Kia CV 2022: Elektrikli Otomobil Yakında Geliyor

0
1423
kia cv

Kia CV, 2022 yılında aramızda olacak.

Kia, orijinal olarak içten yanmalı güç için tasarlanmış platformlara dayanan mevcut Soul ve Niro elektrikli otomobillerinin aksine, özellikle batarya-elektrik gücü için tasarlanmış bir platforma dayalı ilk elektrikli aracı üzerinde çalışıyor.

CV kod adlı yeni model şu anda prototip formunda turlar yapıyor. Mühendisler kıyaslama için Tesla Model 3 ve Jaguar I-Pace otomobillerini kullanıyor. Kia CV kompakt bir crossover SUV olacak. Kia ilk detayları Mart ayında açıklamayı planlıyor.

Halihazırda bildiğimiz şey, Kia CV’nin Hyundai ve Genesis’in kardeş modelleriyle birlikte Hyundai Motor Group’un yeni E-GMP modüler EV platformunda geliştirildiği. Kia, 2026 yılına kadar serisinde 11 elektrikli otomobil bulundurmayı planlıyor. Bunlardan yedisi E-GMP platformuna, geri kalanı ise orijinal olarak içten yanmalı güç için tasarlanmış modifiye platformlara dayanacak.

Hyundai’nin CV ikizinin adı Ioniq 5 olacak. Bu ayın sonlarında açıklanması bekleniyor. Genesis sürümünün ise eGV60 veya bu doğrultuda bir şey olarak adlandırılması bekleniyor. E-GMP platformunu temel alan tüm araçlar, 200 milin üzerinde bir menzile sahip olacak. Ve 20 dakikadan daha kısa sürede yüzde 80’e kadar şarj etme kabiliyetine sahip olacak.

2019’daki Imagine by Kia konsepti, CV için bir ön izleme işlevi gördü. Bir SUV, bir sedan ve hatta sportif bir coupe unsurlarını birleştiren bir araba olarak tanımlandı. Genel olarak prototipte gördüğümüz şey bu.

2. El Araba İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here