Toyota arıza lambaları nelerdir? Bu lambalar ne anlama gelir ve bize ne anlatır? Bütün bu soruların cevabını sizler için derledik.

Motor Yağı Uyarı Işığı

Aracınızda bu işaret yanıyorsa motor yağınızı değiştirme vakti geldi demektir. Toyota belli kilometreden sonra aracınızdaki yağı değiştirmenizi tavsiye ediyor. Yağınızı değiştirdikten sonra bu işaret kaybolmazsa eğer göstergeyi sıfırlamanız gerekir.

Servis Uyarı Işığı

Toyota Arıza İşaretleriBu işaret yeni nesil Toyota araçlarında aracınızın servis zamanının geldiğini size bildirir. Servis zamanı geldiğinde bu işaret yanacaktır.

Bunun yanı sıra bazı modeller araçlarda belirli kilometreye ulaştığınızda ekranda T-BELT uyarısı yanacaktır. Bu da sizi en kısa zaman içinde triger kayışınızı değiştirmeniz gerektiğini size bildirir.

Lastik Basıncı Uyarı Işığı

Bu işaret aracınızın lastiklerinden bir veya birkaçının yeterli basınca sahip olmadığını haber verir. En kısa zamanda aracınızın lastiklerini kontrol edin. Lastik kontrolü yaptıktan sonra bu işaret yanmaya devam ediyorsa lastikleriniz hava kaçırıyor demektir. Bir lastikçiye uğramanız gerekebilir.

Akü Uyarı Işığı

Bu işaret aracınızda aküye yeterli şarjın gitmediğini gösterir. Bunun sebebi alternatör arızası olabileceği gibi akünüzün eskimesi de bu işaretin görünmesinin sebebidir. Akü kablolarının yanlış bağlantısından dolayı da bu işaret gözükür. Kısa zaman içerisinde baktırmanızda yarar var.

ABS Uyarı Işığı

Bu işaret ABS sisteminizde arıza olduğunu gösterir. Eğer bu işaret fren arızası ile birlikte yanarsa fren sisteminizde de arıza var demektir. En kısa zamanda frenlerinizi kontrol ettirmelisiniz.

Fren Geçersiz Uyarısı

Bu işaret aracınızda yanıyorsa gaz ve frene aynı anda basıyorsunuz demektir. Bu sorun yüzünden pek çok kaza olduğu için firma yeni model Toyota araçlarına bu uyarı ışığını ekledi.

Bu uyarı ışığı yanıyorsa gaza basmayı bırakmanız ve frene tekrar basmanız gerekecektir. Ancak gaz ve frene aynı anda basmadığınız halde bu ışık yanmaya devam ediyorsa freni geçersiz kılma işlevinde bir arıza var demektir. Kısa zaman içinde kontrol ettirmenizde yarar var.

Çekiş Sistemi Uyarısı

Bu işaret yanıp sönüyorsa aracınızda çekiş sistemi devreye girmiş demektir. Aracınızı durdurun ışık hâlâ yanıyorsa istemeden çekiş sistemini devre dışı bırakmış olabilirsiniz. Aracınızı kapatıp tekrar çalıştırın. Buna rağmen ışık yine yanıyorsa çekiş sisteminde bir arıza var demektir. Servise gitmenizde yarar var.

Arka Diferansiyel Uyarı Işığı

Bazı model Toyota araçlarında çamur vs. gibi bir yerde takılı kaldığınızda size ekstra çekiş gücü sağlamak için patinaj yapmayı engelleyen arka diferansiyel kilidi ile birlikte gelir.

Diferansiyel kilidini devreye alırsanız bu ışık yanmaya başlayacaktır. Bu işaret size aracınızın hızını 10 km’nin altına düşürmeniz gerektiği konusunda uyarır. Diferansiyel kilidini kapattığınızda uyarı ışığı sönecektir. Eğer sönmüyorsa diferansiyel kilidinde sorun var demektir.

Dört Tekerden Çekiş Uyarı Işığı

Toyota Arıza İşaretleri4 tekerden çekiş özelliğine sahip Toyota araçlarda bu işaret vardır  Dik yokuşları çıkmak, kar, çamur vs. gibi zor koşullarda 4 tekerden çekişi devreye aldığınızda yanar. Bu uyarı ışığı düz yollarda kullanılmaması gerektiği konusunda size bilgi verir.

