Kalıpları Yıkan Tasarımıyla Peugeot 9×8’in İlk Yarışı İçin Geri Sayım Başladı!

0
1854
Peugeot 9X8

Peugeot 9×8, yaklaşık olarak 1 yıl önce konsept olarak bizlere tanıtılmıştı. 5 ay önce ise ilk pist testini tamamladı ve Team Peugeot TotalEnergies, Güney Portekiz’deki Portimão’da yarışçısını resmen tanıttı. Dört tekerlekten çekişli hibrit elektrikli Hypercar, Temmuz ayında İtalya’nın Monza kentinde yapılacak 2022 FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’nın 4. ayağında ilk defa yarışa çıkmaya artık resmen hazır.

Peugeot, kendi motor sporları tariginde 10 Temmuz’dan sonra yepyeni bir dönem başlatmaya hazırlanıyor. Le Mans’ta tarih yazan 905 ve 908 efsanelerinin ardından Peugeot 9X8, FIA WEC’e yeni tasarımıyla selamlamaya hazırlanıyor. Tasarımda özellikle Arka kanada yer vermeyen Hypercar dikkat çekiyor. ACO ve FIA’in LMP1’in yerini alan ve maaliyet olarak daha erişilebilir olan Le Mans Hypercar (LMH) kategorisi yönetmeliklerini karşılıyor.

Peugeot’nun yol modelleriyle aynı üç pençeli aydınlatma imzası bizleri karşılıyor. Peugeot’nun enerji geçiş stratejisinin temel unsurları olan hibrit ve elektrikliye geçiş alanlarındaki teknolojik vitrini olarak 9X8, motor sporları tutkusu ve teknolojik mükemmelliği bir araya getiriyor. Bu değerler, yenilikçi fikirleri, teknolojileri değerlendirme ve hayata geçirme yaklaşımıyla Le Mans 24 Saat’e odaklanan markanın dayanıklılık yarışlarına dönüşüne rehberlik ediyor.

“2030 Yılına Kadar Avrupa’da Sadece Elektrikli Olma Hedefimiz İçin Motor Sporları Çok Önemli”

Peugeot CEO’su Linda Jackson, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Peugeot’nun FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’na katılımı için, markanın yaratıcılığının ve motor sporları tutkusunun bir kanıtı. Bu yarış otomobilleri elektrikliye geçiş alanında, yarış pistlerinden yollara teknoloji aktarımında da rol oynayacaklar. Enerji geçişi konusunda ne kadar ciddi olduğumuzu göstermek için, 2024 yılına kadar tüm ürün gamımızla elektrikliye geçiş yapacağız. Ayrıca, 2030 yılına kadar Avrupa’da sadece elektrikli olma hedefimize ulaşmak istiyorsak, bu alanda üstün olmamız gerektiğini biliyoruz ve motor sporları bu hedef için çok önemli. PEUGEOT 9X8 ilk yarışına çıkmadan, mühendisler hibrit sistemi yol otomobillerimizden biri olan Peugeot 508 Peugeot Sport Engineered’a taşıdı. Diğer örnekler de yolda” dedi.

Stellantis Motorsport Direktörü Jean-Marc Finot ise yaptığı açıklamada, “TEAM PEUGEOT TotalEnergies, PEUGEOT 9X8 Le Mans Hypercar prototipini yarışlara hazır hale getirdi. Bu iddialı otomobil, markamızın DNA’sını yansıtıyor ve her biri kendi alanında uzman ortaklarımız tarafından desteklenen spor ve tasarım departmanlarımızın bir ürünü.” dedi.

Peugeot Sport Teknik Direktörü Olivier Jansonnie, “Yeni yarış otomobilimizi sunarken geçtiğimiz yaz verdiğimiz sözü tutuyoruz. PEUGEOT 9X8, Temmuz 2021’de tanıttığımız konseptin fiziksel olarak somutlaşmış hali. Son aylarda karşılaştığımız zorluk iki yönlüydü ve bir otomobil üretip onu son derece zorlu ilk yarışına hazırlamak için bir ekip oluşturmayı içeriyordu. Monza’daki ilk yarışa sadece haftalar kala, PEUGEOT 9X8 çeşitli pistlerdeki testlerle hızlanmaya devam ediyor. Ancak gerçek yarışların yerini hiçbir şey tutamaz. Hibrite geçiş ve diğer alanlardaki becerilerimizi göstermek için kendi bünyemizde geliştirdiğimiz hibrit-elektrikli Hypercar’ımızın potansiyelini keşfetmek için sabırsızlanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Sportif ve Teknolojik Mücadelenin Sonucu

Peugeot 9×8, Peugeot Sport uzmanları tarafından geliştirilen güç-aktarma sistemine sahip dört tekerlekten çekişli bir yarış prototipi. 2,6 litre, twin-turbo, 500 kW, V6 içten yanmalı motor (ICE) arka tekerlekleri ve yüksek performanslı 200 kW elektromotor ön tekerlekleri harekete geçiriyor. Motor gibi, silisyum karbür tabanlı invertör Marelli ile, yüksek voltajlı, 900 voltluk batarya, TotalEnergies/Saft ile ortaklaşa gelişti. Bununla birlikte Michelin’den alınan Hypercar sınıfının düzenlemelerine uygun lastikler 9X8’in gücünü yola aktarıyor. Ayrıca 4.995 metre uzunluğa, 2.000 metre genişliğe ve 1.145 metre yüksekliğe sahip. Sadece 1.030 kg ağırlığıyla birlikte 90 litrelik yakıt deposunda TotalEnergies’in Excellium Racing yakıtını kullanıyor.

