Alfa Romeo GT 2.0 JTS Selespeed Sürüş Deneyimi

0
300

Alfa Romeo GT 2.0 JTS Selespeed

– İlk kez 2003 yılında Cenevre’de tanıtılan GT aynı yılın sonbaharında Avrupa ve Türkiye’de satışa sunuldu
– İtalyan üreticinin Alfa 156 modeli üzerine geliştirdiği Alfa Romeo GT 1.8 litre 140 HP, 2.0 litre 165 HP ve 3.2 litre 240 HP’lik benzinli,1.9 litre 150 HP’lik turbo dizel JTD motorlarla üretiliyor. Ülkemizde sadece 1.8 litrelik motor seçeneği bulunmuyor. Dizel versiyon ise sipariş üzerine ithal ediliyor.
– Alfa GT sadece Distinctive donanım paketiyle satılıyor. Otomobilde direksiyondan kumanda edilebilen Selespeed sıralı otomatik şanzıman opsiyonel olarak alınabiliyor.

alfa romeo gt

Konfor, işlevsellik ve donanım

  • Alfa GT’nin iç mekanı lüks bir coupe için geniş ve konforlu. Ancak aracın arka bölümündeki diz mesafesi kısıtlı ve uzun boylu yolcular için sıkıntı yaratabiliyor.
  • Direksiyonun ve fren sisteminin tepkisi başarılı. Direksiyondan vites geçişlerine kumanda etmeyi sağlayan selespeed ise seri kullanıma imkan tanıyarak sürüş keyfini artırıyor.
  •  Direksiyondan kumandalı müzik ve telefon sistemiyle koltukısıtmalarına kadar herşey konfor için düşünülmüş.
  • Aracın sıra dışı tasarımı etkileyici ancak dar camlar ve dış dikiz aynalarının tasarımı nedeniyle görüş mesafesi kısıtlı.
  • City modu vites geçişlerini otomatik olarak ayarlayarak, yakıt tüketimini düşürüyor.
  •  320 litrelik bagaj hacmi spor bir otomobil için standartların üzerinde.

alfa romeo gt

Alfa Romeo GT Sürüş İzlenimi

İtalyan otomobil üreticisi Alfa Romeo tarafından 156 modeli üzerine geliştirilen GT ünlü İtalyan tasarımcı Bertone ‘nin imzasını taşıyor. Basık tavanı ve 147 ile 156 modellerinin melezi gibi duran karoseriyle GT oldukça etkileyici bir görünüme sahip. Ön bölümde makyaj öncesi 147 modelinden alınan farlar ve yeni tasarım anlayışını simgeleyen V şeklindeki ön ızgara agresif bir görüntü oluşturuyor. Yay gibi gergin profili ince stop lambaları ve Fiat Coupe’yi andıran arka bölümüyle dinamik tasarıma katkı sağlıyor.
Spor bir otomobile özellikle de bir coupeye göre ön tarafta geniş bir kullanım alanı sunan Alfa GT’nin arka koltuklarındaki dar diz mesafesi uzun boylu yolcular için sıkıntı yaratıyor. Aracın malzeme kalitesi iyi ancak işçilik için aynı şeyi söylemek pek de mümkün değil. Orta konsolun birleşme noktalarında ve tavan döşemesinin bittiği yerlerde boşluklar dikkat çekiyor. Direksiyondan kumanda edilebilen vites geçişleri, müzik sistemi ve hatta telefon sistemi sürüş konforunu artırıyor. Deri döşeme ısıtmalı koltukların sertliği ve yanal desteği çok iyi ayarlanmış. Aracın içinde ergonomik açıdan önemli bir sorun bulunmuyor. Dar camlar ve dikiz aynalarının tasarımı nedeniyle görüş kısıtlı. Aracın320 litrelik bagaj hacmi sınıf standartlarının çok üzerinde.

alfa romeo gt

Teknik Veriler

Test ettiğimiz modelde kullanılan 2.0 litrelik benzinli motor 6000d/d’de 165 HP güç ve 3250 d/d’de 206 Nm tork sağlıyor. Alt devirlerden itibaren gücünü hissettiren motorun performansını otomatik vitesin ağır geçişleri törpülüyor. Ancak selespeed sistemi kullanıldığında daha seri kullanım imkanına kavuşuyorsunuz. Sert süspansiyonlar konforu olumsuz yönde etkiliyor ancak yol tutuşa büyük katkı sağlıyor.
Yaptığımız testlerde 0’dan 100 km/s hıza 9.8 saniyede ulaşırken, son hızı 216 km/s olarak ölçtük. Sakin kullanımda 100 km’de ortalama10.5 litre yakıt tüketen Alfa GT 2.0 Selespeed’de bu oran agresif kullanımda 14 litreye kadar çıkıyor. 63 litrelik deposuyla 600 km’lik menzil sunan araç 100 km/s hızla giderken yapılan panik frende 34 metrede durmayı başarıyor.

Güvenlik

Önde dört kollu bağımsız, arkada çok kollu travers bağlantıları, kontrol ve denge çubukları ile dengesini korumayı başaran GT kaygan zeminlerde VDC (dinamik araç kontrolü) sayesinde güven veriyor. Yolcu, yan ve perde hava yastıkları ise üst düzeyde koruma sağlıyor.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here