Yetki Belgesi Olmadan 2. El Otomobil Satışı Yapana 5 Bin ₺ Ceza Kesilecek

4
3441

2. El otomobil düzenlemesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu: Yetki belgesi olmadan satış yapana 5 bin TL ceza uygulanacak

1 Eylül itibarıyla devreye girecek 2. el araç satışında yetki belgesi zorunluluğu yönetmeliğinde yapılan değişiklikler Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sunuldu. Söz konusu düzenlemelere göre; yetki belgesi olmadan araç satışı yapanlara 5 bin TL’den başlayan cezalar kesilecek.

5 Bin ₺ den Başlayan Cezalar Kesilecek

Günümüz şartlarında 2. el araç fiyatlarındaki ani artış birçok kişiyi otomobil alım satım işine yönlendirdi.İkinci el araç alım satım işiyle uğraşan  kişiler için zorunlu kılınan yetki belgesi uygulaması 1 Eylül 2020 tarihinden itibaren işleme koyuluyor. Bahse konu olan belge olmadan 1 eylül tarihinden itibaren araç alım satım işlemi yapılamayacak. Oto galerileri ve al sat işi ile uğraşanlar için ödeme yöntemlerini ve satış şartlarını da ele alan bu yönetmelik ile çok ciddi cezai işlemler uygulanacak. Ancak düzenlemenin yürürlüğe koyulmasına sayılı günler kala ikinci el araç alım-satımı ile uğraşan 50 bin işletmenin çok küçük bir bölümünün belgeyi aldığı ortaya çıkarken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önüne giden ve sürpriz düzenlemelerin yer aldığı yönetmelik değişikliği ile belgesiz araç satışı yapanlara araç başına 5 bin TL ceza kesileceği düşünülüyor.

Belge Çıkaran Kişi Sayısı Çok Az

İstanbul’da yetki belgesi çıkartan kişi sayısının 500 civarında olduğunu ancak oto alım satım işi ile uğraşanların sayısının 7 bin civarında olduğunu belirten İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkan Yardımcısı Görkem Konu, ülke genelinde yetki belgesi alanların sayısının ise bu işle uğraşanların sayısının 50 bin civarında olduğu göz önünde bulundurulursa yüzde 10’u bulmadığını kaydetti. Yetki belgesini almaya hak kazanan ancak Ticaret İl Müdürlükleri tarafından halen kendisine belgesi teslim edilmemiş olanların da olduğunu vurgulayan Konu, başvuru yapmış ancak henüz kendilerine cevap verilmemiş firma sahiplerinin de bulunduğuna dikkat çekti.

Belgesi Olmayanlar 2. El Otomobil Satışı Yapamayacak

2.el otomobil satışına yönelik düzenlemeler getiren yönetmelik kapsamında bu işi yapan kişilere tanınan sürenin 31 Ağustos’ta dolacağının altını çizen Konu, düzenlemeyle birlikte belgesi olmayan kişilerin ikinci el araç alım satımı yapamayacağını ifade etti.

2. EL DE KAYIT DIŞILIK AZALACAK

Yetki Belgesi zorunluluğunun gelmesi ile birlikte araç alım satım yapan kişilerin kayıt dışılığı da bir nebze olsun azalacak.

2019 yılında noter kanalıyla yapılan satışlardan elde edilen verilere göre; 7 milyon civarında ikinci el otomobil satışı olduğu bu rakamın ise %50 ‘sinin kayıt dışı olarak alınıp satıldığı biliniyor.

2. EL DE FİYATLAR GERİLEYEBİLİR

2.el otomobillerin fiyatını yükselten en büyük etmenlerden bir tanesi kayıt dışı satışlardır. Yürürlüğe girecek olan bu uygulama sayesinde, herkes otomobil satamayacağı için galeriler daha ucuza araç bulabilecekler. Bu sayede 2.el otomobil fiyatlarının düşebileceği ön görülüyor.

Yetki belgesi olmayan kişilerin satmış olduğu ilk araca 5 bin ₺ sonraki araçlara ise katlanarak artan cezalar gelecek.

Yetkisi Olmayan Satış Sitelerinde Mağaza Açamasın

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da önüne giden düzenlemede ikinci el motorlu kara taşıtının satılması, satışından vazgeçilmesi veya taşıt teslim belgesinin süresinin sona ermesi halinde üç gün içinde ilanların yayından kaldırılması istenirken, internet ortamında satışa çıkarılan ikinci el araçlarla ilgili, işletmelerin üyeliğinden önce Bakanlığın internet sayfasından veya Bilgi Sisteminden yetki belgesi kontrolü yaparak yetki belgesine sahip olmayan işletmelerin elektronik ortamda mağaza açılışına izin verilmemesi, işletmelerin elektronik ortamdaki mağaza adı olarak yetki belgesindeki unvan veya işletme adını kullanmasının sağlanması isteniyor.

2. El Otomobil Satışından En Geç 7 Gün Öncesinin Ekspertiz Raporu Bulunması

Düzenlemede, ikinci el otomobil satışı yapan işletmelerin, satışın yapıldığı tarihten önceki yedi gün içinde ekspertiz raporu almasını ve bu rapora ilişkin ücretin de satış işleminin alıcıdan kaynaklanan bir nedenle gerçekleşmemesi durumunda alıcı, diğer hallerde yetki belgesine sahip işletme tarafından ödenmesi isteniyor.

Söz konusu raporun olası mağduriyetlerin önüne geçmek için yetki belgesine sahip işletme ile raporu düzenleyen işletme tarafından en az beş yıl süre ile saklanması koşulu da gündemde.

2. El Otomobil İlanlarına Buradan Ulaşabilirsiniz >>>

4 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here