Adblue Uyarı Işığı

Dizel egzoz sıvısı anlamına gelen Adblue seviyesinin düştüğünü ve doldurmanız gerektiği uyarısıdır. En kısa sürede Adblue ilavesi yapmalısınız. Ancak bu işaret sarı değil kırmızı yanmaya başladıysa motoru durduğunuzda araç tekrar çalışmayacaktır.

Çarpışma Öncesi Uyarı Işığı

Toyota Arıza İşaretleriBu işaret herhangi bir çarpışma öncesi uyarı ışığıdır. Ancak bu işaret sarı renkte yanıyorsa çarpışma uyarı sensörünün aşırı sıcak, soğuğa maruz kaldığını ya da kirlenmiş olabileceği anlamına gelir. Sensörü kontrol edin. Ancak ışık sürekli yanıp sönüyorsa çarpışma önleme sisteminde bir arıza var demektir. Aracınızı servise en kısa sürede göstermeniz gerekir.

Fren Sistemi Uyarı Işığı

Bu uyarı ışığı el frenini çekili haldeyse yanacaktır. Ancak el freniniz çekili değilse ve bu uyarı ışığı yanıyorsa fren sisteminde arıza var demektir. En kısa süre içerisinde frenleri kontrol ettirmenizde yarar var.

Motor Uyarı Işığı

Toyota Arıza İşaretleriEğer bu işaret aracınızda yanmaya başladıysa motorunuzda bir arıza var demektir. Bu uyarı ışığını görür görmez servise gitmenizde yarar var. Ancak bu şekilde aracınızı sürmeye devam ederseniz motorda çok daha büyük arızalar meydana gelebilir.

Hidrolik Direksiyon Uyarısı

Toyota Arıza İşaretleriBu arıza ışığı yanmaya başladıysa aracınızın hidrolik direksiyonunda bir arıza var demektir. Bu işareti görürseniz aracınızı durdurun ve tekrar çalıştırın. Uyarı ışığı yine yanmaya devam ediyorsa servise gitmenizde yarar var. Bu şekilde aracınızı sürmeye devam ederseniz direksiyonu kontrol etmeniz biraz sıkıntı olacaktır.

Dizel Partikül Uyarısı

Dizel Toyota araçlarında bu uyarıyı görebilirsiniz. Bu uyarı ışığı yanıyorsa dizel partikül filtresi işlevini yerine getirmiyor dolmuş demektir. En kısa süre içinde dizel partikül filtresini değiştirmeniz gerekecektir. Bu şekilde aracınızı sürmeye devam ederseniz egzozunuzda siyah dumanlar çıkmaya başlayacaktır. Ayrıca ilerde aracınızda daha büyük sıkıntılar baş gösterebilir.

Yakıt Filtresi Uyarısı

Toyota Arıza İşaretleriBu işaret dizel yakıt filtresinin dolduğunu ve bir an önce boşaltılması gerektiğini size bildirir. Bazı Toyota modellerinde bu boşaltma işlemi otomatik olurken, bazılarında manuel olarak yapılır. Eğer aracınız otomatik boşaltan bir modelse ve bu uyarı ışığı yanıyorsa en kısa sürede yakıt filtrenizi kontrol ettirmelisiniz.

Motor Sıcaklığı Uyarısı

Toyota Arıza İşaretleriBu işaret soğutma sıvısının yetersiz olması ve buna bağlı olarak da motorun aşırı ısınması durumunda yanar. Eğer soğutma sıvınız yeterliyse ve bu uyarı ışığı yine de yanıyorsa sistemde bir sızıntı olabilir ya da kapak contası zarar görmüş olabilir. Bu durumda en kısa sürede servise gitmeniz gerekir.

Yağ Uyarı Işığı

Toyota Arıza İşaretleriBu uyarı ışığı ise motor yağınız olması gerekenden fazla ya da az olması durumunda yanar. Bu işareti görürseniz aracınızı durdurun ve yağ seviyesini kontrol edin. Yağ ilavesi yapmanıza rağmen hâlâ bu işaret yanıyorsa yağ pompası arızalanmış olabilir. Kısa sürede aracınızı servise götürmenizde yarar var.

Araç Sigortanızı Yaptırmayı Unutmayın

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here