Yurtdışından Araba Getirmek

30
95164
Yurtdışından Araba Getirmek

Konumuz: Yurt dışından araba getirmek.Yurtdışından nasıl araba alınır sorusuna yanıt arıyoruz? Yurtdışından alınan arabanın vergisi esas merak konusu tabi. Zira, ülkemizde hevesle ve keyifle istenen araca binmenin önündeki en büyük engel maalesef vergi yükü. Biz de acaba yabancı ülkeden araba getirmek daha mı avantajlı diye ya da bu işin bi’ kolayı var mı diye merak edenler için araştırdık. Yurtdışından otomobil alıp Türkiye’ye getirmek için neler gerekir ve yyurtdışında görev yapanlar araba getirebilir mi gibi sorulara yanıt aradık. Bakalım; yabancı ülkeden Türkiye’ye araba getirme konusunun detayları neler?

Yurtdışından Araba Getirmek Nasıl Oluyor?

Yurtdışından Araba GetirmekBu yazıda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak yurtdışından araba satın almak nasıl oluyor ve yurtdışından araba getirmek için ne gibi işlemler gerektirir bunları araştırdık…

Yurtdışından Türkiye’ye araç getirmek hakkında sıkça sorulan şu sorulara yanıt aradık: 

 • Yurtdışından araba almanın şartları nedir?
 • Yurtdışından araba getirmede 185 gün hesabı neye göre yapılıyor?
 • Hangi ülkelerden Türkiye’ye araba getirebilirsiniz?
 • Gürcistan’dan araba getirmek nasıl oluyor?
 • Yurtdışında araba getirmede ön beyan ne demek?
 • Yurtdışından aldığım arabayı başkası benim için getirebilir mi?

Pek çok ülkede maalesef özellikle sıfır araba fiyatları, ülkemize göre daha uygun. Bunun nedeni vergi politikası. Hal böyle olunca da pek çok kişinin aklına, acaba yurtdışından araba getirmek daha mı hesaplı olur sorusunu getiriyor. Bakalım, öyle mi?

Yurtdışında araba almanın şartları nedir?

Yurtdışından Araba GetirmekYurtdışından araba getirmenin bazı şartları var elbette. Üstelik söz konusu şartları sağlamak, çok kolay sayılmaz. Zaten öyle olsaydı hepimiz yurtdışından araba alıp gelirdik…Peki, yabancı ülkeden araba almanın ya da yabancı ülkeden Türkiye’ye araba getirmenin şartları neler?

 • Yurtdışından araba satın alırken yapılacaklar

Yurtdışından araba satın almak istediniz, yapmanız gerekenler neler? Kısaca iki maddede açıklayalım.

 1.     Yurtdışında (herhangi bir yerde) en az 185 gün kalmış olmak
 2.     Alacağınız ülkede oturma izninizin olması

Araba ile sınırı geçerken yukarıdaki belgeler (ilgili ülkede 185 gündür bulunuyor olduğunuzu gösterir ikamet belgesi ve oturma izni) mutlaka yanınızda olmalıdır. 

 • Sadece 2 yıl kullanabilirsiniz…

Yurtdışından Araba GetirmekYukarıdaki belgeleri ve koşulları sağladıktan sonra yurtdışından Türkiyeye araba getirip onu yalnızca iki yıl kullanabiliyorsunuz. Sonra tekrar yurtdışında 185 gün kalmanız gerekiyor. Fakat ülkemizdeki araç vergilerinden aracınızı kullandığınız iki yıl içinde muaf oluyorsunuz. Yani eğer iki yılda bir 185 gün yurtdışında kalabiliyorsanız hem aracı uygun fiyata almış oluyorsunuz –ülkesine göre değişir ama genellikle neredeyse üçte bir fiyatına- hem de özellikle lüks araç sahiplerinin yatırmak zorunda olduğu yüksek vergilerden kurtuluyorsunuz. Sadece trafik sigortası yaptırıyorsunuz. Fakat 185 gün yurtdışında kalmak sizin için mümkün değilse ve bunu sağlayamazsanız 2 yıl sonra aracınız çekiliyor bir de para cezası alıyorsunuz.

Yurtdışından aldığım arabayı Türkiye’de satabilir miyim?

