Yağmurlu Havada Araba Kullanma Rehberi

0
402
yağmurlu havada araba kullanmak

Araba kullanmak oldukça dikkat ve tedbir gerektirir. Ancak bazı durumlar vardır ki bizim elimizde olmayan sebeplerden dolayı tehlike oluşturabilir. Bu durumlardan biri de hava koşulları. Hava koşulları, araba sürme tekniklerinizi doğrudan etkileyebilir. Öncelikle kar, yolda buzlanma gibi durumlar aracın hakimiyeti konusunda akıllara ilk gelen olumsuz hava koşulları olabilir. Ancak yağmurlu havada araba kullanmak da dikkat edilmesi gereken hava durumlarından biridir.

İlk olarak belirtmemiz gereken yağmur yeni başladığında ve zemin henüz tamamen ıslak değilken, yolun daha tehlikeli olabileceğidir. Yağmurun ilk damlalarıyla beraber oluşan yağ ve toz karışımı asfaltı kaygan ve tutunma gücü az, çok tehlikeli bir yüzeye dönüştürür. Bu konularda eskilerin bir sözü vardır. ‘Yerler yağ gibi kaygan dikkat et.’ Peki, yağmurlu havada araba nasıl kullanılır? Sizler için yağmurlu havada araba kullanmak hakkında 10 öneri hazırladık.

yağmurlu havada araba kullanmak

1.Hızınızı Düşürmelisiniz

Yağmur, yol görüşünü ciddi anlamda düşüren bir etkendir. Olumsuz bir durumla karşılaşma ihtimalini göz önünde bulundurarak sürüş hızınızı azaltmalısınız. Ayrıca her daim sileceklerinizi kontrol etmek ve ihtiyaç varsa gerekli bakımı yaptırmak da oldukça önemli. Ne de olsa yağmurun ne zaman geleceği belli olmaz!

2.Diğer Araçlarla Takip Mesafenizi Artırmalısınız

Yağmurlu havada araba kullanmak deyince ilk dikkat edilmesi gereken, hızını düşürüp takip mesafesini artırmaktır. Islak bir yolda seyrederken arabanın tehlikesiz bir şekilde yol alması için daha fazla mesafeye ihtiyacı vardır. Sizlerde yağmur yağdığında, önünüzdeki araç ile takip mesafenizi iki katına çıkarmalısınız.

3. Fren Yapmaktan Kaçının

Yağmurla birlikte yollar kaygan bir hale gelmektedir. Bu nedenle fren mesafesi, sandığınızdan daha uzun olabilir. Bu yüzden ani hareketlerden kaçınmalı, bu doğrultuda sürüş gerçekleştirmeli ve durmanız gereken durumda, hızınızı kademeli olarak düşürmeniz gerekmektedir.

yağmurlu havada araba kullanmak

4.Camları Temiz ve Buğusuz Tutmaya Özen Gösterin

Yağmurlu havalarda arabanın camları buğulanır. Bu durumda görüş mesafesini olumsuz bir şekilde etkiler. Peki bunun için ne yapmalısınız ? Buğulanmayı önlemek ve camları sisten arındırmak için silecekleri uygun bir hızla çalıştırmak gerekir. Aynı zamanda da klima veya havalandırma sistemlerini de devreye sokmak gerekmektedir. Bunlara ek olarak yağmur suyunun hızlı bir şekilde camdan kaymasını sağlayan spreylerden de faydalanabilirsiniz.

5. Sakin ve Güvenli Sürüş Yapın

Hava koşulları ne olursa olsun araç kullanırken sakin olmak önemlidir. Sinir ve stres gibi durumlar sizleri ve dolayısıyla da sürüşünüzü etkileyebilir. Ve sizi olumsuz durumların içerisine çekebilir. Özellikle karlı ve yağmurlu havalarda bu konuya özellikle dikkat etmek gerekmektedir. Frenlerin yanı sıra yüksek hız ve sürüş değişikliklerinden kaçınmak en iyisi olacaktır.

6. Lastiklerin Suda Kayma Durumuna Karşı Tedbirli Davranın

Arabanın suda kayması, genellikle bir su birikintisi veya su havuzundan geçerken gerçekleşir. Bu durum sonucunda da sürücü araç üzerindeki hakimiyetini kaybedebilir. Peki böyle bir durumda ne yapmalısınız ? Hızınızı azaltmalı, asla fren yapmamalı ve direksiyonu sağlam bir şekilde tutmalısınız. Eğer bunları yaparsanız suda kayma etkisinin üstesinden gelebilirsiniz. Burada ek olarak belirtmek istediğimiz bir diğer şey ise kış aylarında kış lastikleri olmadan yola çıkmamanız gerektiği. Kış lastikleri buzlanma gibi durumlarda sağlıklı bir yol tutuşu sağlayarak güvenli bir sürüş gerçekleştirmenize yardımcı olur.

yağmur

7. Kısa Farları Etkinleştirin

Yağmurlu havada araba kullanmak ipuçlarının 7.sırasında ise kısa farlar yer alıyor. Eğer kısa farlarınızı etkinleştirirseniz, hem görmeniz hem de diğer araçlar tarafından görülmeniz kolaylaşacaktır.

8. Yoldaki Çizgilerin ve İşaretlerin Üzerinde Gitmekten Kaçının

Nem ile beraber yollardaki sarı, beyaz gibi renklerde olan şerit belirleyici boyamalar üzerinde seyrederken aracınız yola tutunma gücünü kaybedebilir. Bu nedenle bu çizgilerin üzerinden gitmemeye özen göstermeniz önemlidir.

9. Önünüzdeki Aracı Güvenli Bir Şekilde Takip Edin

Araç ile seyrederken lastikler geçtikleri yolu kuruturlar. Bu sebep ile de eğer önde giden aracı takip ederseniz daha kuru bir yolda sürüş yapabilirsiniz.

10. Lastikleri, Frenleri ve Amortisörleri İyi Muhafaza Edin

Yağmurlu havada araba kullanmak yazımızın son maddesinde aracınızdaki bazı sistemleri iyi muhafaza etmeniz gerektiği yer alıyor. Bu sistemler; lastikler, fren ve amortisörler. Bu nedenle aracınızın muayenesi ve bakımını düzenli olarak yaptırmanız oldukça önemlidir. Muayene ve bakım, aracınızda var olan ya da oluşabilecek sorunları önceden keşfetmenizi ve gerekli önlemleri almanızı sağlar.

Araçlarda kış hazırlığı yazımızı okumak için tıklayın

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here