Nedenine bağlı olarak aracınızın Egzozdan Su Damlaması normal olabilir. Yakıt yanma sonucu oluşan egzoz borunuzdaki su buharının varlığı nedeniyle arada bir bunu yaşamanıza neden olur. Ne olursa olsun bu gerçeği göz ardı etmeden muhtemel sorunların arkasını kovalayarak aracınızda bir sorun olup olmadığından emin olmalısınız. Küçük problemlerin olduğunu düşünüp Egzozdan Su Damlaması perde arkasını araştırmazsanız aracınızda büyük sorunların önüne geçebilirsiniz.

Egzozdan Su Damlaması

Eğer araştırmak için yeterli bir bilgi birikimine sahip değilseniz size en yakın ve güvenilir olduğunu düşündüğünüz tamirhaneler ile görüşebilirsiniz.

Aracınızın egzozu, yanma odasında ki yakıt yanmasından oluşan gazları ve diğer yan ürünleri kaldırmaktan sorumludur. Bu nedenle, aracınızın motorunu kapattığınızda, su buharı oluşur ve bir sıvıya dönüşür, bu da egzozdan çıkar.

Bu sıvıyı uzun bir süre için egzozda kalıcı olarak fark ederseniz endişe duymak zorunda kalabilirsiniz. Bu nedenle, aracınızın başına egzozdan su akması durumu gelirse bu işaretleri göz ardı etmemelisiniz. Muhtemelen büyük bir sorun yoktur ancak tedbir almaktan geri durmamakta yarar var.

 Egzozdan Su Damlaması Nedenleri Nelerdir?

Bazı sürücüler normal şartlar altında araçlarının Egzozdan Su Damlaması gerçeğinin farkında değiller, bu yüzden bunun olduğunu gördüklerinde endişe duyuyorlar. Çoğu durumda bu durum birazdan bahsedeceğimiz nedenler ile olabilir. Egzozdan Su Damlaması aracınızda bir hata olduğu anlamına gelmez. Yani sakinleşebilirsiniz. Muhtemelen önemli bir şey değildir.

Eğer daha iyi hissetmenizi sağlıyorsa, uygun bir kontrol için tamircinin dükkanına götürebilirsiniz, ya da aracınızın hatalı olup olmadığını kendiniz öğrenmek için aşağıda listelenen olası nedenlere dikkat edebilirsiniz:

Motorda Su Yoğuşması

Su yoğuşması aracınızın egzozundan akan suyun başlıca nedenleri arasındadır. Aracınızı sürmek için aracınızın motorunu çalıştırdığınızda, sürüş yaparken hemen yanma gerçekleşir ve bu su ve buhar karışımı üretir. Sürüş sırasında, sadece aracınızın egzozundan çıkan buharı (duman) görebilirsiniz, ancak aracınızı park ettiğinizde buhar suya yoğunlaşır ve bu da aracınızın egzozundan dışarı akar.
Bu fark edildiğinde, tamamen normal bir durum olduğunu bilmelisiniz ve endişelenmenize gerek yok.

Motordan gelen ısı

Soğuk bir ortamda kalan kişiler, araçlarının egzozundan gelen suyun ılıman bir bölgede yaşayan diğer kişilere göre daha sık geldiğini fark edebilirler. Bunun nedeni aracınızın motorunun verimli çalışması için yüksek sıcaklığı koruması gerekir. Aracınızın motorunu tutuşturduğunuzda, motor sisteminizdeki bileşenlerin çoğu ortamın sıcaklığından dolayı daha fazla ısı üretir.
Bu nedenle, park halindeyken aracınızın Egzozdan Su Damlaması fark ederseniz, bu büyük olasılıkla motorun ısısı ve çevreden gelen soğuk hava sonucu durmaktadır.

Hasarlı Piston

Aracınızın Egzozdan Su Damlaması hem de duman çıktığını fark ettiğinizde, bunun nedeni büyük ölçüde hatalı bir piston olabilir. Aracınızda bu tür bir hata bulunması hiç de iyi değildir. Bulmak zordur, bu yüzden bu sorunu gidermek için en kısa sürede mekanik ustasına aracınızı göstermeniz gerekir. Hatta egzoz dumanı eşliğinde farklı bir koku da yaşayabilirsiniz.

Bunu fark ettikten sonra, aracınızı güvenli bir alana park etmek daha iyidir. Mümkünse arabayı tamircinin dükkanına götürün. Hatalı piston halkaları da aracınızın egzoz duman ve suyun aşırı kaçışına neden olabilir.
Bu sorun göz ardı edilirse, motor sisteminizin diğer hayati bileşenlerine zarar vererek aracınızın motor performansını önemli ölçüde düşürebilir.

Üflemeli Kafa Contası

Egzozdan Su Damlaması

Dürüst olmak gerekirse, asla göz ardı edilmemesi gereken başka bir hata varsa, o da şişmiş bir baş contadır. Baş conta hatalı ise, egzozdan beyaz duman çıktığını fark edeceksiniz. Bu arıza aynı zamanda aracınızın motor sisteminde aşırı ısınma sorunlarına yol açabilir ve soğutucu sızıntısına neden olabilir. Hemen hatalı bir baş conta işaretleri fark edin ve aracınızın motor sisteminin diğer bileşenlerini korumak için hemen hareket edin.
Aracınız aşırı ısınma sorunları nedeniyle daha fazla soruna neden olabilir, bu da aracınızın artık çalışamayacağı bir noktaya kadar ciddi hasar verebilir.

Katalitik Konvertör

Bu, aracınızdan çıkan suyun normal bir nedenidir. Katalitik konvertör, aracınızın egzozundan çıkmadan önce buhar miktarını azaltır. Bu bileşen, dumanın serbest bırakılması yoluyla aracınızın neden olduğu hava kirliliğinin zararlı etkisini azaltarak aracınızı çevre dostu hale getirir. Gaz egzozdan kaçarak su buharına yoğunlaşır.

Katalitik konvertör, oluşan zararlı gazın sıvı veya gaz halinde zararsız bir maddeye dönüştürülmesine yardımcı olur. Aracınızın egzozundan çıkan su, katalitik konvertörünüzün mükemmel çalıştığını belirtebilir. Yani, bunun neden olduğunu öğrendiğinde, paniğe kapılmanıza gerek yok.

Sel

Aracınız bir selin içinden geçtiğinde, suyun aracınızın egzozundan nüfuz etme olasılığı yüksektir; bu, aracınızın motorunun aniden kapanmasını sağlayabilir. Sel geçtikten sonra, egzozdan su geldiğini fark edebilirsiniz ama birkaç dakika sonra, su tamamen dışarı drenaj gerekir. Bu durum motor performansını etkileyebileceğinden araçlarınızı sel içinden geçmekten kaçının. Egzoz borusuna çok fazla su girmesine izin verirseniz, arabanız tekrar çalışma konusunda sorun yaşatabilir.

 İkinci El Otomobil İlanları

7 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here