Yurtdışından araba getirme şartlarını sağladınız ve aracınızı getirdiniz diyelim. Getirdiğiniz araç pasaportunuza kaydedilir. Şimdi, aklınıza onu üçte bir fiyatına alıp sonra da Türkiye’de satıp kar etmek gibi dahice fikirler varsa şöyle açıklayalım:

 • Bu aracı Türkiye’de sizden başkası kullanamaz.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olsa da başka biri onu sizden satın alamaz.
 • Bu araçlar, kiralanamaz
 • Hiç bir şekilde devredilemez.

Yurtdışında görev yapanlar araba getirebilir mi?

Yurtdışında iki yıl geçiren fakat gemilerde çalışan, inşaat şantiyelerinde geçici görev yapan ya da otelde kalan kişiler 185 gün yurtdışında kalma durumunu karşılayamıyor. Çünkü ikamet göstermek kesin şarttır. Yani ilgili ülkede oturma izni olmalı ve bunu belgeleyen ikameti göstermek gerekir. 

185 gün hesabı neye göre yapılıyor?

Yurtdışından Araba GetirmekYurtdışından otomobil getirmenin şartları arasında bulunan 185 gün hesabı şöyle yapılıyor: Emniyet Genel Müdürlüğü’nden alınan pasaport giriş çıkış kayıtlarına göre yapılıyor. Türkiye’ye giriş yapılacak tarihten bir yıl geriye doğru sorgulama yapılır. 365 gün içerisinde 185 gün yurtdışında kalan ve olağan koşullarda ikamet eden kişiler şartı sağlayabilmektedir. Ayrıca 185 gün şartı konusunda şu iki nokta da önemli:

 • 185 günün kesintisiz olması şart değildir.
 • Yurtdışından emekli olmuş kişiler için 185 gün şartı aranmamaktadır.

Yabancı Ülkeden Arab Getirme Konusunda Sık Sorulanlar

Yurtdışından oto getirme konusunda çok sorulan iki soru var:

 1. Hangi ülkeden araba getirebilirsiniz?
 2. Gürcistan’dan araba getirmek nasıl oluyor?
 3. Yabancı ülkeden araba getirme önbeyanı nedir?
 4. Yurtdışından aldığınız aracı başkası Türkiye’ye getirebilir mi?

1. Hangi ülkelerden Türkiye’ye araç getirilir?

Aldığınız aracın ikamet ettiğiniz ülkede kayıtlı olması gerekir. Ancak Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerinde ikamet eden kişiler ikamet yerleri dışındaki Avrupa Birliği ve Avrupa Serbest Ticaret Birliği ülkelerine kayıtlı araçlarını getirebilirler.

2. Gürcistan’dan araç almak nasıl oluyor?

İnternet ortamında sıklıkla karşılaşacağınız bir haber de Gürcistan’dan gerekli şartları sağlamadan araç getirebileceğinizdir. Bu asılsız bir iddiadır. Sayılan tüm şartlar yani yukarıda sıraladığımız şartlar, Gürcistan’dan araba getirme için de geçerlidir.

3. Önbeyan nedir?

Araba getirmek için şartları sağlamış yerleşik kişiler, seyahatleri öncesinde kendilerine ve taşıtlarına ait bilgileri beyan etmek zorundadır. Önbeyan uygulaması sayesinde gümrük kapılarındaki işlemler daha kolay ilerleyecektir. Uygulamaya gtb.gov.tr/Tasit1OnBeyan/ adresinden ya da e-devlet kapısı üzerinden ulaşabilirsiniz. 

4. Aldığınız aracı başkası getirebilir mi?

Böyle bir durumda hem aracı getiren, hem araç sahibinin 185 gün şartını sağlaması beklenir. Ayrıca araç sahibinin, aracı getirecek kişiye vekalet vermesi gerekir. Gümrük idaresinde vekalet göstermesi şarttır.

 

 

 

30 YORUMLAR

 1. merhaba Duygu hanım ..benim Bulgaristan da kurulmuş şirketim var..aynı zamanda da vatandaşlık elde ettim bu durumda araba getirme işlemleri yine aynı prosedürdemidir diye soracaktım yoksa bir olur yanı var mı. iyi günler dilerim.

