Elektrikli Araçlar Karlı Yollarda İyi mi? Elektrikli araçlar giderek daha popüler hale geliyor ve yeni otomobil üreticileri her zaman tam EV serilerini duyuruyor. Çok yakında, bir EV satın almaktan başka seçenek kalmayacak. Bazı insanlar, benzersiz soğuk kış ikliminde gazsız makinelerin ne kadar iyi çalıştığı konusunda endişelenebilir. Soğuk bir bölgede yaşıyorsanız, özellikle çok kar yağan bir yerde, bir EV iyi olacak mı? Elektrikli Araçlar Karlı Yollarda İyi mi?

Elektrikli Araçlar Karlı Yollarda Neden İyidir?

İlk olarak, birçok EV’nin aktif termal yönetimi vardır, bu nedenle sürüşten önce ısıtılırlar. Bu, pencerelerin görünürlük için önceden çözülmesini sağlar. En iyi yanı, bunu fişe takılıyken yapabilmesidir, böylece değerli pil ömrünüzü boşa harcamaz. Benzinli araçlardan farklı olarak, araç uzun süre ısındığında emisyon kaybı olmaz. Ek olarak, Tesla’nın ürettiği araçlar gibi bazı modellerde, araç sahipleri telefonundan araçtaki birçok kontrolü yapabilir. Böylece araca gitmeden ısıtmayı veya istediğiniz herhangi bir şeyi önceden açabilirsiniz.

Daha sonra, çoğu kaynağa göre, araç tüm süre boyunca kilitli kalabilir. Ve bu sayede motorun ısınması hiç zaman almaz. Gazlı / Benzinli araçlarda havaya bağlı motor çok soğuk olduğu için ilk olarak birkaç dakika ısınmaz. Ancak durum elektrikli araçlarda durum böyle değil.

Elektrikli Araçlar Karlı Yollarda İyi mi?

Son olarak, EV’ler vitessizdir, bu nedenle karda veya buzda yavaşça kalkmak zahmetsizdir. Elektrikli araçlar ve hibrit araçlar da büyük pillerle gelir ve bu da onları ağır, kış çekişi için uygun hale getirir. Hatta bazı hibritlerin ön tekerleklerinde geleneksel güç ve arkada elektrik olması onları kaygan yüzeylerde mükemmel hale getirir. Bu yüzden elektrikli araçlar karda oldukça iyidir.

Aracın kendisi, kış çekişine en az katkıda bulunanlardan biridir. Çekiş, gerçekten yere değen şeyden, yani lastiklerden gelecek. Çekişte FWD vs AWD neredeyse ihmal edilebilir. Kış vs Tüm Sezon çok büyük bir fark. AWD + Kış Lastikleri = Her Şeye Hazır. EV’ler genel olarak tork anında kullanılabilen torklu elektrik motoruna sahiptir. EV’lerde ayrıca frenleme performansına yardımcı olabilecek rejeneratif frenleme bulunur. Bununla birlikte, bu faktörlerin tümü, daha pahalı araçlarda veya daha ayrıntılı/pahalı modifikasyonlarla olsa da, ICE araçlarında da mevcuttur: düşük CG, büyük tork, daha iyi güç dağıtımı, daha iyi frenler, vb. Süspansiyon, lastikler, vb. sadece EV’ler için değil, tüm araçlar için geçerli oldukları için EV’ler için ayırt edici faktörler değildir.

Elektrikli Araçlar Karlı Yollarda İyi mi?

Elektrikli Araçlar Karda Neden İyi Değildir?

Elektrikli araçların karda iyi olmamasının ise birkaç nedeni var. Örneğin, EV’lerin tipik olarak düşük yuvarlanma direnci vardır. Ayrıca daha düşük enerji tüketimi için daha yüksek basınca sahip lastiklere sahiptir. Bu, sert kış havaları için korkunç olan daha yumuşak alternatiflere göre daha az çekiş sağlar.

Ardından, soğuk hava bir elektrikli aracın pilinin menzilini etkiler mi? Inside EV görüşüne göre, soğuk kış havası belirli durumlarda bir EV’nin menzilini %20’ye kadar azaltır. Ek olarak, ısıtmalı koltuklar, direksiyon simidi ve kabin gibi soğuk havalarda sıklıkla kullanılan özellikler elektrik menzilini azaltır. Hibrit araçlar, yüksek enerji talepleri nedeniyle soğukta muhtemelen elektrik akülerini çok fazla kullanmayacaktır. Dezavantajı, hibritinizin yakıt ekonomisinin sıcak havalarda olduğu kadar fayda sağlamayabilmesidir.

Soğuk Kış Havalarında Elektrikli Araç Kullanabilir misiniz?

Kısa cevap evet; elektrikli araçlar karda iyidir. Elektrikli araçların sürekli evrimi ve farklı modellerin pazara yeni girişiyle, her zaman daha iyi hale geliyorlar. Sürekli olarak soğuk ve karla kaplı bir bölgede yaşıyorsanız, kış lastikleri kullanmaktan faydalanabilirsiniz. Ancak yaklaşık 3 ay süren bir kış mevsiminde araba kullanıyorsanız bu durum sizin için çok daha uygundur. Elektrikli aracınızdan çok iyi verimler elde edersiniz.

2022 ve sonrasında piyasaya sürülen EV’ler için soğuk hava onları daha az etkileyecek. Her geçen yıl daha fazla iyileştirme geliyor. Ayrıca çoğu elektrikli araç, üretimden önce soğuk hava testlerinden geçiyor.

Kış Sürüşü İçin En İyi Modeller Nelerdir?

Bu sorunun yanıtı net olarak bilinmese de bir BMW i3 ‘ün iyi olduğu söyleniyor. Bunun ötesinde, daha pahalı araçlar Mercedes Elektrikli Serisi, Ford Mustang ve Tesla S gibi daha iyi çekiş kontrolü/araç stabilitesi programlamasına sahiptir. Ayrıca bunun daha iyi/daha hızlı işlemcilerle birleştiğini düşünün. Sonunda daha iyi kar/buz araçları ortaya çıktıkça daha az kış kazası olacağını tahmin ediyorum.

İkinci El Elektrikli Araba İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here