Covid-19 salgını ile boğuştuğumuz şu günlerde, dışarı çıktığımızda kendi sağlığımız ve başkalarının sağlığı için maske takmak büyük önem taşıyor. İşimiz gereği veya normalleşme sürecinin getirdiği zorunlukları kabullenerek gün sonunda otomobillerimize bindiğimizde maskemizi çıkarıp derin bir nefes alabiliyoruz. Peki aslında ne kadar güvendeyiz? Otomobilimiz bizi virüsten koruyabiliyor mu? Ford MicronAir isimli polen filtresi, aracınızı Covid-19’a karşı koruyabiliyor. Polen filtresine N-95 nitelikleri kazandıran filtre, araç kabinininde yaşanması muhtemel enfeksiyon riskini azaltıyor.

Ford MicronAir Covid-19’a Karşı Nasıl Koruma Sağlıyor ?

Ford tasarladıkları polen filtresini, sitrik asitten faydalanarak filtrelemeyi gerçekleştiren bir sistem üzerinden tasarlamış. Bu sayede toz, bakteri ve virüs gibi taneciklerin araç içine girmesi önlenmiş olacak. Ford Avrupa Müşteri Hizmetleri Başkan Yardımcısı Nigel Brackenbury, Ford’un tasarladığı filtre için düşük bütçeli ancak etkili bir önlem olacağını vurguladı.

Ford Covid1
Ford MicronAir filtre ile ilgili güzel referanslar veriyor kullanıcılarına.

Ford MicronAir Özellikleri

Ford’un tasarlamış olduğu MicronAir polen filtresi, Domuz gribi (H1N1) ve Covid-19 gibi virüslere karşı 99.9% koruma sağlayabiliyor. Corona virüsü damlacık yolu ile yayıldığı için, hapşurmak, öksürmek veya nefes alma ile bulaşması oldukça mümkün. Bazı durumlarda bulunduğu bölgede saatlerce kalabilen virüs, dokunma yoluyla da enfeksiyona sebep olabiliyor. Ford MicronAir polen filtresini tasarlarken filtrasyon işleminin 0.05 mikron ve üstü boyutlarda gerçekleşmesini sağlamış. Bu virüsün damlacık yolu ile değil kendi boyutunda tanecik olarak yayılmasının bile önüne geçmek demek oluyor. Filtrenin yapısında kullanılan çok katmanlı yapı virüsleri, tozları, zararlı gazları ve kötü kokuları hapsedebiliyor.

İkinci El Ford İlanları

SARS-Cov-2 Hakkında

Pandemiye sebep olan virüs, 0.09 mikron boyunda olmakla beraber taç şeklinde bir yapıya sahip. Adını geometrik şeklinden alan virüs ailesi, solunum yolu ve damlacıklar üzerinden bir kişiden başka kişilere bulaşıyor. Araç içinde camlarımızın bize sağladığı fiziksel korumayı, havalandırma sistemindeki MicronAir filtre ile birleştirerek araç içi enfeksiyon riskini azaltmaya çalışan Ford, güzel bir sonuç ortaya koymuş. Dileğimiz diğer otomobil üreticilerinin de benzer adımlar atıp otomobillerimize biyolojik koruma sağlaması. Kim bilir, belki bu sayede gün sonunda aracımıza bindiğimizde maskesiz derin bir nefes alabiliriz.

MicronAir Filtre
Diğer otomobil firmalarının örnek alması gereken bir çalışma, tebrikler Ford.

 

3 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here