TOGG’da Yeni Gelişme: Batarya Ortağı Farasis

3
6974
TOGG'da yeni gelişme
TOGG’da yeni gelişme…

Tüm Türkiye tarafından merakla beklenen TOGG’da son durum ne sorusu hala trendlerde.  Araştırma ekibimiz, TOGG’da yeni gelişme ile karşınızda.

TOGG ve Farasis tarafından yapılan ortak yazılı açıklamaya göre, Farasis ile birlikte üretilecek olan batarya modülü ve paketinin üretimi Türkiye’de yapılacak. Bilişim vadisinde, Farasis ve TOGG yönetim kurulu üyeleriyle birlikte kapsamlı niyet mektubu imzalandı. Bununla birlikte; Türkiye ve çevre ülkeler için enerji depolama çözümleri için de opsiyonların değerlendirildiği bildirildi. Böylece TOGG’da önemli bir soru daha cevap bulmuş oldu.

TOGG Batarya Modülü Yerli Olacak

Açıklamada “TOGG’un Bilişim Vadisi’ndeki yönetim merkezinde imzalanan stratejik ortaklığın genel prensiplerini içeren ortak girişim şirketi niyet mektubuna göre 2020 yıl sonuna kadar ortak girişim şirketinin kapsamlı iş planı oluşturulacak ve ortaklığın hukuki zemini bu süre zarfında detaylandırılacaktır. Bu çalışmalar doğrultusunda iki şirketin yönetim kurullarında son değerlendirme onaylardan sonra 2021 yılı başında ortak girişim şirketinin hukuken kurulması hedefleniyor.” ifadeleri yer aldı.

İşbirliği sonucunda şirketler için en önemli konunun yerlilik olması dikkat çekti. Bu işbirliği ile birlikte batarya hücresinin de Türkiye’de üretilmesi ve geliştirilmesi konusunun detaylıca ele alınacağı açıklandı. Ayrıca hücre kimyası için geliştirilecek teknolojilerin ortaklara katkısı olacağı söylendi.

togg'da yeni gelişme

“TOGG Önemli Bir Bölgesel Oyuncu Haline Gelecek”

İmza töreni sonrası TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Farasis ile birlikte kurulacak ortak girişim şirketi de ülkemizin enerji sisteminin verimliliğini artırmaya aday bir girişim olacak, ülkemizin enerjide dışa bağımlılığını azaltacak, temiz ve verimli bir enerji sistemi geliştirmemizi hızlandıracak. Bu sayede TOGG’un mobilite ekosistemi, teknoloji geliştiren, ciddi ekonomik değer yaratan, önemli bir bölgesel oyuncu haline gelecektir.” dedi.

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş “2018 yılından bu yana, olası yerli iş birlikleri de dahil, 30’un üzerinde küresel batarya tedarikçisini gizlilik anlaşmaları çerçevesinde (NDA) değerlendirmiş, bunların içinden teknik, ticari ve stratejik kriterlerimizi en iyi karşılayan, dünyanın önde gelen Li-Ion batarya üreticilerinden Farasis batarya iş ortağımız olarak seçilmiştir.” ifadelerini kullandı.

“TOGG Teknolojik Dönüşümü Tetikleyecek”

Karakaş ayrıca “Günümüzde elektrikli araçlar için en önemli ve temel teknolojilerden biri olarak görülen Li-Ion batarya teknolojisinin Farasis gibi önemli bir oyuncu ile ülkemize gelmesi oldukça önemlidir. TOGG’un, sıfır emisyonlu elektrikli araçlarını geliştirirken ülkemizdeki teknolojik dönüşümü de tetikleyeceğini başından beri dile getiriyorduk. Bu iş birliği elektrikli araç bataryası üretmenin ötesine geçecek, ülkemizde batarya Ar-ge yetkinliklerini geliştirecek, otomotiv üreticilerinin elektrikli araç projelerini Türkiye’ye taşımalarını tetikleyecek, Farasis’in ürün gamında bulunan otomotiv dışı enerji depolama ürünleriyle birlikte enerji depolama işini büyütecek ve ortak girişim şirketinin kendi geliştireceği markasıyla, sorumlu olduğu bölgede Farasis’in münhasır temsilcisi olarak çok önemli yeni bir ekonomik değer üretecektir.” diye ekledi.

TOGG'da yeni gelişme

“İş Birliğinden Heyecan Duyuyoruz”

İmza töreninde online bulunan Farasis Kurucu Ortağı ve CEO’su Dr.Yu Wang ise Türkiye’nin bölgesindeki en önemli otomotiv ülkelerinden biri olduğunun altını çizdi.

Açıklamasında Dr.Yu Wang, “Türkiye’deki gelişmiş otomotiv birikimini kullanarak elektrikli araçlar geliştirmek ve üretmek üzere yola çıkan TOGG ile iş birliği yapmak bizim temel stratejilerimiz doğrultusunda attığımız doğal adımlardan biri oldu. TOGG doğru zamanda, doğru yerde, doğru işi yaparken, batarya konusunda öncü şirketimizin iddialı büyüme planlarını desteklemek için biz de elektrifikasyon için bir sonraki büyük pazar olarak gördüğümüz Türkiye’den daha ideal bir lokasyon, TOGG’dan daha ideal bir ortak düşünemezdik. Gerek Türkiye’de ortaya çıkacak ihtiyaçlara gerekse bölgeden gelecek talepleri karşılamak üzere bu niyet mektubuna imza attık. Batarya tedarikiyle başlayan bu iş birliğinin uzun vadeli bir ortaklığa dönüşecek olmasından dolayı heyecan duyuyoruz.” dedi

TOGG’da Yeni Gelişme: Bölgedeki İlk Batarya Üretim Şirketi

İmza törenine bulunan ve ortaklık çalışmalarının en önemli isimlerinden biri olan Farasis Avrupa Organizasyonu Yöneticisi Sebastian Wolf da “TOGG ile görüşmelerin en başından beri her iki şirketin de bireysel mobilitenin geleceğini elektriklendirme konusunda aynı heyecanı paylaştığını gördük. Türkiye’de gerek otomotiv gerekse otomotiv dışı pazarda Li-Ion akülere olan talepte önemli bir artış yaşanmasını bekliyoruz. Bu nedenle, bölgedeki ilk elektrikli araç bataryası üretim şirketini kurmak için TOGG ile ortak olmaktan büyük heyecan duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

2. El Araba İlanları

 

3 YORUMLAR

  1. ilk etapta doğrudan burada üretmek maliyetli olacaksa, yeterli teknolojimiz yoksa bu yerliliğine zarar vermez. zamanla maliyet avantajına göre burada da geliştirilebileceğini düşünüyorum

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here