Elektrikli Araçlar İçin Yangın Söndürme Sistemi

ELEKTRİKLİ ARAÇLARDA YAŞANAN YANGINLARA TEKNOLOJİK MÜDAHALE

Elektrikli taşıtlar çağımızda gittikçe yaygınlaşmaya başladı. Elektrikli otomobillerin oldukça popüler olduğu bu dönemde, Norveç’te, 2021’in Ağustos Ayında tamamen otonom çalışan elektrikli kargo gemisi bile suya indi. Gelecekte, denizler, yollar ve gökyüzü elektrikli ile çalışan taşıtlarla dolacak.

Elektrikli Araçlar

Elektrik kullanımının yaygınlaşmasıyla, elektrikli araçlarda motorların çalışmasını sağlayan bataryalarda karşılaşılan sorunların, insan güvenliğini tehlikeye atmaması için önlemler alınıyor. Bir Alman firması, yangınla mücadelede kullanmak üzere “itfaiye ekipmanı” üretti.

1Elektrikli Araçlar İçin Yangınlar Önemli Bir Sorun

Küresel ısınma ve sera gazlarının kontrol altına alınması gerekliliği, dünyaya daha dost ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımını öne çıkardı. Elektrikli taşıtları bugün deniz, hava ve kara ulaşımında görmeye başlıyoruz. En yaygın ulaşım araçları otomobiller ve elektrikli otomobillerin üretimine geleceğin nabzını tutan şirketler ağırlık vermiş durumda.

Elektrikli araçlarda önüne geçilmesi gereken problemlerden biri, batarya setlerinin delinmesi ile oluşabilecek yangına müdahale etme sorunu. Batarya setlerinin delinmesiyle, elektrik motorunun çalışmasını sağlayan lityum iyon pillerin yapımında kullanılan yanıcı malzemeler aşırı ısınarak alev alabiliyor

2Elektrikli Araçlardaki Yangınlara Müdahale Edecek Ekipman “Rosenbauer”

Bir Alman firması tarafından batarya yangınıyla mücadele etmek için yeni bir itfaiye ekipmanı üretti. Araçların aküsüne yerleştirilebilen bu ekipman sayesinde, tehlike ile karşılaşıldığında hızlıca kullanıcının müdahale etmesi ve sorunun oluşması ya da sorunun tehlikeli bir hal almasını önlemek mümkün.

3Yangın Söndürücü “Rosenbauer” Araçlara Monte Ediliyor.

İtfaiyenin akü hücrelerini ortalama 25 fit mesafeden tonlarca suyla doldurmasına olanak veren verimli soğutma sistemi, batarya setlerine su doldurulacak şekilde tasarlandı. Rosenbauer adlı Alman firmasının ürettiği bu ekipman, tehlike anında devreye girerek, yangınların şiddetlenmesinin ve hayati sonuçlar doğurmasının önüne geçiyor.

4Çarpışma Testlerinde pillerin hemen alev almadığı saptandı.

Elektrikli aletlerin trafikte çarpışma esnasında hemen alev almasa da; pil düzeneğinin olaydan günler sonra dahi tutuşabileceğini “çarpışma testlerinde” ortaya koyan bulgular var. Bu nedenle, üretici firmalar Rosenbauer firmasının ürettiği bu yangın ile mücadele eden ekipmanın aküye monte edilebilir olmasının büyük faydalar sağlayacağının özellikle altını çiziyor.

İkinci El Otomobil İlanları

Trink Sat!

Arabam Kaç Para?

Tekerinize taş değmesin.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here