İkinci El Araç Alırken Buna Dikkat Edin

0
1837
İkinci El Ekspertiz

Pandemi sürecinde üretim zincirlerinin aksadığı, fabrikaların üretimi durdurmak zorunda kalırken; toplu taşımadan kaçınmak isteyen tüketiciler showroomlara akın etti. Talep artarken sağlanamayan arz yüzünden uzunca bir süre stok problemi yaşandı. Tüketiciler bayilerden 0 km otomobil alabilmek için uzun sıralar oluşturdu. Hal böyle olunca ulaşım ihtiyacını çözmek isteyen tüketici ikinci el otomobile yöneldi. Ancak ikinci el tarafında ise düzgün tamir edilmeden piyasaya düşük fiyattan sürülen hasarlı araçlar güven problemine yol açıyor.

İkinci El Pazarında Çok Fazla Hileli Araç Var

Hasar kaydı geçmişi ve değişen-boyanan kaporta aksamından bağımsız olarak hava yastığı konusuna kuşkuyla yaklaşılması gerektiğine dikkat çeken Pilot Garage Genel Koordinatörü Cihan Emre, “Hiçbir değişeni, boyası olmayan bir araç alttan yürüyen aksama darbe alarak da hava yastığı açabilir. Bu yıl ikinci el araç pazarındaki hızlı sirkülasyon, işi otomobil alım satımı olmayanların da iştahını kabarttığı için, artan fiyatların etkisiyle daha uygun fiyatlı algısı yaratan hasarlı araçların onarılıp tekrar satışa çıkmasına sebep oldu. Fakat onarımların birçoğu yanlış, ihmaller yüksek ve maliyeti düşürmek için çoğunlukla hile yoluna başvuruluyor.

Hava yastığı patlamış bir aracın kokpitini tamamen değiştirmek maliyeti artırıyor ve onun yerine kaplama yoluna gidiliyor. Hava yastıkları ve tüpleri çok pahalı olduğu için, yerine köpük, çocuk bezi, zıbın gibi malzemeler koyuluyor ve araç beynine giden sinyaller dirençlerle kesilerek patlamamış gibi gösteriliyor. Emniyet kemeriyle eş zamanlı çalışan hava yastığı sistemindeki arızaları gizlemek için yine emniyet kemeri sargılarındaki sensörler hilelerle kandırılıyor. Bu tarz durumları vatandaşımızın basit kontrollerle tespit etmesi mümkün değil.” şeklinde konuştu.

EKSPERTİZ NOKTALARI HAVA YASTIĞI KONTROLÜNDE YETERSİZ

Kaza anında araç içinde bulunanları koruyan en önemli ekipman olan hava yastıkları ikinci el araç alırken kesinlikle kontrol edilmesi gereken unsurlardan birisi. Tespiti yapılamayan patlamış hava yastıklarının, araç sahiplerini ve araçla seyahat edecek yolcuların hayatını riske attığını ve olası bir kaza anında ölümcül etkilere sebep olacağını ifade eden Emre, birçok oto ekspertiz noktasında halen en kapsamlı ekspertiz işleminde dahi hava yastığı kontrolünün yapılamadığını söyledi ve “Hava yastığı kontrolü teknik anlamda bilgi ve beceri gerektiren bir işlem. Çoğu oto ekspertiz firması, halen hava yastığı kontrolünü gerçekleştiremiyor. Bizler mikroskobik kameralar ve bu konuda teknik eğitim almış, uzun yıllar bu konuda tecrübe edinmiş uzman kadroyla hava yastıklarının kontrolü yapıyoruz. Her ikinci el araca, hata sıfır kilometre araçlara dahi kuşkuyla yaklaşıyoruz. Aynı şekilde araç satın almayı düşünen vatandaşımız da satın almayı düşündüğü her araca şüpheyle yaklaşarak; kurumsal ve kendini kanıtlamış oto ekspertiz noktalarında kapsamlı ekspertiz işlemi yaptırmalı.” dedi.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here