2. El Motorlu Kara Taşıtı Ticaretindeki Yeni Yönetmelik Ne Diyor?

0
35826
2. el oto galerisi açmak için gereken şartlar neler?

2. el oto galerisi açmak için gereken şartlar neler? İkinci el galerisi açma koşulları değişti. Mevcut galeriler için de yeni 2. el galeri mevzuatı söz konusu. Peki, yeni 2. el araç satışı yönetmeliği ile neler değişti?

2. El Motorlu Kara Taşıtı Ticaretindeki Yeni Yönetmelik Ne Diyor?

2. el oto galerisi açmak için gereken şartlar epeyce değişti. Mevcut galeriler için de bambaşka bir süreç söz konusu.Yeni yönetmelik; öncelikle işletmenin bulunduğu alan konusunda bazı düzenlemeler içeriyor. Ayrıca 2. el motorlu kara taşıtı ticareti yapmak için yetki belgesi alınması, çalışanların yönetmelikte belirtilen eğitimi almış olması, tüketiciye garanti ve ekspertiz ile net bilgi sunulması gibi esasları da kapsıyor.  Detaylı olarak incelemek gerekirse; 2.el motorlu kara taşıtı ticaretinde, 2.el satışı yapan galeriler için gelen değişiklikler şöyle özetlenebilir: 

Yetki belgesi zorunluluğu

 • 2.el motorlu kara taşıtı ticareti artık sadece işletmesi adına yetki belgesi alan tacirler ile esnaf ve sanatkârlar tarafından yapılacak. Peki, 2. el araç satışı yetki belgesi nasıl alınır?
 • Yetki belgesi alabilmek için işletmenin;
  1. Esnaf ve sanatkârlar odasına, ticaret ve sanayi odasına kayıtlı olması
  2. Gelir veya kurumlar vergisi mükellefi olması
  3. İşletme içerisinde yetkili kişilerin mesleki yeterlilik belgesi sahibi olması gerekiyor.
 • İşletmelerin 2.el motorlu kara taşıtı ticareti yapmaya devam edebilmesi için 1 yıl içerisinde yönetmelikte belirtilen şartları yerine getirerek yetki belgesini alması gerekiyor.

 2. el oto galerisi açmak için gereken şartlar neler?Mesleki yeterlilik belgesi

 • İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmede pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin mesleki yeterlilik belgesine sahip olması gerekiyor. Peki, 2. el araç satışı meslek belgesi nereden alınıyorBu belgeyi şu anda içinde MASFED İSMEK OYDER ve TOBB un bulunduğu farklı birkaç işletme verebiliyor.
 • 2. el araç satış uzmanı belgesi almanın bedeli de çok merak ediliyor. Harç pulu ile beraber 600 TL civarında bir rakam söz konusu. 
 • Daha önce 2. el araç satışı yapan galerilerde mesleki yeterlilik belgesi olan kişileri çalıştırma konusunda bir süre verilmişti. Bu, Haziran 2018’di. Ancak yeni bir yönetmelikle süre, Haziran 2019’a kadar uzatıldı. 

İkinci el motorlu kara taşıtının tanıtımında verilmesi gereken zorunlu bilgiler

2. el oto galerisi açmak için gereken şartlar neler?Yeni yönetmelik, gelerilerden alıcıyı net olarak bilgilendirmesini ve bunu belirlenmiş bir standarda göre yapmasını istiyor. Buna göre aşağıdaki konulara dikkat edilmesi gerekli.

 • Satışa sunulan aracın üzerinde kolaylıkla görülebilir ve okunabilir şekilde taşıta ilişkin tanıtıcı bilgilerin güncel olarak yer aldığı bir tanıtım kartı bulundurulmalı.
 • Tanıtım kartında aşağıdaki bilgilerin bulunması zorunludur
  • İlan online platformda yayınlanıyorsa, ek olarak yetki belgesi numarası da ilanda belirtilmelidir.

 Ekspertiz Raporu

 • 2. el araç satışı hakkında yeni yönetmelik, “ekspertiz raporu, bir nüshası alıcıya teslim edilecek şekilde satıştan hemen önce satıcı tarafından yaptırılır” diyor. Ancak sekiz yaş ve 160.000 km üzerindeki araçlarda ekspertiz raporu zorunlu tutulmamış.
 • Yönetmeliğe göre, ekspertiz raporu, TSE hizmet yeterlilik belgesi bulunan işletmeler tarafından düzenlenir.
 • Ekspertiz raporunu düzenleyen firma, rapordaki bilgilerin aracın gerçek durumunu yansıtmamasından sorumludur.

 Garanti Konusu

Yeni yönetmeliğe göre artık 2. el araç satışı yapan galeriler, tüketiciye garanti sunmak zorunda. Buna göre;

 • Otomobil ve motosikletler için; motor, şanzıman, tork konvertörü, diferansiyel ve elektrik sistemi satış tarihinden itibaren 3 ay veya 5.000 km, aracın 2.el satışını yapan işletmenin garantisi altında olacak.
 • İşletmenin, arıza 10 gün içerisinde giderilemiyorsa, 10 günü takip eden 3 gün içerisinde,  teslim edilen araca benzer özelliklere sahip ikame araç vereceğine dair taahhüt vermesi gerekiyor.
 • Ekspertiz raporunda satış sırasında belirtilen arıza ve hasarlar bu garanti kapsamına dahil değildir.

İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmelerde aranan şartlar

2. el oto galerisi açmak için gereken şartlar neler?Yönetmelik, galerilerin bulunduğu alanlara dair bir düzenleme de içeriyor. Buna göre;

 •  İkinci el motorlu kara taşıtı ticareti yapılan işletmelerde aşağıdaki şartlar aranır:
 •  İmar mevzuatı çerçevesinde belirlenen ticaret alanlarında, çevreye ve trafiğe yük getirmeyen yerlerde ve içinde ikamet amaçlı kullanılan bağımsız bölüm bulunmayan yapılarda (konutların altı artık mümkün olmayacak) açılması.
 •  Açık ve kapalı alan toplamının en az dört taşıtın kapladığı alan büyüklüğünde olması;(100 m2 olarak belirlenmiş)

Özetle, yeni yönetmelik uygulamaya başlandığında ülkemizdeki 2. el araç satan oto galeri anlayışı epeyce değişecek. Sadece bir kaç araçla bir apartman altında bu işi sürdüren galeriler için yeni bir döneme geçiş söz konusu olacak. Zira, yönetmeliğe göre, çalışanların eğitiminden, galerinin yetki belgesine, garanti koşullarından ekspertiz raporuna uzanan detaylı bir düzenleme söz konusu. 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here