2005 Model Ford Focus 1.6 Sedan

1
4680

Ford Escort’un yerini alan Focus’la tanışmamız 1998 yılındaki Cenevre otomobil Fuarı’na dayanıyor. Geçtiğimiz yıl ikinci jenerasyonuyla karşımıza çıkan Focus, hatchback, sedan ve station wagon karoser seçeneklerine sahip. CC olarak isimlendirilen coupe cabrio versiyonsa yıl sonuna kadar aileye dahil olacak. Trend ve Ghia olmak üzere iki donanım seçeneğine sahip olan 2005 Model Ford Focus, Türkiye’ye 1.6 litre 100 HP ve 115 HP benzinli, 1.6 litre109 HP dizel motor opsiyonlarıyla ithal ediliyor. Otomatik şanzıman opsiyonu sadece 1.6 litre 100 HP’lik benzinli motorla birlikte satın alınabiliyor.

2005 Model Ford Focus

Sınıf Liderliği İçin 2005 Model Ford Focus

Ford tasarımcıları 2005 Model Ford Focus revize ederken selefinin genel çizgilerinden çok fazla uzaklaşmamışlar. Ancak buradan Focus’un değişmediği sonucunada varılmamalı. Tamamen yenilenen burun yapısı bombeli motor kaputuyla şık bir ikili oluşturmuş. Yan ve arka bölümse ağabeyi Mondeo’dan tanıdık. Özellikle stop grubunun tasarımında bu benzerlik doruğa ulaşıyor. 4488 mm’ye ulaşan uzunluk sayesinde Focus Sedan ferah bir iç mekan sunuyor. Kokpitin çift renkli oluşu bu hissi artırıyor. Otomobilin iç mekan kalitesini ikiye ayırmak gerekiyor. Ön konsolun üst kısmı ve ön kapılarda kullanılan parçaların kalitesi yüksek. Ancak altlara ve arka kapıya doğru parça kalitesinin Fiesta modeliyle benzer düzeyde. Focus’un önde görüş problemi bulunmuyor. Ancak bagaj yapısının yüksek oluşu geri görüşü minimuma indiriyor. Burada park sensörünün eksikliği hissediliyor.

2005 Model Ford Focus

Teknik

Otomatik vitesli 2005 Model Ford Focus test otomobilimizde selefinde de kullanılan 1.6 litrelik Duratec motor görev yapıyordu. 6000 d/d’de 100 HP güç üreten bu motorun torkuysa 4000 d/d’de 150Nm. Makul performansıyla tanıdığımız motor, dört kademeli otomatik şanzıman sebebiyle bilinen gücünü gösteremiyor. Devirlenmekte zorlanan otomobil yaptığımız testte 0’dan 100 km/s hıza 14 saniyede ulaştı. Testimiz boyunca çok tutumlu görünmeyen otomobil ortalama 9 litre kurşunsuz benzin tüketti. 55 litrelik deposuyla 611 km’lik menzile sahip. Focus selefi gibi yol tutuş konusunda sınıfına referans olacağa benziyor. Sert yapıdaki süspansiyonlar elektronik sistemlere fazla iş bırakmıyor. Amatörce yapılan hatalar dışında ESP sistemini devreye sokmak güç. Sert süspansiyonlar konfordan da ödün vermiyor. Darbe emiş performansını başarılı bulduk. Otomobilin ABS destekli frenleri başarılı bir performans gösterdi. Yaptığımız testte 100 km/s hızdan durma konumuna 38 metrede geldik.

2005 Model Ford Focus

 

Güvenlik

Geçtiğimiz aralık ayında Euro-NCAP testlerine giren Focus beş yıldızlık performans gösterdi. 2005 Model Ford Focus karoseri çok sağlamdı ve çarpışmanın ardından yolcu güvenlik kafesi zarar görmeden kaldı. Otomobil önden çarpışma testinde maksimum skora yakın sonuç elde etti. Otomobilin yandan çarpışa sonuçları ve çocuk koruması iyi düzeydeydi. Yaya güvenliğiyse ortalama bir not aldı.

 

Sonuç

Ford mühendislerinin iyi bir iş çıkardığını belirtmemiz gerekiyor. 2005 Model Ford Focus yol tutuşu ve süspansiyon konforu ile beğenimizi kazandı. Ancak eski nesil motor otomatik şanzıman sebebiyle gücünü gösteremiyor. Ayrıca iç mekânın bazı noktalarında malzeme kalitesi tatmin etmiyor. Fiyatı bu noktada karar vermedeki en önemli etmen olacak.

2005 Model Ford Focus

 

İkinci El Araba İlanları

 

 

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here