Arabanızı yıllardır kullanıyorsunuz ve zaman içerisinde boyası eskidi. Bunun yanı sıra dış görünümünün yıpranmasına sebep olan hava koşulları ve diğer dış etkenlere maruz kaldı. Pasta cila gibi yöntemleri denediniz ama daha uzun süreli bir yöntem arıyorsunuz. Seramik kaplama, bu noktada tam da ihtiyacınız olan şey. Otomobil bakımında sıkça tercih edilen uygulamalardan biri olan geleneksel cila işlemleri, günümüzde nanoteknolojinin avantajlarıyla bir araya geldi. Araçlara mükemmel bir görüntü veren seramik kaplama nedir, ne şekilde uygulanır? Gelin konuya daha yakından bakalım.

Seramik Kaplama Nedir?

seramik kaplama

 

Seramik kaplama nedir sorusunun cevabı oldukça basit. Bu kaplama, aracın orijinal boyası üzerine uygulanıyor. Aynı zamanda yüzeyde, ikinci bir tabaka oluşturarak aracın orijinal boyasının zarar görmesini engelliyor. Ürün, yüzeydeki gözeneklerin en derin noktalarına kadar nüfuz edebiliyor. Böylece aracın boyası üzerinde bir nevi kalkan görevi görüyor.

Araç seramik kaplama, pasta cilaların aksine daha uzun süre parlaklık ve koruma sağlar. Nanoteknoloji kullanılarak üretilen bu ürün, arabanın yüzeyini koruyan bir maddedir. Gümüş molekülleri, seramik, silisyum oksit, kil, cam, elmas, kuvars, feldspat vb. bileşenlerden elde edilir. Diğer cila ürünler de aynı teknik kullanılarak üretilmektedir. Fakat çok miktarda cam içerdiği için seramik kaplamalar kadar dayanıklı değildir.

Seramik Kaplama Nasıl Yapılır?

seramik kaplama nasıl yapılır

 

Seramik kaplama uygulaması işlemi gerçekleştiren firmalara göre küçük değişiklikler gösterebilir fakat uygulanan temel aşamalar aynıdır. Boya koruma ile seramik kaplama, araba yüzeylerini temizlemek, korumak ve parlatmak için kullanılan geleneksel yöntemlerdendir. Seramik kaplamalar nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak iki farklı uygulama öne çıkmaktadır. Ancak bu süreçler birbirini tamamlamaktadır. Boya koruma, otomobil yüzeylerini seramik kaplama uygulamasına hazırlar ve reçine, zift ve çiziklerin giderilmesini sağlar. Bu işlemi, pürüzlü yüzeyleri gideren bir boya koruma işlemi yapmadan uygularsanız istediğiniz sonuçları alamayabilirsiniz. Bu nedenle boyama işlemine başlamadan önce arabayı yıkamalısınız.

Seramik kaplama işlemi sırasında pürüzler, çimento lekeleri vb. giderilmesi için kil temizliği yapılır. Bu durum standart yıkama ile mümkün değildir. Böylece, arabanın yüzeyi tamamen pürüzsüz olur. Aracın detaylı yüzey temizliği, kaporta boyasının parlatılması ve daha düşük devirde hassas bir yapıştırma işlemi ile elde edilir. Aracın orijinal parlaklığına ulaşması için cilalama, kapalı ve ışıklı bir ortamda yapılmalıdır. Ardından 40 dakika sonra yüzeyi mikrofiber bir bezle iyice parlatılmalıdır. Aynı zamanda bu işlemlerin yapıldığı ortamın sıcaklığı 10-25 derece arasında olmalıdır. Bu ortam şartlarında seramik kaplama 20 dakika sonra kurur. 24 saat sonrasında ise araç kullanım için hazırdır.

Seramik Kaplamanın Ömrü Ne Kadar?

seramik kaplama ne kadar dayanır

Seramik kaplamanın kullanım ömrü çevresel faktörlerden etkilenmez. Yani yağmur çamur ne seramik kaplamaya zarar verir ne de ömrünü kısaltır. Bir seramik kaplama ömrü ne kadardır sorusunun yanıtı, büyük ölçüde kullanılan malzemenin ömrü ve işçilikle orantılıdır. Yani yüksek kalitedeki bir ürün için uzun bir garanti süresi verilebilir. Fakat standart ürünlerle yapılan seramik kaplamaların ömrü 2 yıldan fazla değildir. Aracınızı uzun yıllar tertemiz görmek ve kullanmak istiyorsanız işinin ehli tarafından yapılan bir kaplamayı denemelisiniz.

Seramik kaplamalar kimyasal ve fiziksel özelliklerinden dolayı paslanma, dökülme, sararma, çatlama ve soyulma yapmaz. Araç yüzeylerini daha fazla yenileme ve işleme gerek kalmadan korur. Kiri ve suyu iter. Bu da temizlemeyi kolaylaştırır. İlk olarak aracınıza zarar veren dış etkenlere karşı koruma sağlar.

Seramik Kaplamanın Avantajları

Seramik kaplama teknolojisi, yüksek seviyede koruma sağlayan mükemmel bir uygulamadır. Bir aracın boyasına zarar verebilecek birçok faktöre karşı koruma sağlar. Bu faktörler;

  • Asit yağmurları
  • Aşırı asitli ürünlerin boyayı aşındırması
  • Toz, kir ve çamur gibi sert etmenlerin neden olduğu küçük kılcal çizilmeler
  • Kuş, böcek pisliklerinin ve ağaç reçinelerinden dolayı oluşan boya yanmaları
  • UV ışınlarının oluşturabileceği güneş yanıkları
  • Yol şartlarında tuz, asit ve endüstriyel tozlardan dolayı oluşabilecek korozyon ve paslanmalar.
Araç seramik kaplama ne işe yarar sorusunun yanıtı için de bu maddeler söylenebilir. 

Bu kaplamalar tüm bu etkenlere karşı koruma sağlıyor. Aynı zamanda araç boyanızda kalıcı olarak yüksek bir parlaklık oluşturuyor. Hidrofobik özelliğinden dolayı yüzeylere toz, su ve kirin yapışmasını engelliyor.

Araç kaplama Nedir?

3 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here