Polen Filtresi Değişimini Aksatmayın

0
677
Polen Filtresi Değişimini Aksatmayın

Otomobiller birçok kişinin günlük hayatta kullandığı ulaşım araçlarıdır. Otomobillerin sağlıklı bir şekilde kullanılabilmesi için bakımlarının zamanında yapılması gerekir. Bakımları zamanında yapılmayan araçlar uzun vadede büyük masraflar açabilir. Yapılan bakımların büyük bir çoğunluğu aracın teknik anlamda daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Ancak bazı bakımlar da sürücü ve yolcuların daha rahat bir yolculuk yapması içindir. Bu bakmlardan biri de polen filtresinin değişimidir. Polen filtresi, kabine giren havayı filtre eder. Bu sayede kabin içerisine polen vb girmez. Polen filtresi görevi gereği zamanla dolar ve kirlenir. Kirlenen polen filtresi havayı süzemez. Bu durumda kötü bir koku oluşur. Ayrıca klima ve kaloriferin performansı da azalır. Bu durumda polen filtresi değiştirilmelidir. Polen filtresi değişim sıklığı, yaşanılan yere göre değişiklik gösterir. Bu sıklık ortalama 20.000 km’dir. Aracın kullanıldığı yollar tozlu topraklı ise daha kısa sürede polen filtresi değişimini aksatmayın.

Polen Filtresi Değişimini Aksatmayın

Polen Filtresi Değişimini Aksatmayın

Otomobillerin içerisine giren havanın filtrelenmesini sağlayan polen filtresi zamanla kirlenir ve tıkanır. Bu filtrenin ortalama 20.000 kilometrede bir değişimi gerekir. Filtre zamanında değişmediği takdirde otomobilin içerisinde kötü bir koku oluşur. Bu koku, sürücü ve yolculara rahatsızlık verecek düzeydedir. Ayrıca kalorifer ve klimanın performansını kötü etkiler. Bu sebeple polen filtresinin düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Ayrıca; araçta kötü bir koku var ise polen filtresi değişimi sonrasında klima koku giderici ürünler de kullanılabilir.

Polen Filtresi Nasıl Değiştirilir?

Tamir bakım servisinde, polen filtresine erişim sağlanır. Bazı araçlarda polen filtresi, motor bölmesinde akünün arka kısmında bulunur. Ancak çoğu araçta, yolcu tarafında torpido gözünün arka bölümünde bulunur. Eski, kirli filtre çıkartılıp çöpe atılır. Kalan kalıntılar filtrenin konumundan temizlenir. Yerine yeni bir filtre takılır ve kapak sabitlenir. Teknisyen, doğru akışı sağlamak için ön paneldeki hava akışını kontrol eder.

Polen Filtresi Değişimini Aksatmayın

  • Kirli bir kabin hava filtresine takılan nem, havalandırma deliklerinden kötü bir kokuya neden olur. Bakım aralığından çok önce kabin hava filtresinin değiştirilmesini gerektirebilir.
  • Bazı kabin hava filtreleri HEPA (yüksek verimli partikül hava) filtreleridir ve maliyetleri standart bir filtrenin çok üzerinde olabilir.

2. El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here