Max Verstappen Formula 1 tarihindeki en genç birinci oldu

0
669

Stratejinin ön plana çıktığı İspanya Grand Prix’sinde iki pit stop stratejisini uygulayan Red Bull pilotu Max Verstappen Formula 1 tarihinde birinci olan en genç pilot oldu.

Stratejinin ön plana çıktığı İspanya Grand Prix’sinde, nihai sonuçlar son ana kadar belli olmazken yarış uzmanları lastik değişiminin zamanlaması ve lastik tercihlerinde farklı düşünceleri benimsediler. Sonuçta, Red Bull ile ilk yarışına çıkan Max Verstappen, tarihte Grand Prix kazanan en genç sürücü oldu.

Yarışı, 32 tur boyunca kullandığı orta sertlikte lastiklerle tamamlayan Verstappen, bu lastiklerle, ikinci olan Kimi Raikkonen’in Ferrari’sinden bir tur fazla yapmış oldu. Hem Ferrari hem de Red Bull kendi içlerinde farklı farklı stratejiler izlerken, her iki takım bir otomobillerine iki pit stop, diğerine ise üç pit stop yaptırdılar.

Her üç hamur – sert, orta ve yumuşak – 66 turluk grand prix boyunca kullanıldı. Red Bull ile Ferrari arasında yarış boyunca süren mücadelede lastik yönetimi başarının en önemli anahtarı oldu. Dört sürücü son tura kadar kazanma umudunu korurken Daniel Ricciardo son anda muhtemelen pistteki döküntülerin neden olduğu küçük bir delinmeden olumsuz etkilendi.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here