Yeni Opel Astra(2007) İçin Gizli Makyaj

0
729
yeni-opel-astra-1
yeni-opel-astra-1

Yeni Opel Astra 2007 modeli gizli makyajı ile dikkat çekiyor. Beğenilen ve başarılı modelleri değiştirmeyi pek sevmeyen tasarımcılar Astra’da da bu tip bir yaklaşım izlemişler. Neredeyse gizlenmiş olarak tanımlayabileceğimiz değişiklikler ancak Astra fanatikleri tarafından fark edilebilecek seviyede. 1.4 lt ve 1.6 lt benzinli ve 1.3 lt dizel motor seçeneğine sahip olan Yeni Astra’nın 1.3 litrelik CDTi motor seçeneğine sahip test aracımızda Cosmo donanım paketi ve Easytronic adlı otomatikleştirilmiş manuel şanzıman bulunuyordu.

Yeni Opel Astra Neler Sunuyor?

opel
opel

Geçirdiği makyajın ardından Yeni Astra’nın en büyük farklılıklarının dışında olduğunu görüyoruz. Ön panjuru değişen Astra’nın artık plakasının altına kadar uzanan geniş bir çizgisi var. Ayıca ön ızgara ve hava girişi etrafı da krom bir çerçeveyle çevrilmiş. Far grubunun içinde ise siyah bir zemin kullanılarak parlak görünümlü parçaların sayısı azaltılmış. Ön bölümde karşılaşılan farklılıklar bu şekilde sayılabilirken aracın arka tarafında yapılan tek değişiklik stop grubunda beyaz renkli üst kısım yerine şeffaf bir görünüm tercih edilmesi olmuş. Jant tasarımında da değişikliğe gidilen Astra’da artık Corsa’da kullanılan jantlarla aynı tasarımda alüminyum alaşım jantlara sahip olduğunu görüyoruz. Dışında başka herhangi bir değişikliğe gidilmeyen Astra’nın dinamik görüntüsünü koruduğu bir gerçek.

 

Aracın iç mekanına geçtiğimizde dışarıda yapılan değişikliklerden çok daha azı bizi karşılıyor. Şık bir iç mekana sahip olan yeni Opel Astra için en büyük sorunu yine kullanışsızlık. İç mekanında hiçbir eşya gözü bulunmayan Astra sadece ön kol dayanağının altındaki hacimle ihtiyaçları karşılamaya çalışıyor. Tabi torpido gözü ve kapı içi ceplerini saymıyoruz bile. Astra’nın iç mekanı makyaj operasyonundan minimum seviyede etkilenmiş. Ön konsolda bulunan tuş takımları arasında ufak bir değişikliğe gidilirken konumları değiştirilen bir iki tuş dışında başka bir fark yok. Yol bilgisayarında ise eski modelde bulunan kronometrenin Yeni Astra’da bulunmaması göze batan bir fark. Ayrıca artık Yeni Astra’da piyano boyasıyla boyanmış döşemeler bulunuyor. Kaliteyi arttırdığı belirtilen bu boyanın en azından görünümünün eski Astra’da kullanılan metalik döşemelerden bizce gerisinde kaldığını belirtmeliyiz. Yarı deri döşemeye sahip koltuklarıysa özellikle kullanılan malzeme kalitesindeki farkla eski Astra’nın bir miktar gerisinde kalıyor.

Yeni Opel Astra Oldukça Keyifli

yeni-opel-astra
yeni-opel-astra

Yeni Opel Astra içindeki ve dışındaki değişiklikleri bir kenara bırakıp motor ve sürüş özelliklerine geçersek eski Astra’ya göre hiçbir farkın olmadığını görebiliyoruz. 1.3 litrelik CDTi turbodizel güç ünitesi 90 HP güç ve 200 Nm tork üretirken otomatikleştirilmiş manuel şanzımanla birlikte uyumu şanzımana alıştığınız zaman oldukça iyi. Otomatikleştirilmiş manuel şanzımanların gaza verdiğiniz ani tepkilerde aracı dizginleyerek yığılmaya neden olması klasik otomatik şanzımanlara göre bir eksi gibi gözükse de şanzımana alışma süresini atlattıktan sonra otomatikleştirilmiş manueller de oldukça keyifli kullanılabiliyor. Hem de yakıt tüketimine hiçbir negatif etkisi olmadan!

Ön konsolda bulunan Sport tuşuna bastığınızda gaz ve direksiyon tepkileri netleşen Astra daha üst devirlerde vites değiştirmeye başlayarak sportif tarzda bir sürüş sunmayı amaçlıyor. 6 vitesli şanzımanın vites geçişleri maneul kullanımda ise gayet hızlı ve keyifli. Başarılı bir direksiyon sistemine sahip olan Astra’nın fren sistemi de oldukça net ve kullanıcısına güven veriyor. Özellikle arka görüş açısında problem bulunan Astra rakiplerine karşı görüş açıları konusunda bir miktar yetersiz kalıyor. Astra ailesinin tek dizel motor seçeneği olan 1.3 litrelik ünite ise 6.5-7.0 lt arasındaki ortalama tüketim değeriyle ekonomik bir sürüş sunmayı gayet iyi başarıyor.

 

 

 

Nihat KARATAŞ

Genel Değerlendirme
İşçilik  7  Alman işçiliği kolayca farkediliyor.
Görüş  6  Küçük bagaj camı nedeniyle arka görüş problemli.
Performans  5  1.3 litrelik turbodizel motorun performansı yetersiz.
Tüketim  8  Dizel ekonomisi öne çıkıyor.
Konfor  6  İç mekanda eşya gözü bulunmayışı büyük eksiklik.
Frenler  7  Fren performansı gayet başarılı.
Yalıtım  7  Ses yalıtımı sorunsuz.
Donanım  6  En üst donanım paketi cosmo makul bir donanıma sahip.
Fiyat  7  35.000 YTL’lik başlangıç fiyatı normal.
Sonuç  6,8  Tam anlamıyla gizli bir makyajdan geçirilen Astra, özellikle iç mekanındaki kullanışsızlığın giderilmemesiyle beklentileri karşılayamıyor. Fakat eski modelden kalma dinamik sürüş karakteri ve keyfi, şık tasarım ve kaliteli malzeme ve yüksek işçilik seviyesi Astra’nın hala sınıfının gözde modellerinden biri olmasını sağlıyor. Dizel motor seçeneği için 35 bin YTL seviyesinden başlayan fiyatıysa rakipleriyle karşılaştırıldığında oldukça uygun ve iddialı.
İkinciel

 

Teknik veriler
Motor: Sıralı 4 silindirli, turbo dizel, 16v
Motor Hacmi: 1248cc
Motor Gücü: 90 HP – 4000 d/d
Max. Tork: 200 Nm – 1750 d/d
Frenler: disk/disk
Bagaj: 350/1270 lt
Boyutlar (u/g/y): 4249/1753/1460 mm
Ağırlık: 1265 kg
Lastikler: 255/55 R16

Teknik Özellik

 

Motor: Sıralı 4 silindirli, turbo dizel, 16v
Motor Hacmi: 1248cc
Motor Gücü: 90 HP – 4000 d/d
Max. Tork: 200 Nm – 1750 d/d
Frenler: disk/disk
Bagaj: 350/1270 lt
Boyutlar (u/g/y): 4249/1753/1460 mm
Ağırlık: 1265 kg
Lastikler: 255/55 R16

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here