2007 Renault Symbol Makyaj Tazeledi

0
4941

2007 Renault Symbol İlk çıktığı dönemden itibaren özellikle 1.5 dCi 65 HP versiyonuyla filoların öncelikli tercihleri arasında yer alan Clio Symbol, son makyajla birlikte nüfus cüzdanında yer alan ismini de değiştirdi. Daha doğrusu ön ismi olan Clio’yu attı. Bu isimle zirveye çıkmış olsa da yepyeni ve daha teknolojik Clio III’ün de yollarda olmasının bir isim karmaşasına yol açabileceği düşüncesiyle Clio adını artık ailenin genç üyesi kullanacak.

2007 Renault Symbol

Dış görünüm olarak yeni 2007 Renault Symbol tek başına karşılaştığınızda muhtemelen gözünüze hiç farklı gelmeyecektir. Fakat eskisiyle yan yana geldiğinde ön tampondaki geniş “U” formlu çıkıntı hemen fark ediliyor. Yandan görünüm olarak eskisinden farklı olmayan otomobilin arkasındaki göze çarpan ilk değişiklik, bagaj açma düğmesinin baklava formlu Renault ambleminin içinde olması oluyor. Marka ve model logolarındaki farkları da unutmamak lazım.

2007 Renault Symbol 

Daha Başarılı Ergonomi

İnsanlar için kullanılan bir deyiş vardır; “içi güzel olsun”.Eğer dış güzellikten çok iç güzelliğine önem veren biriyseniz Symbol’ün bu konuda kendisini geliştirdiğini söyleyebiliriz. Gözler artık her ne kadar alışmış olsa da hatchback karoserin arkasına sonradan eklenmiş gibi duran bagaj bölümüyle birçok kişinin gözüne hitap etmeyen otomobilin iç mekanını eskisine göre daha şık. Ayrıca ergonomik sorunlar da büyük ölçüde halledilmiş. kokpiti makyajlı Clio II HB’ye benzer bir yapıya kavuşan otomobilin genel kalite hissi eskisine göre daha iyi. Gösterge tablosu değiştirilmiş olan Symbol’de cam açma kumandaları daha ergonomik bir şekilde konumlandırılmış. Ayrıca vites konsolunun önündeki ikili bardaklık ta faydalı bir detay.

2007 Renault Symbol

Düşük Tüketim

Test aracımızda bulunan motor artık otomobil severler tarafından iyice tanınmış bir güç ünitesi. 80 HP’lik, 1461 cc’lik sıralı 4 silindirli turbo dizel motor, üstten tek egzantrik miline ve 8 supapa sahip. Delphi Automotive Systems ile birlikte geliştirilen bu motor, commonrail enjeksiyon teknolojisini sunuyor. Birçok turbo dizelin aksine alt devirlerde bile çekiş sıkıntısı yaratmayan bu motor, 945 kg’lik 2007 Renault Symbol ü taşımakta hiç zorlanmıyor. Üstelik tüketim de son derece düşük. Test şartlarında 5.6 lt/100 km’lik tüketim ortalaması yakalayan otomobilde açık yolda 5.0 lt/100 km ortalaması kolay şekilde yakalanabiliyor. Symbol’ün sürüş özellikleri değişmemiş. Orta sertlikte bir süspansiyon sistemine sahip otomobil darbe emişte başarılı Konfor ve aile kullanımına yönelik tasarlanmış süspansiyon sistemi nedeniyle yol tutuş üst seviyelerde olmasa da ,Symbol’den kimse daha fazlasını beklemiyor.

2007 Renault Symbol

2007 Renault Symbol Genel Değerlendirme

Artılar: Düşük yakıt tüketimi, büyük bagaj, iyileşen iç mekan

Eksiler: Arka koltuklarda yetersiz diz ve baş mesafesi, ABS opsiyonel, dizel versiyonların yüksek fiyatı

Sonuç : Renault Symbol makyajla birlikte daha şık bir görünüme kavuşmuş. Ayrıca kalite hissi arttırılmış ve iç mekandaki ergonomik sorunlar çözülmüş. Fakat dizel versiyonların fiyatları yüksek. Ayrıca Renault gibi sürüş güvenliğine önem veren bir markanın ABS gibi temel bir aktif güvenlik donanımını artık standart ekipman listesine alması gerektiğini düşünüyoruz.

İkinci El Araba İlanları

Yazar: Tarık Akagün

Düzenleyen: Ahmet Alperen Yıldırım

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here