İlk yerli ve milli elektrikli otomobil Togg (Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu) için yeni gelişmeler bulunuyor. Otomobilin 2023 yılında çıkış yapacağı bilgisi zaten mevcuttu. Bununla beraber Togg’un sadece Türkiye hedefli bir yapı olmadığı da biliniyordu. Zaten bunu firma sıkça dile getirdi. Tüm bunların neticesinde CEO Mehmet Gürcan Karakaş, Togg ne zaman Avrupa’ya açılacak açıkladı.

Togg’un Avrupa Yolculuğu Ne Zaman Başlayacak?

Togg’un CEO’su Karakaş, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’ndaki organizasyonda Togg’un seri üretim çalışmalarını resmi olarak başlattı. Yerli otomobilin fiyatı dışında pek çok detay kamuoyuna paylaşıldı. C-segment SUV, 2023 yılının Mart ayı itibariyle Türkiye’de yollara çıkması bekleniyor.

Mehmet Gürcan Karakaş, Berlin’deki Türk-Alman Ticaret ve Sanayi Odası (TATSO) 15. Genel Kurul toplantısının sonrasında yapılan Türk-Alman Ekonomi Forumu programını esnasında Avrupa’ya ne zaman açılmayı hedeflediklerini dile getirdi. İlk olarak hedefleri doğrultusunda 2024 yılının sonunda olacağını belirtti. Yaptığı açıklamadan Avrupa’da kademe kademe yayılacağı anlaşılıyor.

Togg Ne Zaman Avrupa'ya Açılacak?

Karakaş konuya ilişkin olarak;2024’ün sonunda Avrupa pazarına girmeyi düşünüyoruz. Henüz yönetim kurulumuzla ülkeler bazında çok net bir önceliklendirme yapmadık. Etrafımıza baktığımızda yeni nesil araç üreticilerinin çok büyük bir kısmı önce Kuzey’de İskandinav ülkeleriyle başlıyor çünkü yeni markalara daha açıklar, elektrikli araçlara daha açıklar, altyapıları daha yaygın. Oradan da Central Europe dediğimiz Almanya ve Fransa’ya doğru geliyorlar. Biz de kuvvetle muhtemel bu şekilde ilerleyeceğiz” dedi. Ayrıca açıklamalar sonucunda anlaşılan o ki; ilk aşamada kullanım alışkanlıklarından dolayı İskandinav ülkelerine giriş yapılacağı söylenebilir.

Togg’un Almanya’da Görülmesi?

CEO, birkaç hafta öncesinde Berlin’de bulunan Togg’un test amaçlı getirildiğini söyledi. Karakaş, “Araçlar testlere giderken uzun bir hazırlık sürecinden geçiyor sadece dokümantasyon ve kalibrasyon değil. Testlerden geri bildirimler gelebilir” dedi. Ayrıca son olarak şunlarıda ekledi; “Bazılarının tabir ettiği gibi üretip üretip bir kenara koymuyoruz. O nedenle elimizde gerçekten yok. O araç Alman şirketiyle yaptığımız testler için Almanya’ya gelmişti. Park ederken Twitter’a yakalandık sözlerini söyledi.

Togg'un Almanya'da Görülmesi

İstanbul Havalimanı Togg için Kapılarını Açtı!

Togg’un Mobil Uygulaması ‘Trumore’

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here