Elektrikli Araçların Şarj Maliyeti Ne Kadar?

0
1511
şarj istasyonu

Son yıllarda elektrikli araç satışlarında beklenenin çok üstünde satış ivmesi yakalanıyor. Bununla birlikte daha ucuz yakıtlı ve çevreci elektrikli araç satın almak isteyen müşterilerin aklını elektrikli aracımı kaç liraya şarj edebilirim sorusu kurcalıyor. Ayrıca birçok elektrikli araç üreticisi, araçla birlikte EV tipi şarj istasyonu kurulumu hediye ediyor. Hatta geçtiğimiz günlerde Türkiye’de bunun için 20 milyon TL’lik bir yatırım planı bile açıklandı. Peki elektrikli aracı kaç liraya şarj edebilirim? Uzun vadede para kazandıran elektrikli araçların şarj maliyetini birlikte inceleyelim.

Yeni yıla girmemizle birlikte elektriğe zam üzerine zam geldi. Bunun üzerine bir çok kişi elektrikli şarj istasyonları artık eskisi kadar avantajlı değil gibi yorumlarda bulundu. Fakat aynı zamanda petrol, Ukrayna-Rusya savaşından dolayı son 6 yılın zirve fiyatlarını yaşıyor. Bu yüzden evet, elektrikli araçlarla yol gitmek hala benzinden daha avantajlı gözüküyor.

Elektrikli Araç Modeline Göre Değişiklik Gösterebilir!

Tüm elektrikli araç bataryaları aynı olmamakla birlikte aracınızın batarya kapasiteleri de farklılık gösterebiliyor. Aracın bataryası ne kadar büyük ise o kadar çok elektrik depolar ve şarj etme maliyeti de doğru oranda artar. Sonuç olarak bataryayı şarj etmek için zaman ve maliyet, araçtan araca farklılık gösterir.

2022 Elektrikli Şarj İstasyonu Ücretleri

elektrikli araç

AC Tip 2 Soketler İçin;

Ortalama Güç Fiyat
7.4 kW’a kadar 0.55 TL/dk.
7.4 kW-11 kW arası 0.85 TL/dk.
11 kW ve üzeri 1.15 TL/dk.

DC, CCS ve CHAdeMO Soketler İçin;

Ortalama Güç Fiyat
50 kW’a kadar 3.9 TL/dk.
50 kW-90 kW arası 5.3 TL/dk.
90 kW ve üzeri 7.9 TL/dk.

Elektrikli şarj tarifelerini incelediğimizde geçen yıla kıyasla ortalama %120 artış görünüyor. Örneğin geçen yıl 50kW-90 kW arası Tesla Model 3 aracınızı %80 şarj edebilmeniz için 72 TL ödemeniz gerekirken 30 dakikalık şarj için ortalama 170 TL ödemeniz gerekiyor. Fakat 579 km menzile sahip bir elektrikli araç için hala çok uygun fiyatlar sunuyor.

elektrikli araç şarj istasyonu

Elektrikli araçlarınızı altyapı mümkün olduğu takdirde ev tipi şarjlar ile şarj etmek mümkün. Bu bağlamda şebekeden gelen elektriğin fiyatı ile fiyatlar değişiklik gösterebiliyor. Sonuç olarak evinizden elektrikli aracınızı çok daha uygun fiyata şarj etmeniz mümkün hale geliyor. Bu sayede geleneksel motorlu araçlar ile kıyasla uçurum giderek artıyor.

Elektrikli Araç Şarj Soket Çeşitleri Nelerdir?

İstanbul’daki Elektrikli Araç Şarj İstasyonları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here