TEMSA 2021’de Hızla Dünyaya Yayılacak

0
1133
TEMSA

Konkordato sürecini geride bırakan TEMSA gözünü yurtdışı pazarlarına dikmiş durumda. TEMSA Üst Yöneticisi (CEO) Tolga Kaan Doğancıoğlu, 11 Aralık itibarıyla konkordatodan gönüllü çıktıkları zor bir yılı geride bıraktıklarını, 2021’de yeni hissedarları Sabancı Holding ve Skoda Transportation’ın gücüyle yeni ürün ve pazarlara öncelik vereceklerini belirterek, ‘2021, kapasitemizi tam kullanacağımız bir yıl olacak. Amerika’daki büyümeyi konuşuyor olacağız, özellikle Orta Doğu’da yeni pazarlar göreceğiz.’ dedi.

TEMSA İhracat Odaklı Bir Firma Haline Gelecek

TEMSA CEO’su Doğancıoğlu, 2020’de kurdaki dalgalanmaların etkisini yaşadıklarını ifade ederek, şu değerlendirmelerde bulundu:

‘İç pazarda çok zorlandık. Çünkü kurun düzenli yükselmesi yönetilebiliyor, ileriye doğru fiyatlama yapmak da mümkün oluyor. Ancak dalgalanmalar nedeniyle ürün ve ham madde aldığınız zamanla ürünü piyasaya sürdüğünüz zaman aradaki farktan çok etkileniyorsunuz. Bu aslında temel olarak ithal girdisi kullandığınız her yer için geçerli. Bizim de kullandığımız kritik komponentler yurt dışından geliyor. Çelik yerli bile olsa temel girdi maliyeti kura endeksli olabiliyor. Bununla birlikte bizim şanslı olduğumuz bir durum var. TEMSA, büyük ölçüde ihracat odaklı bir firma, böyle olmaya da devam etsin istiyoruz. Aslında hem 2020 için hem de ileriye doğru baktığımızda, kur bizim için nötr etkili bir durum oluyor. Ülke ekonomisi açısından tabii ki hiçbirimiz kurun inanılmaz oynak olmasını, ülkenin alım gücünün düşmesini istemeyiz ama şirket olarak kurun artmasından büyük bir zarar gördüğümüzü söyleyemem. Şirketin bulduğu kaynaklar çoğunlukla Türk lirası üzerinden kullandığımız fonlama biçimi. Hem de pazarımız büyük ölçüde ihracat odaklı.’

Kendi işlerinde kur riskini yönetmeyi başarabilen firmalardan biri oldukları belirten Doğancıoğlu, bunu devam ettirebilmeleri temennisinde bulundu.

“TEMSA çok güçlü bir marka, Skoda yatırımının arkasında bu marka değeri var”

Skoda Transportation ve onun sahibi PPF Group’un, Sabancı Holding’le beraber TEMSA’ya yatırım yapmasının arkasında da bu marka değeri bulunduğunu vurgulayan Doğancıoğlu, ‘Türkiye’de çok ender markamız var. Otomotiv; güçlükleri olan, rekabetin çok sert olduğu, gelişmiş ülkelerde yerleşik markaların bulunduğu, Uzak Doğu’dan, Çin’den ve gelişmekte olan ülkelerden de büyük tehdidin bulunduğu, küresel rekabetin çetin geçtiği bir pazar. Amerika’ya kendi alanında en ileri teknoloji şirketlerinin taşımacılığını yapacak ürünleri veren, Fransa, Almanya ve İngiltere gibi tüketicinin hem kendi bölgesel markalarına çok ilgi gösterdiği hem de kalite beklentisi açısından çok talepkar olduğu pazarlara kendi markasıyla ürününü satmış ve bunu oraya yerleştirmiş bir firmadan bahsediyoruz. Türkiye’ye baktığımızda ise satılan her 3 otobüsten birinin TEMSA markalı olduğunu görüyoruz.’ değerlendirmelerini yaptı.

Doğancıoğlu, rakiplerin TEMSA’yı dikkatle takip ettiğini aktararak, ‘TEMSA, ileriye doğru yatırımlarını pil teknolojisi, elektrikli araçlar, toplu taşıma gibi konularda tüm hazırlığını yapmış, yatırımlarını tamamlamış veya geliştirmekte olan bir şirket. Dolayısıyla Skoda Transportation’ın ve PPF Group’un TEMSA’ya ilgisini bu açıdan değerlendirmek lazım.’ dedi.

Skoda İşbirliği Yeni Fırsatlar Doğurabilir

Tolga Kaan Doğancıoğlu, TEMSA olarak şehirler arası turizm ve servis taşımacılığında çok güçlü olduklarını ancak ürün gamlarında şehir içi uygulamalar da olduğunu, elektrikli otobüsler yaptıklarını anlattı.

Skoda’nın ise özellikle şehir içi ve toplu taşıma konusunda çok güçlü olduğuna işaret eden Doğancıoğlu, ‘Skoda troleybüs, tramvay, tren gibi alanlarda çok tecrübeli ve güçlü. Bu anlamda işlerimizi katlayacağına inanıyorum. Burada TEMSA’nın ürün yelpazesini genişletebilecek bir fırsat var. Diğer taraftan bizim Skoda ile etkili olduğumuz coğrafyalar da farklı. TEMSA olarak güçlü olduğumuz coğrafyalar Türkiye, Balkan ülkeleri, Fransa, Almanya, İngiltere ve Amerika. Ortağımızın güçlü olduğu yerler Orta Avrupa, eski Doğu Bloku ülkeleri, Baltık ve İskandinav ülkeleri. Bu da bize pazar fırsatı yaratıyor.’ dedi.

Doğancıoğlu, yakın zamanda Prag’da elektrikli araç üretiminde Skoda’nın sözleşme imzalamak üzere olduğunu, tamamlanması durumunda TEMSA-Skoda iş birliğinin Prag’da da çalışır hale geleceğini söyledi.

Skoda Transportation ile birlikte TEMSA’nın yeni iş alanlarına da girebileceğini ifade eden Doğancıoğlu, ‘Müjde olarak beklenen tramvay ve tren gibi faaliyetleri takip ediyoruz. Bunlar geldikçe paylaşacağız. Henüz gerçekleşmeden bunu müjde olarak söylemek doğru olmaz. Böyle bir fırsatımız var. Skoda’nın Konya ve Eskişehir’de çalışan tramvayları var. Elbette biz de ülkemizde yerli bu tür ürünleri tekrar başka yerlerde kullanmak, bunları Adana’da üretmeyi isteriz. Bunlarla ilgili gelişmeyi ‘inşallah’ imzasıyla söylemek gerekir.’ diye konuştu.

2.El Temsa İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here