Yeni Toyota Hilux Türkiye’de satışta

7
3111

Adını “efsaneler” arasına başarıyla yazdıran Hilux’un 8’inci nesli tanıtıldı. Zorlu koşulların altından başarıyla çıkmasıyla bilinen Hilux’ın yeni nesli dayanıklılık ve güvenlik özelliklerinin yanında en üst düzey kaliteyi de sunuyor.

Kuzey Kutbundan Antarktika’ya, Volkanlardan Dakar Rallisi’ne kadar her türlü koşulda kendisini bugüne kadar ispatlayan Hilux’ın 8’inci nesli; teknolojik özellikleri, sofistike tasarımı ve yüksek off-road yetenekleriyle SUV tarzı mükemmel bir sürüş konforu yaşatıyor. Yeni Toyota Hilux, Pick-Up segmentinde yeni bir çağın öncüsü olmaya hazırlanırken, 4×4 yetenekleri ile Land Cruiser seviyesine yakın olduğunu da ispatladı. Yeni Hilux, ekim ayı başından itibaren Türkiye’de satışa sunulacak. 

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış A.Ş. CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Yeni Hilux’ın önümüzdeki yıldan itibaren segmentinde lider olma iddiasını taşıdığını belirterek, “2014 yılında 1.670 adet satmıştık. Yaklaşık yüzde 15’lik bir pazar payımız var. 2016 yılı hedefimiz ise segmentinde yüzde 30 civarında pay alarak, 5 bin adetlere çıkarmak ve pick-up segmentinde lider olmak. Hilux, zaten 16 milyondan fazla satış rakamıyla dünyada da en çok satan pick-up” dedi.

Hilux’ın Toyota içinde de önemli bir yere sahip olduğunu vurgulayan Bozkurt, “Corolla’dan sonra en çok satan modelimiz. Artık Hilux’ı yine lider pozisyonuna ulaştırmak için bütün imkanlara sahibiz. Aracın üzerinde Land Cruiser’dan esinlenmiş, hatta direk alınmış özellikler Hilux’ta da var. Tüm bunlar Hilux’ın hem şehirli hem de iş aracı dediğimiz özelliklerin tek araçta toplanmasına sebep oldu. Hilux ile dünyanın her şartlarında gündüz işinizi yapabilir, seyahat edebilirsiniz. Ama gece olunca da yaşadığınız şehrin en lüks restoranlarına bir 4×4 kullanıcısı olarak smokininizi giyip gidebilirsiniz. Zaten Hilux’ın en üst donanım seviyesinin ismi de bu özelliğinden dolayı Hi-Cruiser” diye konuştu. 

İlk kez 1968 yılında satışa sunulan Hilux global pick-up pazarında 16 milyondan daha fazla satış adetlerine ulaşarak her geçen gün başarısını katladı. Hilux, Avrupa pazarında yüzde 23,5’lük pay ile en çok satan pick-up unvanını da elinde bulunduruyor.

CESUR TASARIM

Yeni Toyota Hilux, teknolojik özelliklerinin yanı sıra tasarım konusunda da büyük bir gelişim kaydetti. Önceki jenerasyona göre 70 mm daha uzun (5,330 mm), 20 mm daha geniş (1,855 mm) ve 35 mm daha alçak (1,815 mm) olan Yeni Hilux, her neslinde olduğu gibi yine eşsiz bir tasarıma sahip. Her noktada pratikliği artırılan yeni Hilux daha fazla taşıma kapasitesiyle de dikkat çekiyor. 

Toyota’nın “Keen Look- Keskin Bakış” tasarım dilini yansıtan ızgara ve farlar, güçlü bir görünüme sahip sis farlarını barındıran tampon ve ‘Under Priority- Öncelikli” tasarım felsefesiyle oluşturulan alt ızgara, Yeni Hilux’a şık ve güçlü bir görünüm kazandırdı. Profilde yer alan çizgiler güçlü duruşunu desteklerken, hem önde hem de arkadaki tamponlar araca daha iyi off-road yetenekleri kazandıracak şekilde tasarlandı. Yeni Hilux’ın akıcı dış tasarımı, yeni çelik arka tampon ve stop grubuyla tamamlanıyor. 

