Klima parçaları arasında yer alan polen fitresi, araçtaki yolcu sağlığının korunabilmesi için önemlidir. Temiz polen filtresi sayesinde yolcular, daha konforlu ve sağlıklı seyahat edebilir. Fakat parça, sürekli olarak filtreleme yaptığından dolayı belirli aralıklarla değiştirilmelidir. Tıkanma gibi klima arızalarına neden olmadan gerekli önlemler alınmalıdır. Gelin bu konuyu hep birlikte detaylandıralım.

Polen Filtresi Ne İşe Yarar?

Dışarıdan alınan hava, araç içerisine girmeden önce arabanın ön panelinden geçip havalandırma sistemine girer. Bu esnada polen filtresi, havayı süzerek temizler ve kabin içine temiz havayı iletilir. Kağıt gibi bir maddeden üretilen polen filtresi, havayla araç içerisine taşınan toz, kir ve tanecikleri tutabilmek için sık ve katlı yapıdadır. Bu noktada zamanla biriken kirler, hava geçişini engeller ve filtrenin değiştirilmesini gerektirir. Polen filtresinin değiştirilmesi gerektiğini gösteren belirtiler ise şu şekildedir:

  • Havalandırmadan kötü koku gelmesi
  • Havalandırma menfezlerinden kısıtlı veya hiç hava akışı olmaması
  • Klimanın cam buğulanmasını engellemekte zorlanması

Polen Filtresi Çeşitleri

Genel olarak iki tip polen filtresinden bahsetmek mümkün. Karbonsuz polen filtreleri tek kullanımlık olup kirlenme, birikme ve renginde farklılaşma yaşandığında değiştirilmelidir. Tek kullanımlık olduklarından dolayı karbonsuz polen filtrelerinin değişimi oldukça kolaydır. Filtre, değiştirilmediğinde klima yeterli performansta çalışmaz ve daha fazla güç harcayarak fanın bozulmasına neden olur. Ayrıca daha fazla güç harcayacağından dolayı yakıt tüketiminde oynamalar olabilir.

Karbon filtreler ise normal filtrelere oranla daha etkilidir. Ayrıca kirlendiğinde yerinden sökülüp yıkanabilir. Bu sayede birden fazla kullanabilirsiniz. Fakat burada önemli olan filtreyi doğru yıkamak ve iyi bir şekilde kurutmaktır. Bununla beraber filtre, partiküller haricinde kötü koku ve zararlı gaz emilimi de yapabilir.

polen filtresi nedir

Polen Filtresi Değişimi Ne Zaman Yapılır?

Polen filtresi, bakteri ve böcek gibi pek çok zararlı maddeyi tutuğundan dolayı bakım zamanı geldiğinde bekletilmeden değiştirilmelidir. Bakım zamanları, üretici firmanın belirtiği aralık dışında değişim gösterebilir. Örneğin aracınızı özellikle tozlu ve topraklı yollarda kullanıyorsanız daha sık değiştirmeniz gerekir. Bu noktada belirlediğiniz aralıklarda gerekli filtre kontrolünü sağlayabilirsiniz.

Polen Filtresi Değişimi

Polen filtresinin değişimi oldukça pratik ve kolay bir işlem olduğundan dolayı araç sahipleri tarafından yapılabilir. Ancak araç sahiplerinin yeterli parça bilgisine ve ekipmana sahip olmamasından dolayı doğru ve verimli sonuç alınamayabilir. Bu sebeple alanında yetkin bir personelden destek almak daha doğru olacaktır. Fakat merak edenler için polen filtresi değişimini anlatalım:

  • Araç modeline uygun polen filtresi temin edilir.
  • Aracın modeline göre polen filtresinin yeri belirlenir ve çıkartılır.
  • Ardından geriye kalan kalıntılar, takılacak alandan temizlenir.
  • Yerine yeni filtre takılıp kapak sabitlenir.
  • Teknisyen, doğru akışı sağlamak için ön paneldeki hava akışını kontrol eder.

Polen Filtresi Önemi

Araçta solunan temiz hava sayesinde arabada oluşabilecek alerjenler azaltılır. Kirli havanın sürücü ve yolcu sağlığı açısından problem teşkil etmemesi için polen filtresi sık sık kontrol edilmelidir. Ayrıca filtre, klimanın daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Tıkanan filtre yüzünden araç içerisine hava akışı sağlanamayacağı için klimanın performansı düşer.

Araç Klima Bakımına Dair İpuçları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here