Motosiklet Noter Satış Ücretleri 2022

0
17633
Motosiklet Noter Satış Ücretleri

2022 yılında araç vize işlemlerine yaklaşık %80, noter alım satım işlemlerine ise %50’lik zam yapıldı. 2022 yılında motosiklet noter satış ücretlerindeki artış gözlerden kaçmadı. Motosiklet alım ve satımı yapmak için noterde belirli miktarda para ödemek zorundasınız. Bu parayı genellikle alıcı tarafı ödemektedir. 2022 yılında motosiklet noter satışları, geçtiğimiz yıllara göre çok fazla arttı. Bu yüzden motosiklet almak ve satmak isteyenlerin en çok merak ettiği konu “noter satış ücretleri” oldu. İşte “2022 yılında motosiklet alım- satımında ödenen noter satış ücretleri”, “noter ücretleri kaç para?”, “Noterde motosiklet satışı yapmak”, “Noter masraflarını kim öder?” gibi sorunların cevapları…

Motosiklet Noter Satış Ücretleri Kaç Para?

Noterlerin fiyatları, devlet tarafından belirlenir. Yetkili kurumlara göre motosikletlerin noterdeki satış fiyatları, normal araçlarla eşdeğer görülür. Bu yüzden motosiklet alım ve satımında ödenen fiyat, diğer taşıtlar ile benzerlik gösterir. 2022 yılında Motor devir ücreti 457 TL olarak belirlendi. Bundan dolayı motosikletlerin noter ücreti ile diğer araçlar ile aynı olmaktadır. 457 TL’nin içerisinde plaka değişim ücreti de yer almaktadır. Araç satış ücretleri ve plaka değişikliği işlemleri için devir sırasında noterde herhangi bir ek ücret ödenmemektedir. Yeni yapılan düzenleme doğrultusunda araç plakası değişse de değişmese de devir ücreti aynıdır.

Motosiklet Satışında Notere Gitmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Noter devir işlemleri sırasında kişilerden talep edilen belgelerin büyük bir kısmı, satıcının toplaması gereken belgelerdir. Motosiklet satış işlemi için hazırlamanız gereken evrakları listeledik.

  • Kimlik kartı.
  • Motosikletin ruhsatı.
  • Motosikletin trafik belgesi.
  • Aracın MTV’sinin ödenmiş olması ve araç üzerine haciz, ceza ve borç olmaması.
  • Aracın herhangi bir kredi ödemesinin veya motosikletin üzerine ipotek olmaması.
  • Zorunlu trafik sigortasının olması.

Noter Masraflarını Kim Ödemeli? Motosiklet Noter Satış Ücretleri kim öder

Öncelikle noter masraflarını kimin ödeyeceğine dair kesin bir hüküm bulunmamaktadır. Ancak genele baktığımız zaman Türkiye’de motosiklet ve araç alım satımında noter ücretini her zaman alıcı olan taraf ödemektedir. Alıcı olan taraf noter ücretini ödemek istemediği zaman satıcı, aracını satmaktan vazgeçer. Böylece noter satışı gerçekleşmemiş olur. Noter masrafları ödendikten sonra satıcı adına olan ruhsat iptal edilir ve yeni tescil belgesi hazırlandıktan sonra satış belgesi sunulur. Böylece noter satış işlemleri gerçekleşmiş olur.

Sıfır Motosiklet Tescili Ne Kadar? 

2022 yılında noterlere gelen zamlarla birlikte sıfır araç tescili 259 TL olarak belirlendi.

İkinci El Motosiklet İlanları 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here