BMW i’den elektrikli rekor!

6
834

Yaklaşık 190 bin Euro’luk elektrikliye yoğun talep!

Borusan Otomotiv çatısı altında BMW, BMW i, MINI, Land Rover, Jaguar markalarının ve BMW markalı motosikletlerin satış ve satış sonrası hizmetlerini Türkiye çapında başarıyla sürdüren Borusan Oto, 6 ay gibi kısa bir sürede gerçekleştirdiği elektrikli otomobil satışıyla tüm dikkatleri üzerine çekiyor. Borusan Oto, sadece İstanbul-Ataşehir’de yer alan showroomunda satışını gerçekleştirdiği BMW i markasıyla Şubat ayı sonu itibariyle 76 adetlik toplam satışa ulaştı. 2014 yılını BMW i3 ve i8 modelleriyle 45 adetlik bir satışla tamamladıklarını belirten Borusan Oto Genel Müdürü Uğur Sakarya, “Sadece Şubat ayında 187 bin Euro’luk başlangıç fiyatına sahip 18 adet daha BMW i8 modelini yeni müşterilerine teslim ettik. Hem elektrikli hem benzinli turbo motora sahip spor otomobillerin geleceğini şimdiden ortaya koyan bu özel tasarımlı modelimize çok yoğun ilgi var” açıklamasını yaptı.
Uğur Sakarya, şimdilik sadece Borusan Oto Ataşehir’de satılmaya devam eden BMW i markasının, 2015 yılının ikinci çeyreğinde İstanbul’da Borusan Oto Avcılar, Borusan Oto İstinye ve Ankara’da ise Borusan Oto Balgat olmak üzere diğer merkezlerinde de satışa sunulacağını belirtti. Borusan Oto, 2015 yılı içinde BMW i3 ve BMW i8 modellerinden oluşan mevcut elektrikli otomobil yelpazesiyle yaklaşık 150 adetin üzerinde satış gerçekleştirmeyi amaçlıyor.
 
“Doğuştan Elektrikli” sloganıyla tüm dünyada ses getiren ve BMW Grubu’nun tamamen yeni geliştirilen model yelpazesinden oluşan elektrikli araç markası BMW i model ailesinin geçtiğimiz Eylül ayı itibariyle kademeli olarak Türkiye’de satışa sunulmasından bu yana geçen 6 aylık sürede satışları 76 adete ulaştı. Halen sadece Borusan Oto’nun İstanbul-Ataşehir’de yer alan merkezinde satışı gerçekleştirilen BMW i markası, özellikle sıra dışı tasarımı ve sürüş özellikleriyle beğeni kazanan hem elektrikli hem de benzinle motora sahip i8 modeliyle yoğun talep görüyor. 2014 yılını toplam 45 adetlik BMW i3 ve BMW i8 modeliyle tamamladıklarını belirten Borusan Oto Genel Müdürü Uğur Sakarya, “ Yeni yılla birlikte elektrikli modellerimizde adeta voltajı yükselttik. Ocak ve Şubat ayında toplam 31 adet BMW i markalı model teslimatı gerçekleştirdik. Özellikle şubat ayında BMW i8 ile ilgili sıra dışı bir performansa imza atarak 18 adet BMW i8’i sahiplerine teslim ettik. 187 bin Euro’luk başlangıç fiyatına sahip BMW i8’e çok yoğun bir talep var. Lüks spor otomobilde farklı ve sıra dışı arayışlar içinde olan otomobil severlerin ilk tercihi elektrikli BMW i8 oluyor” açıklamasını yaptı.
6 ayda gerçekleşen 76 adetlik BMW i markalı satışın 34 adetinin BMW i3 modeli, 42 adetinin ise BMW i8 modeline ait olduğunu da vurgulayan Borusan Oto Genel Müdürü Uğur Sakarya, 2015 yılında kademeli olarak satış noktalarının artmasıyla hem talebin hem satışlarının daha da artacağına dikkat çekti. Uğur Sakarya, sadece Borusan Oto Ataşehir’de satılmaya devam eden BMW i markasının, 2015 yılının ikinci çeyreğinde İstanbul’da Borusan Oto Avcılar, Borusan Oto İstinye ve Ankara’da ise Borusan Oto Balgat olmak üzere diğer merkezlerinde de satışa sunulacağını vurguladı. Borusan Oto, 2015 yılı içinde BMW i3 ve BMW i8 modellerinden oluşan mevcut elektrikli otomobil yelpazesiyle 150 adetten fazla satış gerçekleştirmeyi amaçlıyor.
 
