Fren Disk Değişimi Nasıl Yapılıyor?

0
7450
fren diski

Fren diski nedir, fren diski arızası nasıl anlaşılır…Peki, fren disk değişimi nasıl yapılıyor? 

Fren Disk Değişimi Nasıl Yapılıyor?

Fren sisteminin önemli parçalarından biri olan fren diskleri zaman içerisinde gördükleri aşınma ile birlikte balatalar tarafından tutulamaz hale geliyor ve fren yapma konusunda sorunlar yaratıyor.

Fren Diski Ne Zaman Değiştiriliyor?

Fren diskleri, periyodik bakımlarda düzenli mutlaka kontrol ediliyor. Fren diskinin aşınma süresi geçtir. Öyle kolay kolay değişim zamanı gelmez.Başka bir deyişle çok sık değiştirilen bir parça değildir. 

Fren Disk Değişimi Nasıl Yapılır?

Fren disk değişimi, araç sahibinin yapabileceği bir uygulama değil. Yetkili ve uzman servisler tarafından yapılması daha doğru olan bir işlem. Peki, ustalar fren diski değiştirirken neler yapıyor?

Adım Adım Fren Diski Değişimi

  1. Öncelikle fren hidrolik kapağı gevşetiliyor. Pistondan depoya doğru hidrolik akışı olacağı için gerekli adımlardan biridir.  
  2. Ardından diskten ve kaliper gövdesinden destek alınarak, düz bir tornavida yardımıyla hidrolik pistonu geri ittirilir.
  3. Kaliperi tutan vida tork anahtarı ile sökülür.
  4. Üstteki mil gevşetilir.
  5. Alt vidası sökülen kaliper yukarı doğru çevrilmek suretiyle balatalar boşa çıkarılır. Bu arada belirtmek gerekir ki fabrika çıkışlı hiçbir parçayı yağlamaya ya da greslemeye gerek yoktur.
  6. Sırada az önce gevşetilen mili yerinden çıkarmak var.
  7. Boşa çıkan kaliper hidrolik borusuna zarar vermeyecek şekilde uygun bir yere konulabilir durumdadır artık. Diskin arkasında yer alan vidalar da sökülünce kaliper kuşağı da tamamen boşa çıkıyor.
  8. Sonraki işlem diskin ön yüzündeki vidaları tork anahtarı ile sökmek.
  9. Araçta uzun süredir bu değişim ya da bakım yapılmadıysa disk poryaya yapışmış vaziyette kalacaktır. Diski poryadan ayırmak için de plastik çekiç ile arka tarafından vurmak gerekir. Bu işlemde kesinlikle metal çekiç kullanılmaz, çünkü aksama zarar verebilir.
  10. Çıkarılan diskin yerine yenisi, bu kez yaptığımız işlem sırası ters yönde uygulanarak takılır. Artık aracınız yeni disklere sahip demektir bu da.

 Fren Diskinin Değiştirilmesi Gerektiği Nasıl Anlaşılır?

Genel olarak mekanik sistemdeki her tür arıza ya da değişiklik zamanı nasıl anlaşılıyorsa disklerdeki değişim gerekliliği de aynı şekilde anlaşılabilir. Fren yaptığınızda ortaya çıkan ve alışkın olmadığınız, yüksek ve tiz ses bunun en önemli göstergesi. Sesi duyduğunuzda balataları ve diskleri kontrol etme veya ettirme zamanı gelmiş demektir. Fren süresinin uzun olması, pedaldaki boşluk gibi etkiler de aynı uyarının verildiğini anlayabileceğiniz durumlar. Bu noktada yapmanız gereken en kısa sürede yetkili bir uzman servise aracı götürerek diskleri kontrol ettirmek olmalı.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here