Hepimiz de biliyoruz ki araçların çalışması için birçok parça bir araya gelmiştir. Gerek yürüyen ,gerek kabin kısmı ,gerekte motor bölümünde bir çok parça/malzeme kullanılmıştır. İşte bunlardan bir tanesi de ‘ piston ‘dur.

Piston Nedir?

Piston, silindir içinde bulunan disk şeklinde bir parçadır. Bu parçanın üretim alanı 7/1000 olup, yakıt genellikle mekanik enerjiye dönüştürülür. İşi, motordan ve yakıt pompasından dışarıya doğru uzanan piston çubuklarına bağlıdır. Tüm motorlu araçlarda ve yakıt tüketen araçlarda kullanılan pistonlar, dizel, benzin ve LPG’yi mekanik enerjiye dönüştürür.

Yapısı

piston

Pistonun etrafında metal bir halka (segman) vardır. Bu halkalar, pistonun silindire oturmasını sağlar ve hazneye gaz sızıntısı ve yağın girmesini önler. Pistonun yanma gazı içerisindeki hareketi şu şekildedir: Pistonun üst kısmında, motorun üst kısmında yanma odası boşluğu bulunmaktadır. Bu bölgedeki bujiler temiz hava ve yakıtı tutuşturur. Ateşlendiğinde patlayan yakıt da pistonu hareket ettirecektir.

Ne İşe Yarar?

Motordaki hava ve yakıt karışımı, krank milini ve volanı döndürmek için ateşlenir. Ancak bu enerji yalnızca yanma enerjisi olarak görünür. Bu enerjiyi mekanik enerjiye dönüştürmek için bir motor pistonu kullanılır. Volan, pistonu krank mili boyunca yukarı ve aşağı hareket ettirmeye başlar. Bu itişi mekanik enerjiye dönüştürmeye başlar.

Piston ayrıca bir filtre görevi görür. Suyu yukarı taşımak için yüksek basınç ve itici güce ihtiyaç duyar. Bu parça  ayrıca yakıt-hava karışımını sıkıştırarak ve basınç uygulayarak bu kombinasyondan mekanik enerji üretir. Bu şekilde araç harekete geçmeye hazırdır.

piston

O Meşhur ‘Piston Aşağı’ Sözünün Anlamı Nedir?

Bu, motorun ihmal edildiğini gösterir. Piston aracın altından çıkabilir, pistonun biyel kolu gibi parçalar fırlayabilir, krank mili bükülebilir ve motor hiç çalışmayabilir.

Eğer siz de araba kullanıyorsanız aracınız tüm bakımlarını, arıza durumda onları gidermeye yönelik tamiratlar yapmanızda fayda var. İhmal etmeyiniz.

Aracınızın Motorunu Öldüren Davranışlar Yazımıza Ulaşmak için Tıklayınız 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here