Aracınıza Yanlış Yakıt Koyulursa Ne Yapmalısınız?

0
3958
Aracınıza Yanlış Yakıt Koyulursa

Bir sürücü olarak korkabileceğiniz pek çok şey var. Arızalardan arabanızdaki anahtarların kilitlenmesine kadar. Ancak arabanıza yanlış yakıt koymak şaşırtıcı derecede yaygın bir hatadır. Bu hatanın düşüncesiz ve utanç verisi olmasının yanı sıra, düzeltilmesi maliyetli olabilir. Milyonlarca sürücü her yıl yanlışlıkla arabalarını yanlış yakıt türüyle dolduruyor. Peki başınıza gelse ne yaparsınız? Ne yapacağınızı öğrenmek için “Aracınıza Yanlış Yakıt Koyulursa Ne Yapmalısınız?” adlı yazımızı okumaya devam edin.

Burada, aracınıza yanlış türde yakıt koyarsanız ne yapmanız gerektiğine dair tavsiyelerde bulunuyoruz ve hem benzinli hem de dizel araçlar için sonuçlarına bakıyoruz.

  • Dizel Arabada Benzin
  • Benzinli Arabada Dizel
  • Yanlış Türde Yakıt Kullanılırsa Yapılması Gerekenler
  • Yanlış Yakıt Kasko Sigortasını Kapsar mı?
  • Yanlış Yakıt Nasıl Önlenir
  • Dizel Arabada Benzin

Benzinin yüksek fiyatına sinirlenmek

Aracınıza Yanlış Yakıt Koyulursa Ne Yapmalısınız?

Benzin pompası nozulu çoğu arabanın dizel kapağına sığabileceğinden, dizel bir arabaya benzin koymak, benzinli bir arabaya dizel koymaktan çok daha yaygındır. Ne yazık ki, aynı zamanda en ciddi olanıdır, yakıtın sistemde dolaşım şansı varsa, dizel motorda ciddi hasara neden olabilir.

Dizel yakıt, motorlar için bir yağlayıcı görevi görürken, benzin bir çözücüdür ve dizel motorda dolaşırsa enjektörlere, yakıt hatlarına, filtrelere, pompalara ve depoya zarar verebilir ve hatta otomobilin tamamen yeni bir motora ihtiyaç duymasına neden olabilir.

dizel arabaya benzin koyarsam ne yapmalıyım

– Benzinli Arabada Dizel

Benzinli bir araca yanlışlıkla dizel koymak daha zordur çünkü dizel doldurma ağızlıkları çoğu benzin kapağından farklı bir şekle sahiptir, bu nedenle genellikle çoğu benzin pompası yakıt deposuna sığmaz. Buna rağmen, benzinli bir araca dizel koymak imkansız değildir.

Benzinli aracınıza yanlışlıkla dizel yakıt dolduran şanssız birkaç kişiden biriyseniz, kontağı açana kadar sorunlar başlamıyor. Dizel yakıt deposuna doğrudan zarar vermez, ancak yakıt sisteminde dolaşırsa ciddi hasara neden olabilir. Bu, özellikle doğrudan enjeksiyonlu (GDI) motorlar için geçerlidir.

– Yanlış Türde Yakıt Kullanılırsa Yapılması Gerekenler

Dizel bir araca benzin koyarsanız veya tam tersi olursa, motoru çalıştırmamak önemlidir. Bu, sorunu on kat daha da kötüleştirecek ve potansiyel olarak sizi büyük bir onarım faturasıyla karşı karşıya bırakacaktır. Yapılacak en iyi şey, yakıt görevlisine ne olduğunu anlatmak ve ardından arabanızı ön avluda, yolun dışında olduğu güvenli bir alana itmektir.

Arabanızı hareket ettirdikten sonra yardım için aramalısınız. Arıza sigortanız olmasa bile, ana arıza operatörlerinden birini arayabilirsiniz, onlar gelip size yardımcı olacaktır. Yetkililer yol kenarında yakıt deponuzu boşaltır, temizler ve temiz yakıtla doldururlar (daha fazla hasar verilmemişse).

Unutmayın! Arabanıza yanlış yakıt doldurduysanız, çalıştırmayın çünkü bu ciddi hasara neden olabilir.

dizel arabama benzin koyarsam ne yapmalıyım

– Yanlış Yakıt Kasko Sigortasını Kapsar mı?

Bir araca yanlış türde yakıt eklemek, herhangi bir sürücünün başına gelebilecek yaygın bir sorundur. Ancak bunun otomatik olarak araba sigorta poliçenize eklenmesini beklemeyin.

Sigortanız yanlış yakıt doldurmadan kaynaklanan hasarları karşılasa bile, muhtemelen temizleme ve boşaltma masraflarını karşılamayacaktır. Bu, ya tankın boşaltılması ve temizlenmesi için kendiniz ödeme yapmanız gerekeceği anlamına gelir ya da bu masrafları karşılamanın yanı sıra yapılan herhangi bir hasarı onarması gereken bağımsız bir yanlış yakıt doldurma politikası uygulamanız gerekir.

Alternatif olarak, yanlış yakıt doldurma durumunda size yardım etme maliyetini de içeren birinci sınıf bir yol yardımı paketine yatırım yapabilirsiniz. Bu seçeneğe giderseniz, kendiniz için ödeyebileceğiniz istisnaları kontrol etmek için küçük yazıları okuduğunuzdan emin olun.

– Yanlış Yakıt Nasıl Önlenir

Arabanıza yanlış yakıt doldurmak kulağa tam bir kabus gibi gelebilir, ancak kolayca önlenebilir. Ön sahada yanlış yakıt doldurmayı önlemeye yardımcı olacak birkaç ipucu:

Püskürtme uçlarının rengine güvenmeyin, çünkü bunlar özellikle denizaşırı sürüşlerde farklılık gösterebilir. Bunun yerine, yakıt doldurmadan önce daima pompayı dikkatlice okuyun.

Yeni bir araba, kiralık araba veya bir aile üyesinin arabasını sürerken, yakıt kapağına bir çıkartma ekleyebilirsiniz. Bu size ön sahada doğru nozulu seçmeniz için nazik bir hatırlatma sağlayacaktır.

Aceleniz varken veya stresliyken arabanızın deposunu doldurmayın, çünkü bu, hata yapma ve kazalara neden olma olasılığı en yüksek zamandır.

Yakıt pompasına odaklanın. Dikkat dağıtıcı şeyler aracınızı kolayca yanlış yakıt türüyle doldurmanıza neden olabilir.

Dizel kullananlar için. Doldurma kapağına küçük, ucuz cihazlar takılabilir, bu da yanlışlıkla bir benzin nozulu yerleştirmenizi önler.

Ayrıca;
2. El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here