Ford Arıza lambaları ne anlama gelir? Bu sorunun cevabını vereceğimiz yazımızı sizler için özel olarak derledik.

Ana Uyarı Işığı

Bu uyarı ışığını aracınızda görmeye başladıysanız bir arıza var demektir. Bu uyarı ışığı tek başına gözükmez. Bunun yanı sıra arıza ışığı veya sözlü bir uyarı da gözükür.

Motor Elektroniği Arıza Işığı

Bu işaret aracınızda gözükmeye başladıysa motorun elektroniğinde bir arıza var demektir. Gaz kelebeği arızalı olabilir. Bu sorunu gördüğünüzde servise başvurmanız gerekir.

Fren Arıza Işığı

Bu işaret aracınızda görünüyorsa eğer fren hidroliğinde arıza vardır. Fren hidrolik yağı seviyesi düşüktür, seviyesini kontrol edin. Ancak kontrol ettikten sonra işaret yanmaya devam ediyorsa servise gitmenizde yarar var.

Bunun dışında bu işaret el frenini çektiğiniz zamanda yanar. Otomatik fren sistemi arızasının olduğunu bu işaretin ortasında ABS işareti yandığı size haber verir.

Fren Balata Uyarı Işığı

Bu işaret aracınızda fren balatalarının aşındığını bildirir. Bu işaretin yandığını görüyorsanız fren balatalarınızı en kısa sürede değiştirmeniz gerekir.

Motor Arıza Işığı

Bu işaret aracınızda bir problem olduğu zaman yanar. Bu işaretin yanmasıyla araçta güç eksikliği meydana gelir. Bu uyarı ışığı motorda küçük bir soruna işaret de edebilir ya da çok daha büyük sorunlara da işaret edebilir. Bu yüzden en kısa sürede aracınızı servise göstermelisiniz.

Motor Suyu Uyarısı

Bu işaret aracınızın motorun fazla ısındığını bildirir. Hemen aracınızı durdurun ve motorun soğumasını bekleyin. Eğer bu işaret mavi veya sarı yanıyorsa soğutma suyunun yeterli olmadığını bildirir. Motor soğutma suyu ilavesiyle bu işaret gidecektir. Ancak kırmızı yanıyorsa bu işaret en kısa sürede servise gitmeniz gerekir.

Çekiş Kontrolü Uyarı Işığı

Bu işaret aracınız viraja girerken yanar ve daha sonra söner. Ancak bu işaret düz yolda bile yanıyorsa aracınızı durdurup tekrar çalıştırın. Eğer hâlâ bu ışık yanmaya devam ediyorsa aracınızın çekiş sisteminde bir sorun var demektir.

Şanzıman Uyarı Işığı

Bu işaret araçtaki otomatik şanzımanda bir sorun olduğunu bildirir. Şanzıman yağı seviyesi düştüğü için de bu uyarı ışığı yanabilir. Şanzıman yağını kontrol edin eğer normalse ve işaret yanmaya devam ediyorsa servise gitmenizde yarar vardır. Çünkü bu şekilde aracınızı sürmeye devam ederseniz aracınız ilerde daha masraflı bir sorunla karşı karşıya kalacaktır.

Hava Filtresi Uyarısı

Bu işaret ise aracınızın hava filtresinin tıkalı olduğunu size bildiriyor. Bu uyarı ışığı yanarken aracı sürmeye devam edebilirsiniz ancak performansınız düşecektir. En kısa sürede filtreyi değiştirmeniz gerekir.

Yakıt Filtresi Uyarı Işığı

Ford Arıza İşaretleri

Eğer aracınız dizel ise bu işaretle karşılaşabilirsiniz. Bu işaret yakıt filtresinin tıkandığını ve boşaltılması gerektiğini size söyler. En kısa sürede aracınızı servise götürüp baktırmanız ya da yakıt filtresini boşaltmanız gerekir.

Kızdırma Bujisi Uyarı Işığı

Ford Arıza İşaretleri

Bu işaret aracınız motoru ısıtmaya başladığında yanmaya başlar. Bu ışık söndüğünde aracınızı çalıştırabilirsiniz. Ancak bu uyarı ışığı sürekli yanıyorsa kızdırma bujilerini değiştirmeniz gerekir.

Yakıt Kapağı Uyarısı

Ford Arıza İşaretleri

Aracınızda bu işaret yanmaya başladıysa yakıt kapağı tam kapanmamış demektir. Aracı durdurup kontrol edin. Aracınızın yakıt kapağında bir problem yoksa ve ışık yanmaya devam ediyorsa sizin görmediğiniz bir sızıntı var demektir. En kısa sürede kontrol ettirmenizde yarar var.

Otomatik Başlat/Durdur Işığı

Ford Arıza İşaretleri

Yeni nesil Ford araçlarında aracınızın yakıt tüketimini azaltmak için motor kısa süre durduğunda tasarruf için motoru durdurur. Bu işaret sürekli yanıyorsa aracınızın problemi birden fazla olabilir. Nedenin doğrusunu öğrenmek için kısa sürede servise aracınızı kontrol ettirmelisiniz.

Kör Nokta Uyarı Işığı

Ford Arıza İşaretleri

Bu işaret aracınızda yanıyorsa kör nokta uyarı sisteminizin doğru çalışmıyor demektir. Bu işaretin yanında ayrıca bu uyarının sebebini açıklayan sözlü bir uyarı da kendini gösterir. Büyük ihtimalle bu uyarının yanma sebebi kör noktayı algılayan sensörün kir, kar veya yağmur gibi nedenlerdir. Sensörü temizleyin ve aracınızı tekrar çalıştırın sorununuz çözülecektir.

Aracınızın Sigortasını Yaptırmayı Unutmayın

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here