Tesla yeni nesil platform için çalışmalarını hızlandırdı. Şirketin imajı, son birkaç aydır Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasıyla ilgili haberlerle lekelendi. Ancak otomobil şirketi, hisse fiyatındaki sert düşüşe rağmen başarılı olmaya devam etti. Tesla, şu anda 4 farklı modelin üretimini gerçekleştiriyor. Ancak son yapılan paylaşımlara göre şirket, yepyeni bir platform üzerinde çalışıyor. Bu yolda da şirket, kullanıcıların gözünde olumlu bir geri dönüş yapmak için yeni nesil platformunun tamamlanmasını bekliyor. Konu ile ilgili tüm detayları ise siz değerli okuyucularımız için derledik.

Tesla Yeni Nesil Platform Maliyeti Eskisinin Yarısına Denk Gelecek

Tesla, yeni nesil platform çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Bu sayede halkın gözünde olumlu bir geri dönüş yakalamayı bekleyen şirket, bu platformun maliyetlerini de oldukça azaltmış durumda. Bunu ise Musk’ın açıklamalarından öğreniyoruz. Musk’ın Ekim ayında bu konuda açıkladığı ilk ayrıntılardan biri, yeni nesil platformun mevcut Model 3 ve Model Y platformunun yarı fiyatına mal olacağıydı. Ayrıca Musk, bunun Model S ve X’e kıyasla fiyatta çarpıcı düşüşe yol açacağını da belirtti. Bu sayede ise platformun, merakla beklenen “25.000 Dolarlık Tesla” modelinin temelini oluşturacağı düşünülüyor. Çünkü bu platform sayesinde birçok donanım parçasının basitleştirilmesi ve üretiminin daha kolay hale gelmesi bekleniyor.

Tesla yeni nesil platform

Diğer yandan ise bu yeni platform Tesla’nın üçüncü ana akım platformu olacak. Musk, bu platformun, diğer tüm modellerin toplam üretim hacmini geçeceğini de belirtti. Çünkü bu platform, büyük şasi bölümlerini tek parça halinde kalıplayan Giga Press gibi üretim geliştirmelerinin tam potansiyelinden yararlanabilecek. Diğer yandan ise Musk, bu platformun araç geliştirme ekibinin birincil odak noktası olacağını da söyledi. Ancak bahsedilen bu üretim hacimlerinin 2025 veya sonrasında gelmesi muhtemel. Bunun ise iki nedeni bulunuyor. Bunlar; Cybertruck üretiminin ciddi bir şekilde başlayacak olması ve Tesla yarı kamyonun sevkine başlanacak olması. Bu nedenle önümüzdeki birkaç yıl içinde başlıca yeni ürünler bunlar olacak gibi gözüküyor. Platform hakkında detayların ise 1 Mart tarihinde açıklanması bekleniyor.

Satılık Tüm Tesla Modellerini İnceleyin⇒

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here