Trafik Kazası Geçirenleri Sevindirecek Karar

0
2214
Trafik Kazası

Trafik Kazası Hepimizin Korkulu Rüyası

Trafik kazası hiçbirimizin başına gelmesini istemeyeceği, kötü sonuçlar doğurabilen olayların başında geliyor. Ancak günlük hayat yoğunluğunda küçük bir dikkat kaybı irili ufaklı pek çok kaza oluşumuna sebep oluyor. Kaza yaşandıktan sonra sigorta şirketleriyle iletişime geçmek, aracın tamiri, tamir sonrası değer kaybı derken insanlar bazen arabası olduğuna pişman oluyor. Geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesi, kaza yapan araç sahipleri ve zarar görenleri sevindirecek bir karar verdi.

Karar Trafik Kazasında Zarar Görenlerin Lehine.

Araç sahiplerini sevindirecek Anayasa Mahkemesi iptal kararını değerlendiren Hacettepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Rauf Karasu: “Anayasa Mahkemesi, 90 ve 92. maddelerde geçen ‘Genel Şartlar’ ifadelerini iptal etti. Trafik sigortası kapsamındaki tazminatların belirlenmesinde artık ‘Genel Şartlar’ kural olarak belirleyici olmayacak. Bu karardan sonra sigorta şirketlerinin tazminat sorumluluğunu azaltan ‘Genel Şartlar’ın birçok hükmü uygulanamaz hale geldi. Bu karar, sigorta şirketlerinin aleyhine, sigortalıların ve trafik kazalarında zarar görenlerin ise lehine bir karardır. Aynı kararla araç sahipleri artık sigorta şirketlerinden daha fazla değer kaybı bedeli alabilecek. Ayrıca 165 bin kilometreden yüksek araç sahipleri de değer kaybı talep edebilecek

Karasu, “Trafik Sigortası Genel Şartları” ifadeleri iptal edildikten sonra ne gibi değişiklikler olacağını ise şu sözcüklerle açıkladı: “Bu maddelerde, sigorta şirketlerinin trafik kazalarından doğan tazminat sorumluluğunun öncelikle Karayolları Trafik Kanunu ve Trafik Sigortası Genel Şartları’na göre belirleneceği, bu kanun ve ‘Genel Şartlar’da düzenlenmeyen hususlar hakkında ise Türk Borçlar Kanunu’nun haksız fiillere ilişkin hükümlerinin uygulanacağı düzenlenmiştir. Bu şekilde ‘Genel Şartlar’ı düzenleyen idareye çok geniş yetkiler verilmişti. Anayasa Mahkemesi, 90 ve 92. maddelerde geçen ‘Genel Şartlar’ ifadelerini iptal etti. Dolayısıyla trafik sigortası kapsamındaki tazminatların belirlenmesinde artık ‘Genel Şartlar’ kural olarak belirleyici olmayacaktır. “Dolayısıyla bu karardan sonra sigorta şirketlerinin tazminat sorumluluğunu azaltan ‘Genel Şartlar’ın birçok hükmü uygulanamaz hale geldi. Bu karar sigorta şirketlerinin aleyhine, sigortalıların ve trafik kazalarında zarar gören kişilerin ise lehine bir karardır.”

Yüksek kilometre yapmış araçların değer kaybı dikkate alınacak.

Bu karardan önce araçların değer kaybının bahsedilen genel şartların ekinde yer alan bir formülle hesaplandığını, karar sonrası bu formülün de devre dışı kaldığını belirten Prof. Karasu; “Bu formül uygulandığında değer kaybı miktarı aracın piyasada gördüğü gerçek değer kaybı miktarından daha az çıkıyordu. Hatta kaza yapan bir aracın kilometresi 165 binden yüksek ise aracın hasar miktarı ne kadar yüksek olursa olsun değer kaybı ‘0’ çıkıyordu. Anayasa Mahkemesi kararıyla gerçek değer kaybını tespit etmeyen ve denetime açık olmayan bu hesaplama formülü artık uygulanamayacak. Gerçek değer kaybı, pazar koşulları nazara alındığında hasar gören aracın, hasara uğramayan emsaliyle arasında oluşan farktır. AYM kararıyla araç sahipleri artık sigorta şirketlerinden daha fazla değer kaybı bedeli alabilecek. Ayrıca 165 bin kilometreden yüksek araç sahipleri de değer kaybı talep edebilecek. Bir başka örnek de trafik kazasında ölen kişilerin desteğinden yoksun kalanların tazminat hakları konusunda verilebilir. Kararla artık destekten yoksun kalan kişiler sigorta şirketlerinden daha fazla tazminat talep edebilecek.” dedi.

2.El Otomobil İlanları

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here