  • Merhaba, Sizin için biraz araştırma yaptım ve aynı prosedürün geçerli olduğunu gördüm. Ama yetkililere sormanızı tavsiye ederim. Teşekkürler

 2. Yurtdışı 185 gün ikamet ettim aldığım 2. El arabayı faturası ile TC ye getirdim TC plakası alıp vergisi algısı ne ise ödeyip kullanamıyormuyuz tekrar yorum değildir

 3. Ben 30. 10.2019 tarihinde Türkiye den çıkış yaptım 2030 nisan başında tekrar Türkiye ye gitmek istiyorum 185 gün nasıl hesaplanıyor. Teşekkürler

 4. ben emeklı yanlız alman vatanasıyım ben almanyadan araba getırdım bana sız ıkı sene sonunda 185 gğn yurt dısında kalmadan arabayı gerı getıremesın dedıler emeklı olarak almanyada bıylerde 185 gün beklememı gerekıyor

 5. Ben Azerbaycan vatandaşıyım . Türkiyede üniversite öğrencisiyim . Kendi arabamı türkiyeye nasıl getire bilirim ve ne kadar zaman kullana bilirim ?

 6. Merhaba,ben almanyadan ve Türkiye den emekliyim, Almanyadan oglumun arabasiyla TR. Ye geldim, fakat daha önce kendi arabamla 1buçuk yıl TR. De kaldıgım için, oglumun arabasıyla bana kapıkule de sadece 6 aydaha kalabilecegimi söylediler, ben arabayı kapıkule de babama devredebilirmiyim, kendisi de TR. Ve Amanyadan emekli, yani 2 sene de babam kullanabilirmi TR. de Arabayı, eger oğlum babama vekalet gönderirse?

 7. Annem Almanya’da yaşıyor, ben Türkiyeye kesin dönüş yaptım. Annemin üstüne arabayı alsam ve annem arabayı türkiyede bıraksa olurmu ve arabayla çıkış yapması gerekiyormu yoksa uçakla Almancya gidip gelebilirmi?

 8. Aracın tüm vergilerini ödeyip Türk arabasi yaparsak bunu nasıl hesap edip vergi çıkarıyorlar peki…? birde araç yaşı kaç olmali en fazla

 9. Merhaba benim nişanlım yabancı uyruklu. Türkiye’ye gelip benimle yaşayacak ve arabasını da getirmek istiyor bu mümkün mü ? Veya süresi dolduktan sonra arabayi nasıl Türkiye’ye kayıtlı hale getirebiliriz ?

 10. Yabancı plakalı aracımı Türkiye’ye getirmek için arabanın kayıtlı olduğu ülkede ikametinizin olması gerekiyor mu ? Yabancılar için Türkiye’ye giriş yapmak istediğiniz tarihten geriye doğru son 1 yıl içerisinde en az 185 gün fiilen yurtdışında bulunmanız gerekir mi ?

 11. Merhaba ben T.c vatandaşıyım Türkiye’de yaşıyorum yurt dışından evliyim eşimin ülkesinden araç alıp gelebilirmiyim yabancı plaka ile binecem ve 2 yıl sonra giriş çıkış yapacam dye biliyorum

 12. Merhaba KKTC ve TC vatandaşı yım araç almak istesem enson askerlik için 2 yıl kaldım oda 1997 1999 arası araç almak istesem oradan alabilirmiyim alırsam 2 yıl boyunca kullanabilirim diye biliyorum sigorta burda yapılacak diye biliyorum yardımcı olursanız sevinirim

 13. Merhaba bulgaristan çifte vatandaşıyım. Aracı ordan alıp getirdiğim zaman eşim ve cocuklarımda kullanabiliyor mu? İkametim orda gözüküyor ama türkiyede yaşıyorum çalışıyorum. 2 yıl sonrasında sadece giriş çıkış yapmak yetiyor denildi bana. Ama kullanan diğer kişiler için aile fertlerini merak ediyorum

 14. Iyi gunler,
  Ben cifte vatandasli bir Turkum. Emekliligimde Turkiye de yasamak istiyorum 2 sorum var eger zamaniniz varsa.
  1-Yurt disindan araba getirirsem eger, her iki senede disari cikartmam lazim mi?
  2-Bir diger sorumda eger Turkiye de devamli yasarsam 185 gun yurt disinda kalma sarti bizim icin de gecerli mi?
  Simdiden dinlediginiz icin cok tesekkur ederim.

 15. merhaba.. benim eşim ukrayna vatandaşı türkiye oturumu var herşeyimiz yasal ve bu yıl tc vatandaşı hakkı kazandı kimlik başvurusu yapıcaz.. ukraynadan bir kerelik araba alıp tamamen kalıcı olarak getirme şansımız varmı? almanyada yaşıyanlara bir kez hak tanınıyor ki eşim ukrayna vatandaşı türkiyede yaşıyoruz ve oturum izni var vatandaş oluyor.. ne yapmalıyız ?

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here