Ezberleri Bozan Kanatsız Tasarım

Matthis Hossan liderliğindeki Peugeot tasarım ekibi ile Olivier Jansonnie yönetimindeki ekip arasında işbirliği, cesur ve şık bir yarış otomobili ortaya çıktı. Otomobil ilk tanıtıldığında bir çok kişi arka kanadı olmayan yapının bir işe yaramayacağını düşünüyordu. CO/FIA’nın LMH düzenlemeleri Peugeot Sport Teknik Direktörü Olivier Jansonnie liderliğindeki departmana bu yolda devam etmek için ilham verdi.

Peugeot’un Aralık ayından bu yana farklı pistlerde yaptığı testlerde başarılı sonuçlar aldı. Portekizde yapılan son test öncesi 2021’de sunulan konsept şirketin yenilikçi vizyonuna tamamen uyuyor. 25 test günü boyunca otomobil 10 bin kilometreden fazla yol katetti. Buna paralel olarak, otomobilin Güç-Aktarma Sistemleri Direktörü François Coudrain liderliğindeki ekip, güç-aktarma sistemini test cihazı, simülatör ve yarış pistinde geliştirmeye odaklandı. Hypercar’ın güvenilirliğini ve performansını artırmanın anahtarı olan bu hayati aşamaların tamamlanması, yarış otomobilinin tanıtımının 2022 Le Mans 24 Saat Yarışı sonrasına ertelenmesine neden oldu. Sonuç olarak Peugeot 9X8, İtalya’nın ünlü “Hız Tapınağı”nda 6 Saatlik Monza ile 10 Temmuz’da FIA Dünya Dayanıklılık Şampiyonası’na katılarak rekabet edecek.

İki Adet PEUGEOT 9X8 için Altı Pilot

Peugeot Sport Team’in 10 Temmuz’da İtalya’nın 6 saatlik Monza yarışındaki iki ekibini oluşturan pilotlar ise şu şekilde; Paul Di Resta (İNG), Loïc Duval (FRA), Mikkel Jensen (DAN), Gustavo Menezes (ABD/BRA), James Rossiter (İNG) ve Jean-Éric Vergne (FRA). Ekipler otomobilin test programı tamamlandıktan sonra önümüzdeki haftalarda oyun için piste çıkacak. İki Peugeot 9X8 daha sonra Eylül ayında Japonya’nın 6 Saatlik Fuji ve Kasım ayındaki 8 Saatlik Bahreyn yarışlarında yarışmaya devam edecek.

Alanında Uzman Ekiplerin Ortak Başarısı

Team Peugeot TotalEnergies, hem yarış pistinde hem de yarış pisti dışında başarılı olmak için, her biri kendi alanında uzman uluslararası ortaklarla güçlerini birleştirdi. Örneğin, yapay zekâ uzmanı Capgemini ve Peugeot Sport, 9X8’in verimliliğini, özellikle de hızlanma ve rejenerasyon aşamalarında enerji yönetimini optimize etmek için birlikte çalışıyor.

Ayrıca Peugeot Sport ve Modex, karşılıklı olarak faydalı sinerjiler üretmek için fikirlerini, yaratıcılıklarını, teknolojik vizyonlarını ve inovasyon eğilimlerini bir araya getirdi. İkonik İtalyan yarış kıyafeti üreticisi Sparco, takıma temel motor sporları güvenlik ekipmanlarını ve Danimarkalı Jack & Jones, Team Peugeot TotalEnergies’in resmi takım kıyafetlerini üretti.

Le Mans 2022 ve Le Mans 2023

2023 sezonunda Team Peugeot TotalEnergies, Le Mans Hybrid ya da Le Mans Daytona Hybrid gibi sınıflarda Le Mans 24 Saat’in yüzüncü yılında yarışacak. Gelecek yılki etkinlik, birçok gözlemci tarafından dayanıklılık yarışlarının yeni altın çağının başlangıcı olarak tanımlanıyor. 9X8, 2022’de Le Mans’ta yer almasa da Peugeot, hazırlık aşamasında ve yarış hafta sonu boyunca hayranlarıyla buluşmak için bu yıl etkinliğe katılıyor.

ACO ile birlikte, Peugeot’nun tarihine ve başarı öyküsüne adanan ALLURE-LE MANS başlıklı bir sergi, 21 Mayıs’ta pistin müzesinde açılacak ve burada PEUGEOT 9X8’in orijinal versiyonu Eylül ayına kadar sergilenecek. 2022 yarışını izlemeye gelen seyirciler, Peugeot 9X8’e özel alandaki resmi takım kıyafetlerini satın alabilecekleri bir mağazayı da ziyaret edebilecekler.

Sıfır KM 2022 Peugeot Fiyatları ve Paketleri

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here