16. TÜBİTAK Efficiency Challenge

0
1730

16.TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları Düzenlendi.

4-5 Eylül tarihlerinde Körfez Yarış Pisti’nde gerçekleştirilen 16. TÜBİTAK Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışları ‘nın birinci ve ikinci final yarışlarının ardından, etkinliğin son gününde İstanbul Park’ta özel bir yarış düzenlendi.

Özel yarış etkinliğine; Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç katıldı.

Bakan Varank’ın startı ile başlayan yarışta; İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Milat 1453 takımı birinci, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi SUBU TETRA takımı ikinci, Yıldız Teknik Üniversitesi AESK Elektromobil takımı üçüncü oldu.

Yarış sonrası düzenlenen ödül töreninde özel yarışta dereceye giren takımlar ödüllerini Bakan Varank’tan aldı. Özel yarışın yanı sıra, “16. TÜBİTAK Verimlilik Yarışması Elektrikli Araç Yarışları” nda yazılı ve görsel medya çalışmaları, dijital ve sosyal medya çalışmaları ve tanıtım faaliyetlerini etkin bir şekilde gerçekleştiren takımlara “Tanıtım ve Yaygınlaştırma Teşvik Ödülü” verildi. . Ayrıca törende Görsel Tasarım Ödülü, Teknik Tasarım Ödülü ve Yerli Ürün Teşvik Ödülleri takdim edildi.

Körfez Yarış Pisti’nde düzenlenen 16. TÜBİTAK Verimlilik Yarışması Elektrikli Araç Yarışları ‘nın birinci ve ikinci final yarışlarının birincileri, ödüllerini Gaziantep’te düzenlenecek törenle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından alacaklar.

“Gençlerin heyecanı bizi mutlu ediyor”
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ödül töreninde yaptığı konuşmada, gençlerin heyecanının kendilerini mutlu ettiğini belirterek, “Sizin bu heyecanınıza tekrar şahit olduğum için Rabb’ime şükrediyorum. Böyle güzel bir mekanda sizlerle pandemi koşullarında da olsa bir araya geldik.” dedi.

TEKNOFEST’i 3 yıldır organize ettiklerini ve TEKNOFEST’in 2. yılında dünyanın en çok ziyaret edilen uzay, havacılık ve teknoloji festivali olmayı başardığını vurgulayan Varank, şunları söyledi:

“Biz bu festivalle tüm Türkiye’ye ve halkımıza; bilimi, teknolojiyi, üretimi sevdirmeye çalışıyoruz. Onlara diyoruz ki, ‘Bakın Türkiye gerçekten büyük bir ülke, Türkiye’nin potansiyeli gerçekten çok büyük, ülkenizle gurur duyun.’ Bu festival kapsamında, milletimizin büyük teveccühünü görüyoruz. Aynı zamanda TEKNOFEST’te hem özel sektör hem STK’lar hem kamu tarafı olarak Türkiye’de teknoloji yarışmaları gerçekleştirmeye başladık.

Türkiye’nin her tarafından lise, üniversite seviyesinde gençlerimiz bu yarışmalara katılmak, emek vermek için gayret gösteriyorlar. Bu sene 100 bin gencimiz TEKNOFEST’teki 21 farklı kategoride yarışmak için elemelere katıldı ve finallere kadar ulaştı. Elektrikli ve hidromobil araç yarışmaları da 16 senedir düzenlediğimiz bir yarış. Bunu da TEKNOFEST kapsamında tüm Türkiye’ye mal etmeye çalışıyoruz.”

Rektörlere çağrıda bulundu.

Bu yarışın bir mühendislik ve performans yarışı olduğunu kaydeden Varank,, “Gençlerimiz sıfırdan bu araçları tasarlıyorlar, üretiyorlar, mühendisliğini yapıyorlar, alternatif enerji kaynaklarıyla bunları nasıl yarıştırırız diye büyük bir gayret gösteriyorlar. Hem kendilerini geliştiriyorlar hem de geleceğin Türkiye’si adına önemli bir iş yapıyorlar. Bu yarışta başarılı olan arkadaşlarımız da yolda kalan arkadaşlarımız da bizim için çok değerli.” dedi.

Ödül töreninde gençlere çeşitli müjdeler veren Bakan Varank, şunları söyledi:

“Aslında yarışmalarımız Körfez Pisti’nde tamamlandı, birincilerimiz belli. Şampiyonlara ödüllerini Sayın Cumhurbaşkanımız Gaziantep’de verecek. Biz burada diğer kategorilerde ödülleri vereceğiz. Arkadaşlara, ‘Madem İstanbul Park’a Formula 1 tekrar geliyor, gençlerimizi alalım İstanbul Park’a gidelim, onlar da İstanbul Park’ı görsün.’ dedim. Hem de hep beraber pistleri kontrol edelim hazır mı değil mi yarışlara diye. İşte burada bu yarışları yaptık.

2.El Otomobil İlanlarına Buradan Ulaşabilirsiniz >>>

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here