Geometrik ve modern çizgilere sahip elektrikli BMW i3, 46 bin 300 Euro!
 
BMW i yeni marka projesi kapsamında 2007’den bu yana yürütülen araştırma ve geliştirme çalışmalarının dünyanın dört bir yanındaki çevresel, ekonomik ve sosyal değişimlerden etkilenen sürdürülebilir mobilite çözümlerinin ilk somut kanıtı olarak yollara çıkmaya başlayan BMW i3, tamamen elektrikle çalışacak şekilde tasarlanan dünyanın ilk lüks otomobili olmasıyla ön plana çıkıyor. 46 bin 300 Euro’dan başlayan anahtar teslim fiyatı ve Türkiye’ye özel donanım paketiyle satılan BMW i3, düşük kullanım maliyetlerini elektrik motoru ve MTV’den muaf olması ile destekliyor.
Uzay çağını andıran tasarım çizgileri ve karbon fiber takviyeli plastikten (CFRP) üretilen yolcu hücresiyle dikkatleri üzerine topluyor. BMW markasının karakteristik stil özelliklerini taşıyan çizgilere sahip BMW i3, 170 HP güç ve 250 Nm tork üreten elektrik motoruyla 0-100 km/s hızlamasını 7.2 sn’de tamamlayabiliyor. BMW i3’ün lityum iyon bataryası gündelik sürüşte 130 – 160 kilometre gibi bir menzili görebilmesine olanak verirken bu menzil, ECO PRO modunda 20 kilometre kadar ve ECO PRO+ modunda yine 20 kilometre daha yükselerek 200 km’ye varan bir menzile ulaşmasını sağlıyor. BMW i3’ün Türkiye donanım paketinde ise çok fonksıyonlu direksıyon, lastık basınç göstergesı, yağmur sensörü, otomatık klima, fren fonksiyonlu hız sabitleyici, LED teknolojili gündüz farları, navigasyon, uzaktan erişim hizmetleri, türkçe ön panel, batarya sertifikası vb donanımlar yer alıyor.
 
Geleceğin spor otomobili: BMW i8!
 
Spor otomobillerin geleceğini şimdiden en iyi biçimde ortaya koyan ve dünyanın lazer aydınlatma teknolojisine sahip olarak seri üretimine başlanan ilk otomobili unvanına sahip BMW i8, ülkemizde 187 bin Euro’luk başlangıç fiyatıyla Borusan Oto tarafından satışa sunuluyor.
1.5 litre silindir hacimli 231 HP’lik BMW TwinPower Turbo benzinli motoru ve 131 HP’lik elektrikli motora sahip olarak yollara çıkan BMW i8, 0-100 km/s hızlanmasını ise 4.5 saniyenin altında gerçekleştiriyor. BMW i8, aynı zamanda üç silindirli benzinli motorla güçlendirilen ilk seri üretim BMW modeli olmasıyla da ön plana çıkıyor. Silindir hacmi başına elde edilen 154 HP’lik motor gücü yüksek performanslı spor otomobil genlerini ortaya koyarken, bu değer aynı zamanda BMW Group tarafından elde edilen en yüksek değerlerden biri olmasıyla göze çarpıyor. BMW i8’in dolu bir yakıt deposu ve tam olarak şarj edilmiş bataryayla kat edebileceği maksimum mesafe COMFORT modunda 500 kilometrenin üzerinde olup ECO PRO modunda bu yüzde 20 oranında artırılabilmektedir. BMW’nin yeni nesil otomobil teknolojilerinin amiral gemisi olarak tanımlanabilecek BMW i8, akıllı telefonlarda kullanılan kimyasal olarak sertleştirilmiş camın ilk olarak kullanıldığı seri üretim otomobil unvanına da şimdiden sahip oldu. Konvansiyonel camlara göre % 50’ye varan ağırlık tasarrufu sağlayan 0.7 mm kalınlığındaki bu camlar, BMW i8’in akustik konforunu da artırıyor.

