Sürüş Esnasında Akü Şarj Lambası Neden Yanar?

0
13026
akü şarj lambası

Otomobiller birçok kişinin günlük  olarak kullandığı ulaşım araçlarıdır. Otomobiller komplike yapısıyla birçok sistemden oluşmuştur. Bu sistemlerin düzgün çalışıp çalışmadığının bilgisi, gösterge panelinde sürücüye bildirilir. Gösterge panelindeki hararet lambası, motorun sıcak olduğu bilgisiniz verir. Yağ lambası, yağ devrinde problem olduğunu belirtir. Akü lambası ise aracın şarj sisteminde sorun olduğunu ve şarj etmediğini gösterir. Bu yazımızda sizlere
; sürüş esnasında akü şarj lambası neden yanar? Sorusunun cevabını vereceğiz.

Akü Şarj Lambası Neden Yanar?

Sürüş sırasında arabadaki pil ışığının yanmasına neden olabilecek çeşitli etkenler vardır. Sorunu teşhis etmenize yardımcı olacak en önemli bazı nedenler aşağıdadır. Bazen bu nedenlerden birden fazlasını yaşayabilirsiniz, ancak bu liste size aracınızda nelere bakmanız gerektiği konusunda kabaca bir fikir verecektir.

akü şarj lambası

# 1 – Akü Başlarında Korozyon

Akü kablolarının direklerde buluştuğu yerde beyazımsı kabuklu veya tozlu bir madde fark ederseniz, korozyon var demektir. Düzeltmek kolaydır. Akü kablolarını çıkarın ve ardından bir diş fırçası kullanarak direkleri ve uçları temizlemek için karbonat ve su karışımı kullanın.

Alternatif olarak, korozyonu gidermek için bir akü kutup başı temizleme fırçası veya tel fırça kullanabilirsiniz.

# 2 – Gevşek Araç Akü Kablosu

Aşınmış bir akü terminalinin eksik bir şarj bağlantısına neden olması gibi, yeterince sıkı bağlanmamış bir akü kablosu, sürüş sırasında akü ışığının yanmasına neden olabilir. Genellikle bu, yoldaki bir tümseğe çarptıktan hemen sonra veya yeni bir pil taktıktan sonra olur.

Sabitlemek için, akü kablosu terminalinin akü direğine olabildiğince aşağı oturduğundan emin olun ve ardından bir anahtar alın ve kutup başlarını sıkın. Ayrıca bir miktar korozyon fark ederseniz, sıkmadan önce temizlediğinizden emin olun.

Aracınızın aküsü ömrünü doldurduysa; gösterge panelinde akü şarj lambası yanabilir. Bu çok normal bir durumdur. Akünüzü ölçtürüp durumunu görebilirsiniz.

# 4 – Kötü Alternatör

Alternatörler tipik olarak bir araçta yaklaşık 5 ila 7 yıl dayanır. Bildiğiniz gibi alternatör, siz aracı sürerken aküyü tam şarjlı tutmaktan sorumludur. Ancak kötü bir alternatörünüz varsa , aküyü şarjlı tutamayacaktır.

Bu, şarjda bir tutarsızlık olduğunda araç akü ışığının yanmasına neden olacaktır. Alternatör tamamen öldüğünde, bataryada kalan güç birkaç dakika içinde tükenecektir. Arızalı bir alternatörünüz varsa, onu değiştirmeniz veya yeniden revize ettirmeniz gerekecektir.

Alternatör kayışı, krank milini ve alternatörü birbirine bağlayan şeydir. Kötü, gevşek veya yırtılmış bir alternatör kayışınız varsa, alternatörünüz düzgün çalışmayacaktır.

Sonuç olarak, arabanızın aküsü, aracınızın elektrikli bileşenlerine güç sağlamak için gereken şarjı almayacaktır. Yani, arabanızın akü ışığı bundan dolayı yanacaktır.

Alternatör kayışını yenisiyle değiştirmek tek seçenektir.

# 6 – Hatalı Zemin Kayışı

Aracınızın topraklama kablosu, araç akünüzün eksi kutbuna bağlanır. Negatif akü kablosu aşırı derecede hasar görürse veya yıpranırsa, aracınızın elektrikli bileşenlerine giden güç akışını etkileyecektir.

Ayrıca, kötü topraklama kablosu , sürüş sırasında pil ışığının yanmasına neden olabilir. Topraklama kablosunda herhangi bir hasar görürseniz, onu değiştirmeniz gerekecektir.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here