblo rakipleriyle benzer sürüş dinamikleri sergiliyor. Orta sertlikteki süspansiyon sistemi yeterli konforu sunarken, yüksek yapısı sebebiyle virajlarda fazlaca yana yatma hissi uyandırıyor. Ayrıca viraj içindeki gaz pedalı hareketlerinde belirgin bir önden kayma sorunu yaşanıyor. Yan rüzgarlardan etkilenmediğini söyleyebiliriz. Doblo’nun fren sistemi yeterli güveni veriyor. 100 km/s hızdan durabilmek için40 metreye ihtiyaç duyduk.

İkinci El Otomobil İlanları

Tulu DARICAN 22/01/2006

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here