Volkswagen Türkiye Fabrikasından Vazgeçti

2
8732
volkswagen fabrika

Volkswagen, koronavirüs pandemisinin sonuçları nedeniyle yaz aylarında Türkiye’de kurulması planlanan fabrika projesini askıya aldı. Manisa’da kurulması planlanan fabrikada SuperB ve Passat modellerinin üretilmesi düşünülüyordu. Şu anda ise Alman dev otomobil üreticisi Volkswagen Türkiye ‘ye fabrika açma fikrinden tamamen vazgeçmiş durumda.

Projeyi rafa kaldıran VW, Bratislava fabrikasına yapacağı yatırımı arttıracak. Volkswagen Passat ve Skoda SuperB üretimleri ise Bratislava fabrikasına kaydırılacak. Geçtiğimiz yaz aylarında Volkswagen ve Slovakya hükümeti arasında yapılan görüşmelerde 500 milyon avro yatırım planlanmıştı. Bu tutar 1 milyar avroya kadar yükseltilecek.

Bu miktar Volkswagen Grubu’nun yönetim kurulu başkanı Herbert Diess tarafından belirtildi. Ayrıca Automobilwoche dergisine verdiği röportajda Slovakya fabrikasının VW Grubu’nun üretimlerinin büyük bir kısmına sahip olacağını da söyledi.

Volkswagen Grubu CEO’su Herbert Diess’in Alman “Automobilwoche” gazetesine yapmış olduğu açıklama ise şu şekilde: “Passat ve SuperB modellerimiz için Türkiye’de yeni bir fabrika kurmayı planlıyorduk fakat bu karardan vazgeçtik. Bratislava’ya yapacağımız yatırım ile üretimimizi o fabrikaya kaydıracağız.” dedi. Ayrıca Herbert Diess, koronavirüs pandemisi nedeniyle kapasite gereksinimlerini yeniden değerlendirdiklerini ve ek bir tesise ihtiyaçlarının olmadığını da belirtti.

Volkswagen Türkiye Fabrikasına Göre Bir Dezavantajımız Yok

Herbert Diess, Bratislava fabrikası ile Türkiye fabrikası arasında bir maliyet dezavantajının olmadığının da altını çizdi. “Türkiye’ye fabrika açarak, Türkiye pazarını geliştiremeyecek olmamız da bu kararı almamızın nedenlerinden” diye ekledi.

Bratislava’daki üretim tesisinin genişletilmesi, Volkswagen Türkiye fabrikası fikrinden önce de görüşülüyordu. Halihazırda VW grubu Bratislava tesislerinde Touareg, Audi Q modelleri ve Porsche Cayenne gibi SUV’leri üretiyor.

Passat üretiminin Bratislava’ya kaydırılmasının ardından Almanya’nın kuzey bölgelerinde kalan Emden fabrikasında sedan üretimi aşamalı olarak azaltılacak. Bu fabrika ise tamamen elektrikli otomobil üretimi için ayrılacak.

Alman dev otomobil üreticisi Volkswagen’in Slovakya’ya yatırım yapmasının nedenleri ise yatırım teşvikleri olarak gösteriliyor. Ayrıca Slovakya hükümeti personelleri eğitmek ve onlara nitelik kazandırmak için bir kurum oluşturma sözü de verdi.

Ayrıca VW, fabrikanın 20 kilometre yakınlarına çalışanlar için yeni apartmanlar inşa etmeyi ve personel için ulaşım sağlamayı düşündüğünü de bildirdi.

İkinci El VW İlanları

2 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here