Son yıllarda elektrikli araç satışlarında yaşanan ivme beklenenin üzerinde. Fakat çevreci elektrikli araçlardan birini satın almak isteyen kullanıcıların aklına “elektrikli aracımı kaç liraya şarj edebileceğim” sorusu takılıyor. Aslında birçok elektrikli araç üreticisi, araçla birlikte ev tipi şarj istasyonu kurulumu da hediye ediyor. Elektrikli aracı kaç liraya şarj edebilirim? sorusuna yanıt arayanlar için biz de bu konuyu ele aldık. Uzun vadede hem doğayı hem de cebinizi koruyan elektrikli araçların şarj maliyetini birlikte inceleyelim.

Elektrikli Araç Modeline Göre Değişiklik Gösterebilir!

Tüm elektrikli araç bataryaları aynı olmadığı gibi araçların batarya kapasiteleri de farklılık gösterebiliyor. Aracın bataryası ne kadar büyükse o kadar çok elektrik depolayabiliyor ve şarj etme maliyeti de bununla doğru oranda artıyor. Sonuç olarak bataryayı şarj etmek için harcanan zaman ve maliyet araçtan araca farklılık gösterebiliyor.

Elektrikli Araçların Şarj Fiyatları  

Elektrikli Araçlar İçin Şarj Kapasitesini Kaybetmeyen Batarya

Trugo Şarj Tarifeleri

180 kWs 7.9 TL/kWh
300 kWs 7.9 TL/kWh
İşgal Bedeli 0.5 TL/kWh

ZES Şarj Tarifeleri

AC Tip 2 Soketler 5,99 TL/kWh
60 kW DC CCS 6,99 TL/kWh
120 ve 180 kW DC CCS, CHAdeMO 7,49 TL/kWh

Eşarj Şarj Tarifeleri

22 kVA’a kadar Tüm AC Soketler 6.18 TL/kWh
60 kW’a kadar Tüm DC Soketler 7.32 TL/kWh
Diğer Tüm DC Soketler 7.79 TL/kWh

Voltrun Şarj Tarifeleri

AC20 (Konut Özel) 4,83 TL/kWh
AC22 6,45 TL/kWh
DC180 8,75 TL/kWh

 

Eğer aracınızın elektrik maliyetini kolayca hesaplamak istiyorsanız bunun yolu oldukça basit. İlk olarak aracın sahip olduğu bataryanın boyutunu (kWh) bilmelisiniz. Sonrasında batarya boyutu ile elektrikli şarj istasyonlarından tedarik ettiğiniz elektriğin maliyetini (TL/kWh) çarpabilirsiniz. Bu formülle, aracınızın bataryasının kaç TL’ye dolacağını kendiniz hesaplayabilirsiniz.

elektrikli araç şarj istasyonu

Elektrikli araçlarınızı, altyapı mümkün olduğu takdirde, ev tipi şarjlar ile şarj etmek mümkün. Bu bağlamda şebekeden gelen elektrik sebebiyle fiyatlar değişiklik gösterebiliyor. Sonuç olarak evinizden elektrikli aracınızı çok daha uygun fiyata şarj etmeniz mümkün hale geliyor. Bu sayede geleneksel motorlu araçların yakıt fiyatlarına kıyasla uçurum giderek artıyor.

Elektrikli Araç Şarj Soket Çeşitleri Nelerdir?

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here