Volkswagen marka araçların PreCrash 360 ° fonksiyonu, bir çarpışma ve tehlike anında sürücüyü uyarabilen ve araçta otomatik olarak bazı değişiklikler yapabilen gelişmiş bir fonksiyondur. Çarpışma öncesi işlevi sayesinde, çarpışma hazırlık çalışması olarak dilimize çevrilebilir, böylece yolcular daha güvenli bir boyut elde edebilir ve olası bir tehlike durumunda, olası hazırlıkları gerçekleştirmek için pencereyi kapatarak.

Bu hazırlıklar, araç genelindeki sensörlerin hareket algılama kabiliyetleri kullanılarak gerçekleştirilmekte ve aracın ön ve arkasında sensörlerin bulunması nedeniyle anormal gelişmelere karşı otomatik önlemler alınarak araç yolcularının güvenliği sağlanmaktadır.

precrash 360

 

PreCrash 360 | Görevi Nedir? Ne İşe Yarar?

Volkswagen’in yeni piyasaya sürdüğü araçlarına eklediği Precrash 360, olası oluşabilecek durumlardan 2 saniye önce devreye girerek kazaya sebebiyet vermenin önüne geçilmesi hedeflenmiştir.

  • Araçtaki bütün camlar ufak bir miktar kalacak şekilde otomatik olarak kapanır. Dışarıdan yabancı cisimlerin girmesi engellenir.
  • Olası bir kazadan önce durum algılanıp bütün yolcuların emniyet kemerleri milisaniyeler içinde gerilir.
  • Dörtlü ikaz lambaları direkt yanmaya başlar ve çevreye uyarı verecek şekilde ses çıkartır.

Bu şekilde amaç, olası çarpışmalardan minimum hasarla kurtulmaktır. Yan camları açık tutmak (biraz da olsa) kaza anında açılacak hava yastığının basıncını düşürmek ve sıcak hava çıkışını daha hızlı boşaltmak içindir. PreCrash 360 ° ile amacı, sadece sürüş sırasında olası tehlikeleri önlemek değildir. Trafik ışıkları gibi karşı tarafın tehlikelerini de önlemektir.

Volkswagen Bu Özelliği Hangi Araçlarda Kullanıcılara Sunuyor

 

Çarpışma önleme fonksiyonu ilk olarak 2017 yılında Volkswagen markası Arteon‘da kullanıldı. Volkswagen PreCrash 360 ° özelliğinden esinlenen (2017’den sonra genellikle Golf, Touareg ve Jetta marka otomobillerde tercih edilir) Toyota, aynı zamanda müşterilerine benzinli modellerde sadece önden çarpışma önleme sistemi ile donatılmış bir çarpışma hazırlık seçeneği de sunuyor. Fabrika çıkışlı araçlara çarpışma önleme sistemi eklendi, bu nedenle bu işlev mevcut değil.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here