Doların Yükselişi 2. El Araba Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

0
6169

Dolar 6TL civarına gelince; Dolar araba fiyatlarını etkiler mi, doların yükselmesi 2. el araba fiyatlarını yükseltir mi gibi sorular akıllara takılmaya başladı.

Doların Yükselişi 2. El Araba Fiyatlarını Nasıl Etkiler?

Son bir kaç ayda dolar artışı hepimizin gündeminde. Eskiden dolar alıp satanların ya da bu tarz işlerle uğraşanların takip ettiği dolar kuru, cebimizdeki parayı gözle görülür şekilde eritecek  duruma gelince hepimizin gündemine oturdu. “Dolar kaç TL oldu” diye her gün bakıyoruz. Doların yükselmesi, hemen her şeyi ithal eden bir ülkede yaşam standartlarının birey bazında düşmesi anlamına geliyor. Peki, dolar kuru otomobil fiyatlarını nasıl etkiliyor? Başka bir deyişle; Dolar araba fiyatlarını etkiler mi ya da doların yükselmesi ikinci el araba fiyatlarına nasıl etki eder?

Sorularla açıklayalım…

Dolar kaç TL oldu?

1 ADB Doları, bugün itibariyle 6.4 TL civarında. Yani 1 dolarlık bir ürün için bizim cebimizden 6 küsür TL çıkması gerekiyor. Bu da çok üzücü ama bir ürün alırken bizim paramızı 6 kat daha değersiz kılıyor.

Dolar ikinci el araba fiyatlarını yükseltir mi?

Ülkemizde otomotiv sektörü, neredeyse tamamen Dolar ve Euro rakamlarına bağlıdır. Parçalar, otomobiller ve daha önemlisi markaların yani ürünlerin kendisi ithaldir. Ülkemizde üretilen araba modelleri var ama aslında bunlar da markanın kendisi yurt dışı kaynaklı olduğu için yerli sayılmaz. Diğer yandan tüketim ekonomisine dayalı sistemlerde Dolar ve Euro’nun yükselmesi vergilerin artmasına da neden olabilir. Dolayısıyla, doların TL karşısındaki yükselişi ikinci el araba fiyatlarını arttırır ve bizim alım gücümüzü düşürür. Dolayısıyla 1 ABD doları 2 TL olduğunda alabileceğimiz araba ile 1 ADB doları 6 TL olduğunda alacağımız araba arasında, olumsuz anlamda, 4 kat fark olur.

Dolar düşerse araba fiyatları düşer mi?

Türk Lirasının ABD doları karşısında güçlü olması ithal ettiğimiz her şeyin fiyatının düşmesi başka bir deyişle bizim onu alabilme gücümüzün artması anlamına gelir. Dolayısıyla parçası, tasarımı, her bir detayı tamamen yerli olan bir otomobil olmadığı sürece doların artması ikinci el ve sıfır araba fiyatlarını, oto yedek parça fiyatlarını, oto lastik fiyatlarını hatta ödediğimiz vergi fiyatını dahi etkiler. Dolar düşerse 2. el araba fiyatları da kademeli olarak düşer.

Doların yükselişi 2. el araba fiyatlarını neden etkiler?

2. el otomobiller daha önce alınıp satılmış dolayısıyla an itibariyle ithal olmayan araçlar. Buna rağmen nasıl oluyor da dolar 2. el araba fiyatını etkiliyor diye düşünüyorsanız; buna dair çok basit bir açıklama yapabiliriz: Sıfır km araba fiyatları yükseldikçe ikinci ele tale artar. Tükettiğimiz diğer her şeyin fiyatı yükseldikçe de araba, ev, arsa gibi gayrimenkullerin de değeri artar. Dolayısıyla önce sıfır araba fiyatları sonra da ikinci el araba fiyatları doların yükselişinden etkilenecektir.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here