Hilux’da beş popüler baz rengin yanı sıra üç yeni dikkat çeken renk de sunuluyor: Metalik Turuncu, Lav Kırmızı ve Şimşek Mavi.

SOFİSTİKE VE YENİLİKÇİ BİR KABİN 

Yeni Hilux tamamen yenilenen kabininde bir SUV’un donanım seviyesini ve kalitesini sunuyor. Orta konsolda, 7 inç’lik tablet tarzı dokunmatik multimedya ekran yer alıyor. Premium seviyesinde kolayca kullanılabilen bu dokunmatik ekran, daha rahat kullanım için ön koltuklara daha yakın olacak şekilde konumlandırıldı.

Sürücünün önünde yer alan yeni hız ve devir saati göstergelerinin ortasında ise renkli 4.2 inç’lik TFT çok fonksiyonlu bir ekran bulunuyor. Direksiyondan da kolayca yönetilebilen bu ekran, en gerekli sürüş bilgilerini sürücüye yansıtıyor. Yeni teleskopik ayarlı direksiyon kolonu ise her sürücünün ideal sürüş pozisyonunu yakalamasını sağlıyor. 

Yeni kabin tasarımı, bir otomobil rahatlığı getirirken, baş ve diz mesafesi artırılan Hilux’ın arka koltukları da daha konforlu olacak şekilde geliştirildi. 

YENİ MOTOR SEÇENEKLERİ ile PERFORMANSLI BİR SÜRÜŞ

Tasarımı ve teknolojisiyle sınıfında çıtayı yükseltmeyi başaran Yeni Toyota Hilux, motor seçenekleriyle de iddiasını artırıyor. Yeni Hilux, iki motor seçeneği ile satışa sunuluyor. Yeni 2.4 D-4D dizel motor 150 bg güç/400 Nm tork üretirken,  2.8 D-4D dizel motor ise 177 bg güç/450 Nm tork güç üretiyor. Yerini aldıkları daha büyük güç ünitelerine göre yakıt verimliliği yüzde 9 oranında artırılan motorlarla donatılan Yeni Hilux, dört çeker sürüş özelliğine sahip 2.4 D-4D motorunun 7.3 lt/ 100 km tüketim ortalamasıyla ne kadar verimli olduğunu da kanıtlıyor. 2.4 D-4D motora sahip Hilux, 6 ileri manuel şanzıman ile sunulurken, yeni 2.8 D-4D ise dört tekerlekten çekiş ve yeni 6 ileri Süper ECT (Elektronik kontrollü şanzıman) otomatik vites kutusuyla donatıldı. 

Ayrıca tüm Hilux modellerinde, ECO ve POWER olmak üzere iki farklı sürüş modunda tercih yapılabiliyor. 

DAHA SAĞLAM BİR ŞASİ VE GÖVDE

Yeni Toyota Hilux, yüzde 20 oranında artırılmış burulma direncine sahip şasi yapısıyla daha iyi yol tutuş, sürüş konforu ve çarpışma güvenliği sağlıyor. Süspansiyon bağlantı parçalarının güçlendirilmesiyle beraber, çekme kapasitesi 3.2 tona çıkarılarak önemli bir iyileştirme yapıldı. 

SUV KONFORU VE ÜST SEVİYEDE GÜVENLİK

Sekizinci nesil Toyota Hilux geliştirilen süspansiyon sistemiyle birlikte SUV tarzı sürüş konforu ve yol tutuş dengesi getiriyor. Bir dizi yeni fren kontrol sistemleri sayesinde Yeni Hilux’ın off-road yetenekleri Land Cruiser seviyelerine çıkıyor. Sürüş konforu ve off-road yeteneklerinin yanı sıra Yeni Toyota Hilux üst düzey güvenlik özelliklerini de sınıfına getiriyor. Yeni, daha güçlü şasi yapısı ile önceki jenerasyona göre enerji absorbe etme özelliği yüzde 15 oranında artan Yeni Hilux’ın ve sürücü ile yolcu koruma performansı da artış gösterdi. 

