Volvo’nun “küçükleri” gözüktü

1
1213

Premium otomobil üreticisi Volvo Cars markanın küçük otomobillerle ilgili küresel stratejisini gösteren 2 yeni konsept otomobilini tanıttı.

Volvo’nun “40 serisi” olarak nitelenen bu konseptler, Volvo’nun cesur bir iç ve dış tasarıma, elektrifikasyon ve otonom sürüş teknolojilerine sahip otomobillerle geniş ve kârlı premium küçük sınıf otomobil pazarında nasıl bir büyüme planladığını gösteriyor. Konsept otomobiller, Volvo’nun yeni Kompakt Modüler Mimarisi (CMA) üzerinde üretilmiş ilk otomobiller olacak. Özellikle daha küçük otomobiller için tasarlanan bu yeni Kompakt Modüler Mimari (CMA), şirketin tasarımcı ve mühendislerinin daha cesur ve daha özgür hareket etmelerini sağlıyor.

ŞEHİRLİ KARAKTERE SAHİPLER

Volvo Cars, Tasarımdan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Thomas Ingenlath, “Tıpkı kendi ailemizin bireyleri gibi, ürün ailemizin her bir üyesi de kendine özgü bir karaktere sahip. CMA, yeni konsept otomobillerimize özel ve yeni özellikler katmamızı sağladı. Bu otomobiller kalabalığın içerisinde ayırt edilmelerini sağlayacak bir enerjiye, dikkat çekici, şehirli bir karaktere sahipler. Bu gelecek küçük Volvo’lara özgü bir şey” diye konuştu. Volvo’nun küçük otomobil stratejisi, şirketin bir süredir devam eden küresel boyuttaki operasyonel ve finansal dönüşümünün önemli bir parçasını oluşturuyor. Şirket, dünya çapındaki premium oyuncularla rekabet ederken, markasını yeniden konumlandırdığı, dört yıllık iddialı bir yeniden canlandırma planı uyguluyor.

2025 HEDEFİ KOYDU
Volvo’nun yeni küresel küçük otomobil serisi içerisinde, şirketin tüm ürün portföyünü elektrikli hale getirme planına uygun olarak, tam elektrikli bir otomobil ve Twin Engine elektrikli hibrit motor seçenekleri yer alacak. Volvo, 2025 yılında küresel boyutta toplam 1 milyon adet elektrikli otomobil satmayı hedefliyor. Volvo Cars Ar-Ge Kıdemli Başkan Yardımcısı Dr. Peter Mertens, “Hem araç mimarisinde, hem de motor geliştirmelerinde modüler bir yaklaşım benimseyerek premium segmentteki oyuncuların bir çoğunu geride bıraktık. Şimdi, yeni elektrikli motor seçeneğimiz Volvo hikayesinde heyecanlı bir sayfa daha açacak” diyor.

YENİ 40 SERİSİ 2017’DE GELECEK
Yeni otomobiller, cesur dış görünümleri ve elektrikli motor seçeneklerinin dışında yenilikçi bağlantı hizmetleri, dünyanın en ileri standart güvenlik paketi özellikleri ve çığır açan bir İskandinav iç tasarımı sunuyor olacaklar. Volvo Cars Başkan ve CEO’su Hakan Samuelsson, “Yeni 40 serisi otomobiller, önemli ölçüde büyüyen bir segment içerisinde pazar penetrasyonumuzu artırmamızı sağlayacak bir potansiyele sahipler. Yeni bir kompakt Twin Engine plug-in hibrit ve tam elektrikli bir otomobil CMA mimarisinin tam merkezinde yer alıyor’ diyor ve ilk yeni 40 serisi otomobilin 2017 yılında üretilmesinin beklendiğini ifade ediyor. Volvo’nun yeni küresel küçük otomobil stratejisi açıklaması, satışlar ve karlılık anlamında güçlü bir yıl başlangıcının ardından geldi.Şirketin gelirleri yılın ilk üç ayında bir önceki yıla göre yüzde 24 artırarak 41,7 milyar SEK oldu. Operasyonel kar 3,1 Milyar SEK, operasyonel kar marjı ise %7,5 şeklinde gerçekleşti. Küresel satışlar 2016’nın ilk çeyreğinde yüzde 11,9 artarak 120.591 adet otomobile ulaştı. Volvo, orta vadeli yıllık satış hedefini 2015 yılında açıkladığı 503.000 adet otomobilden 800.000’e yükseltti.

1 YORUM

  1. Volvo kısa süre önce 40 serisi konsept otomobillerini tanıttı. 40.1 ve 40.2 yeni C segmenti modellerin önizlemesi niteliğinde ve bu modeller Volvo’nun lüks küçük otomobiller piyasasında elini güçlendirecek. Bu modeller Volvo’nun global küçük otomobil stratejisinde önemli bir rol oynuyor. Dünya genelinde giriş seviyesi lüks otomobil piyasasında ciddi bir büyüme potansiyeli var. Firmanın İsveç Gothenburg’daki merkezinde konuşan Volvo Ar-Ge’den sorumlu başkan yardımcısı Peter Mertens “40 serisi için Hindistan çok önemli. Bir çok gelişmekte olan ülkede lüks otomobil piyasası hala kısmen küçük ancak özellikle küçük SUV segmentinde devasa bir büyüme potansiyeli var” dedi. Yeni 40 serisi otomobillerin ilki 40.1 konseptini temel alan XC40 küçük SUV olacak. Bu model 2017’de üretime girecek. Şirketin başkanı Hakan Samuelsson konuyla ilgili “Küçük bir SUV gündemimizde en üstte, müşterilerimiz de bunu istiyor” diye konuştu. İlginç şekilde Mertens üretim versiyonu XC40’ın konsepte bağlı kalacağını belirtti. Mertens XC40 için şunları söyledi: “40.1 konsepti otomobilin gerçekte nasıl görüneceğini çok yakın şekilde yansıtıyor. Modeli gelecek yıl piyasaya çıkartacağız, bu yüzden modeli baştan yaratmak için çok da fazla vaktimiz yok ve konsepte bağlı kalacağız”. XC40; Mercedes GLA, BMW X1 ve Audi Q3 ile rekabet edecek. 40.2 konsepti ise coupe benzeri bir stile sahip, sürüş seviyesi yükseltilmiş ve tavan çizgisi eğimli. Her iki model de firmanın yeni CMA (kompakt modüler mimari) platformunu ku

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here