6 YORUMLAR

  1. i8in türkiyede beklenenden daha fazla satacağını düşünüyorum muadili araçlar %130 ötv ile satılırken i8 1.5lt motoru sayesinde %45le satılıyor yurt dışında ötv hiç olmadığı için i8 fiyatına çok daha iyi spor arabalar alınabilirken türkiyede fbenzer seviyede arabalarla fiyatı aynı hale geliyor ve rekabet şansı artıyor sportif özelliklerinin yanı sıra son derecede etkileyici tasarımı sayesinde epey ilgi göreceğine eminim

  2. Alman lüks Otomobil üreticisi BMW’nin, tamamen elektrikli ve hibrit modellerden oluşturduğu “i” markası, Türkiye pazarında adeta kapışıldı. Borusan Oto Genel Müdürü Uğur Sakarya, “i” markasıyla şubat ayı sonu itibariyle 76 adetlik satışa ulaştıklarını, bu yıl ise toplamda 150 adedin üzerine çıkmayı hedeflediklerini kaydetti. Geçen yılın son aylarında BMW i3 ve i8’den toplamda 45 adet sattıklarını anlatan Sakarya, “187 bin euro başlangıç fiyatına sahip BMW i8’den, sadece şubatta 18 adet sattık. Hem elektrikli hem de benzinli turbo motora sahip spor modelimize çok yoğun ilgi var” diye konuştu. BMW i’nin başarılı olacağını ben daha önceden belirtmiştim fakat kimse inanmamıştı ama şimdi herkes gördü. BMW i’nin başarılı olması hedeflerine ulaşmasını diliyorum. BMW i başarılı olsun ki Mercedes ve Audi gibi üreticilerde bundan kendilerine ders çıkarsınlar. BMW i rakipsiz.

  3. Alman lüks otomobil üreticisi BMW’nin tamamen elektrikli ve hibrit modellerden oluşturduğu alt markası “i” serisi modelleri, bugün otomobil piyasasında rakipsiz olarak başarıyla yer almaktadır. BMW i markası başarılı olsun ki bundan başta Mercedes ve Audi olmak üzere diğer üreticilerde kendilerine ders çıkarsınlar. BMW “i” serisi’ni doğru bir noktada konumlayarak otomobil dünyasında çok önemli bir adıma imza attı. BMW “i” serisi’nin dünya çapında başarılı olmasını temenni ediyor ve BMW’nin hedeflerine ulaşmasını diliyorum. BMW “i” serisi başarılı olunca Mercedes ve Audi’nin nasıl bir yol izleyeceğini merak ediyorum..

  4. Alman lüks otomobil üreticisi BMW gelecek yıl yüzüncü yılını kutlayacak ve firma geçmişe bakmaktansa geleceğe bakmayı tercih ediyor. Bunun en büyük kanıtı da yeni “i” modeli i5. BMW Yönetim Kurulu Üyesi Ian Robertson daha fazla sıfır emisyonlu otomobil üreteceklerini ve bu konuda henüz kesin bir şirket kararı olmasa da yeni “i” modelleri çıkartmayı planladıklarını açıkladı. BMW’nin bir Tesla Model S rakibi sedan modeli ya da i3’ün daha büyük bir versiyonunu hazırladığı söylentileri var ancak BMW hiyerarşisi içinde daha çok bir SUV’nin tercih edildiği anlaşılıyor. SUV satışları dünya çapında özellikle de Çin piyasasında artmaya devam ediyor. BMW yöneticileri Tesla’nın başarısını inceliyor ve yeni Model X SUV’ye olan talebi araştırıyorlar. BMW i3 ve i8’de görülen ileri teknolojiyle aynı türde şeylere ve en yeni otonom sürüş ve bağlanabilirlik özelliklerine kendi tarzını ekleyerek ortaya özgün bir şey çıkartabilir. 320 km sürüş mesafeli elektrik gücünün yanı sıra yeni modelde yoğun şekilde hafif karbon fiber kullanılması bekleniyor. Ian Robertson “i” markasının sadece elektrik gücü ile ilgili olmadığını belirtti. Robertson “i’nin en önemli özelliği içerdiği teknolojiler” diyerek sözlerini şöyle sürdürdü: “i daha çok güç kaynağı ile yani elektrikli olması ile konuşuluyor. Aslında i modellerinde diğer modellerimize de aktardığımız çok önemli teknolojiler kullanıyoruz. Yeni 7-Serisi’nde de kullandığımız karbon fiber bunun örneğidir.” dedi. i5 modelinin çıkışı Alman hükümetinin des

  5. Sadeliği ve iç tasarımda lounge karakterini yansıtan ilerici bir form diliyle tasarlanmıştır. Sürdürülebilir malzeme ve işlevsel detaylarla heyecan uyandıran, hoş tasarıma sahip Bireyselliğiyle modayı belirleyen bir otomobil.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here