7 YORUMLAR

  1. aklıllara zarar koşullarda zorlu testlere tabi tutulup bana mısın demeyen hurda toyota hilux bbc belgeseline konu olmuştur. ( bakınız: google: toyota hilux top gear) böyle sağlamlığa ve sorunsuzluğa şapka çıkarılır.

  2. ww amarok’un nefesi toyota hilux ile yarışmaya yetmez. yetiyorsa bbc belgeselinde toyota hilux’e yapılanlar ww amarok’a da yapılsın da görelim. hodri meydan.

  3. Sen istediğin kadar sağlam araba yap, servislerde müşterinin arabasına kaza yapıp ardından bildiğin yere dersen bunun hiç bir anlamı kalmaz. Başıma gelenleri anlatsam inanamazsınız. Toyota’ya sorunlarını bildirmekle geçer ömrün…

  4. İlk pikap ya da kamyonetlerin öyküsü 1910’lara kadar dayanıyor. Amerika’da doğan ve temel görevi yük taşımak olan pikaplar yani kamyonetler 4×4 aktarma çift kabin veya farklı boylardaki şasileriyle özellikle savaş dönemlerinde hızlı gelişmeler gösterdi. Her gelişme beraberinde yeni bir teknoloji getirdi ve pikaplar artık yük taşıma özelliğine ek olarak konfor özellikleriyle de tanıştı. Bu gelişmelerle Amerika ile Japonya arasında kıyasıya bir rekabet başladı. Amerika’da Chevrolet ile Ford ipi göğüslerken Japonya’da Toyota liderdi. Zaten Hilux dünya genelinde 1968’den itibaren toplam 16 milyonluk üretim rakamlarına ulaşarak Corolla’dan sonra Toyota’nın en çok satılan modeli oldu. Sekizinci nesli tanıtılan ve tamamen yenilenen Hilux sağlamlık ve uzun ömürlü olma özelliklerini de korumaya devam ederek bu sefer çok farklı bir model olarak karşımıza çıktı. Hilux zaten 16 milyondan fazla satış rakamıyla dünyada da en çok satan pikap ünvanını elinde bulunduruyor.

  5. PSA yaklaşık 1 ay önce “Push to Pass” büyüme planını açıkladığında 1 tonluk pikap dahil bir dizi yeni model planladığının da sinyalini vermişti. Bu noktada pikap model için Toyota Hilux’un temel alınacağı söylentileri yayılmıştı. Son açıklamayla birlikte tahminler doğru çıktı. Bir şirket yetkilisi yeni pikap modelin Hilux temel alınarak geliştirileceğini onayladı. Peugeot ve Citroën için mevcut bir modelin donanımını almak pikap modeli sıfırdan geliştirmekten daha mantıklı. Zira, yeni modelin geliştirme maliyetini karşılaması zor görünüyor. Pikap modelin ne zaman piysaya çıkacağı ve hangi piyasalarda satılacağı henüz belli değil. Pikapın Peugeot mu yoksa Citroën logosuyla mı çıkacağı da bilinmiyor ancak yakın gelecekte bu detayların ortaya çıkması bekleniyor. Hilux temelli kamyonet firmanın planladığı yeni modellerden birisi olacak. 5 yıllık büyüme planının bir parçası olarak, PSA 26 binek otomobil ve sekiz hafif ticari araç modeli çıkartacak. Stratejinin arkasındaki amaç her bölge için marka başına yılda bir yeni model çıkartmak. Bu yeni modeller grubun üç markasının (Peugeot, Citroën, DS) modellerinin birbirinden farklılaşmasını da sağlayacak. Odak noktası ise alternatif güç kaynakları kullanan modeller olacak. En az 7 tak-çalıştır hibrit ve dört tamamen elektrikli modelin 2021 sonuna kadar çıkması planlanıyor.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here