Volvo Yeni Otomobillerinde 180 km/s Hız Sınırı Uygulayacak

0
6846

Volvo Cars, süratli otomobil kullanmanın tehlikesine vurgu yapmak için tüm otomobillerine 180 km/s hız sınırı uygulayacak

volvo hız sınırı

Güvenlik alanında dünya lideri olan Volvo Cars, hız yapmanın tehlikelerine dikkat çekmek amacıyla 2020 yılından itibaren tüm otomobillerinin maksimum hızını 180 km/s ile sınırlayacak.

volvo 2ak.

Şirketin, 2020 yılında yeni bir Volvo‘da kimsenin ölmemesini veya ağır yaralanmamasını hedefleyen Vizyon 2020, otomotiv endüstrisindeki en iddialı güvenlik vizyonlarından biri olarak öne çıkıyor. Ancak teknolojinin tek başına yeterli olmadığının farkında olan Volvo Cars, güvenlik kapsamını daha da genişleterek, sürücü davranışına odaklanıyor.

Volvo Cars tarafından yapılan araştırmalar, kendi otomobillerindeki ciddi yaralanmaları ve ölümleri tamamen sona erdirme hedefini zayıflatan üç emniyet noktası belirledi ve bunları “boşluk” olarak adlandırdı. Aşırı hız bunlardan biri ve en önemlisi olarak dikkat çekiyor.

volvo 3

“Volvo, güvenlik konusunda bir dünya lideri olsa da iyileştirme yolları her zaman olacaktır,”. Diyerek değerlendirmesine başlayan Volvo Cars CEO’su Håkan Samuelsson; “Otomobillerimizde ciddi yaralanma ve ölümleri sona erdirmek üzere yapmış olduğumuz araştırmalardan sorunların nedenini çok iyi biliyoruz. Hız sınırlaması kesin bir çözüm olmasa da tek bir hayat bile kurtarsa buna değer bir çözüm..” dedi.

Şirket, maksimum hızları sınırlamanın yanı sıra ayrıca akıllı hız kontrolü ve coğrafi konum teknolojisinin bir kombinasyonunu oluşturarak gelecekte okul veya hastane bölgelerinde otomobil hızını otomatik olarak sınırlandıran bir çözüm de araştırıyor.

“Otomobil üreticilerinin, otomobillere hız sınırlama ve benzeri sürücü davranışını değiştiren teknolojiler entegre etme hakkına sahip olup olmadığı, hatta bir yükümlülüğü olup olmadığını ortaya koyacak bir tartışma başlatmak istiyoruz.” diye belirten Samuelsson, “Bu soruya kesin bir cevabımız yok, ancak sorunun cevabını bulma noktasında öncü olmamız gerektiğine inanıyoruz.” dedi.

Aşırı hız sorununun ardında yatan gerçek şu ki; belirli hızların üzerinde otomobil güvenlik teknolojisi veya otomobil mimarisinden kaynaklanan akıllı altyapı çözümleri yaralanma ve ölümlerden kaçınmak için yeterli değil.

Bu nedenle çoğu batı ülkesinde hız sınırları uygulanıyor, ancak hız hala ölümlerin en yaygın sebeplerinden biri olmaya devam ediyor.

Her yıl milyonlarca sürücüye hız sınırını aştıkları için cezalar kesiliyor. Trafik Güvenliği İdaresi’nden gelen trafik kazası verileri, 2017 yılında ABD’deki tüm trafik kazalarının yüzde 25’inin aşırı hız kaynaklı olduğunu gösteriyor.

Volvo Sıfır KM Fiyatlarını İncele >>

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here