Bosch araç filtresi

Araçlarda filtreler, motor ve diğer sistemlerin korunmasına yardımcı olur ve araçların sağlıklı çalışmasını sağlar. Sürüş sırasında ihtiyaç duyulan sıvıların ve gazların kalitesini korumak için tasarlanmıştır. Bunun yanı sıra arındırma işlevi de görür. Araç filtreleri, aracın içindeki havayı, yağı veya yakıtı temizleyerek sistemin verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

Filtre Çeşitleri Nelerdir?

Araçlarda genellikle üç tür filtre kullanılır: hava filtresi, yağ filtresi ve yakıt filtresi.

  • Hava filtresi, motorun düzgün çalışmasını sağlayan hava emiş sistemine zararlı toz, kum ve diğer partiküllerin girişini önler. Motorun verimli ve güçlü çalışmasını sağlar.
  • Yağ filtresi, motor yağlama sisteminin en önemli parçaları arasında yer alır. Motor yağının temiz kalmasını sağlayarak motorun ömrünü uzatır.
  • Yakıt filtresi, depodan emilen yakıt içerisindeki yabancı maddeleri ve pislikleri süzerek yakıtın temiz ve kaliteli bir şekilde motorun içine ulaşmasını sağlar.

Filtre Değişimi Neden Önemlidir?

Filtreler, zamanla tıkanabilir veya işlevsiz hale gelebilir. Bu nedenle, filtrelerin periyodik olarak değiştirilmesi veya temizlenmesi gerekmektedir. Hava filtresi bozulursa ya da tıkanırsa aracın çekiş gücü önemli ölçüde zayıflar. Dolayısıyla motor da zorlanmaya başlar. Durumun devam etmesi halinde motorda arıza oluşabilir ve yakıt tüketimini artırarak marş sorunlarını meydana getirebilir.

Yağ filtresi tıkanır veya bozulursa kirli yağ motorun içine dönerek motor parçalarının aşınmasına ve zarar görmesine neden olabilir. Kirli yağın motor parçaları üzerinde sürtünme yaratması nedeniyle araç yakıt tüketiminde artış yaşanabilir. Ayrıca bu yağın motorun içinde dolaşması, egzoz emisyonlarının artmasına sebep olabileceği için aracın çevresel etkisini artıracaktır.

Yakıt filtreleri 3 ya da 5 mikronluk hassasiyetle yakıtın temizlenmesini sağlayarak yakıt içindeki suyun ayrıştırılmasını sağlar. Bu bölümde yaşanan tıkanma; motorda güç kaybı, bazı motor bileşenlerinde korozyon, düşük ve kesintili yakıt beslenmesi gibi sebeplere yol açar. Bu sebeple de 4 yılda bir ya da 40 bin km’de bir değiştirilmesi önerilir.

Aracımın Filtresini Nerde Güvenle Değiştirebilirim?

Araç filtrelerinin yılda bir ya da 15.000 km’de bir değiştirilmesi gerekir. Aksi takdirde araç motoru ciddi zarar görebilir. Araç içinde temiz hava almak ve sağlıklı bir yolculuk gerçekleştirebilmek için Bosch Car Service Tüm bu filtrelerin bakımını ve değişimini büyük bir titizlikle gerçekleştirir.

Size En Yakın Bosch Car Service’i Bulmak İçin Tıklayın!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here