Ford Otosan İlk Yerli Şanzımanı Tanıttı!

Türkiye’nin ilk ve tek yerli şanzımanı Ford Otosan tarafından tanıtıldı.

Ford Otosan tarihi boyunca ülkemiz açısından otomotiv endüstrisinin göz bebeği olarak büyük başarılara büyümeye devam ederek imza atmayı başarmıştır.

Ford Otosan İlk Yerli Şanzımanı

Eskişehir yerleşkesinde tanıttığı yeni şanzıman tamamen Türk mühendislik ürünü.

Global pazarda rekabete katılacak bu yeni şanzıman Türkiye açısından önemli bir gelişme olarak mutluluk verici bir haber oldu.

1Ford Otosan İlk Yerli Şanzımanı Ecotorq

2018 yılında çalışmalara başlanan şanzıman, yatırımları ile her geçen gün ülkemiz ekonomisine aynı zamanda vizyonuna katkı sunan Ford markası tarafından geliştirildi.

Ford Otosan, motor, aks ve şanzıman olarak 3 farklı teknik donanımı geliştiren sayılı global kamyon üreticisinden biri oldu.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılımıyla gerçekleştiren tanıtım töreni, Koç Holding Yönetim kurulu Başkan Vekili ve Ford Otosan Yönetim Kurulu Başkanı Ali Y. Koç ve Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ile Ford Otosan çalışanları ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Şirketin mühendisleri tarafından hayata geçirilen Ecotorq şanzıman, 58 Milyon avro yatırım ve TÜBİTAK’ın 13,5 milyon TL’lik AR-GE teşvikiyle tamamlandı.

Ford Otosan İlk Yerli Şanzımanı

Artık Ford Trucks Eskişehir Ford Otosan fabrikasında ağır ticari araçlardaki yeterlilik oranını %90 seviyesine kadar çıkartmış oldu.

230 kişilik bir kadro tarafından geliştirilen ilk ve tek yerli şanzıman, 5 yıl tasarım, test ve geliştirme aşamalarından geçti.

1 milyon kilometreden fazla bir test ile, pek çok farklı yol ve zorluk koşulunda test edilen şanzıman, global pazarda oldukça iddialı bir ürün olarak boy göstermeye başlayacak.

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün şöyle konuştu:

“Ford Otosan olarak, 60 yılı aşan yolculuğumuzda bugün, mühendislik yetkinliklerimiz ve Ar-Ge gücümüz sayesinde Türkiye’de ürettiğimiz araçları dünyanın farklı noktalarına ihraç ederken, Türk mühendislerinin emekleri ile geliştirdiğimiz araçlarımız bizleri gururlandırıyor. Bu başarılarımız elbette tesadüf değil. Bugün yaşadığımız gururun arkasında yıllardır süregelen Ar-Ge çalışmalarımız ve dev bir mühendislik ekibi var.

Ford Otosan İlk Yerli Şanzımanı

İlk kez 2003 yılında Eskişehir Fabrikamızda başladığımız, ağır ticari araçlarımızın kalbi Ecotorq Motor üretimimiz büyüyerek devam ediyor. Ağır ticari araç üretiminde önemli unsurlardan biri olan arka aks ise mühendislerimiz tarafından geliştirilerek 2015 yılından beri üretiliyor. Ve bugün… Ne mutlu ki şirketimiz, tasarımından test süreçlerine kadar tamamen Türk mühendislerinin geliştirdiği ilk ve tek yerli Ecotorq şanzıman ile bir yeniliğe daha imza atıyor. Türkiye’nin ilk ve tek yerli şanzımanı ile ağır ticaride araçlarımızın yerlilik oranını yüzde 90’ın üzerine çıkaracak, markamızın ve ülkemizin uluslararası arenadaki rekabetçiliğine büyük katkı sağlayacağız” diye konuştu.

İkinci El Ford İlanları

Tekerinize taş değmesin.

Ford Otosan İlk Yerli Şanzımanı  Ford Otosan İlk Yerli Şanzımanı

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here